A Google három olyan alkalmazást is kiadott, ami elvileg támogatja a képernyő előtt töltött idő kordában tartását.

Ahogy az lenni szokott, a digitális kor beköszöntével külön divathullám lett a képernyő előtt töltött idő csökkentésére ajánlott módszerekből, vagy akár a digitális detoxikálásnak nevezett programokból, amelyek egy hagyományos diétához hasonlóan megszabadítanának a képernyőfüggőség okozta stressztől és más hatásoktól. Ennek egy szélsőséges formája a Szilícium-völgyből (honnan máshonnan) eredő dopaminböjt, ami nem csak a számítógépek, okostelefonok, közösségi oldalak és más elektronikus csatornák használatának takarékra állítását jelenti, de művelői hosszabb-rövidebb ideig még az evéstől vagy a társas érintkezéstől is tartózkodnak. Szerintük a jutalomérzésben vagy a függőségek kialakulásában is szerepet játszó dopamin vegyület termelődésének rendszeres visszafogásával az ember visszaszerezheti mindennapi hatékonyságát, a dolgok értékelésének képességét.

A diétákkal való párhuzam abban is megáll, hogy sokszor itt is értelmetlen túlzásokról vagy "üzletellenes üzletről" van szó, ettől azonban tény, hogy a felmérések szerint az emberek életkortól függetlenül egyre több időt töltenek a képernyők előtt. Ennek pedig nyilvánvaló, sokszor kutatásokkal is alátámasztott negatív hatásai vannak, a kontroll elveszése ezen a területen sem jelent jót. A közösségi csatornák túlhasználata például elősegíti a depresszió és a magányosság érzésének kialakulását, miközben a tudatosabb közösségimédia-felhasználás csökkenti a szorongást vagy a kimaradástól való félelem (FOMO) néven hivatkozott tüneteket.

Már azt is vizsgálják, hogy a napi többórás képernyőhasználat milyen módon befolyásolja a gyerekek kognitív fejlődését, bár ezeknek a dolog természetéből adódóan évtizedes kifutása van, így az idegrendszer feltételezett fizikai változásairól is csak később lesz értékelhető információnk. Sean Parker, a Facebook egykori társalapítója és elnöke már két évvel ezelőtt arról beszélt, hogy a közösségi háló tervezőinek kifejezett célja a felhasználók függővé tétele, és megfogalmazása szerint csak az Isten tudja, hogy a közösségi hálózat mit művel a gyerekeink agyával.

A technológiai iparág korábbi vagy jelenlegi hangadói közül amúgy is egyre többen figyelmeztetnek rá, hogy a digitális szolgáltatások egyrészt pszichológiai eszközökkel formálják a felhasználók tudatát, másrészt működésük direkt vagy indirekt módon már a társadalom szerkezetét kezdi aláásni. Nem véletlen, hogy sorban jelennek meg a hírek mindazokról a technológiai vezetőkről, akik saját gyerekeiket már keményen szabályozott környezetben nevelik: a néhai Steve Jobs vagy Bill Gates leginkább a technológiamentes közegben hittek/hisznek, de a hírek szerint az Alphabet vezérigazgatója, Sundar Pichai, vagy például a Snapchat élén álló CEO Evan Spiegel is szigorúan korlátozzák otthonukban a digitális eszközökhöz való hozzáférést.

Furcsa ötletek a leszokáshoz

Hogy az ehhez kapcsolódó jelenségek mennyire súlyosak, azt nem itt fogjuk eldönteni, mindenesetre a képernyőhasználat idejének csökkentése és általában tudatosabbá tétele egyre fontosabb témának számít. A legújabban pedig egy váratlan forrásból kaptak újabb muníciót az ilyen törekvések: ahogy az Android Police oldalán kiszúrták, a Google három mobil applikációt is kiadott a Digital Wellbeing Experiments nevű kezdeményezéséhez kapcsolódóan. A dolog annyiban persze nem meglepő, hogy a vállalat digitális jóléti programja már a múlt ősszel bemutatkozott, és mindjárt egy maroknyi ötletet osztott meg a felhasználókkal – ezek azonban inkább a technológiák jobb megértésére és átgondolt használatára fókuszáltak, vagy éppen digitális segítséget nyújtottak a divatos digitális méregtelenítéshez.

A legfrissebb három appot azonban kifejezetten a képernyőidő kordában tartására ajánlják. Az első, az Envelope (boríték) nevű alkalmazás pontosan az, aminek hangzik: segít elkészíteni egy pdf-formában kinyomtatható és összeállítható borítékot, amelybe aztán bele kell süllyeszteni a telefont, és le kell ragasztani a boríték száját. A dolog annyival érdekesebb, hogy a papíron megjelenik egy-két kiválasztott funkciógomb helye, és mivel az érintőképernyő ezen keresztül is működik, az elsőként kompatibilis Google Pixel 3a okostelefonból butatelefont vagy mondjuk sima fényképezőgépet lehet csinálni. Mindezt így kell elképzelni:
 


A második app, a Screen Stopwatch tulajdonképpen folyamatosan méri azt az időt, amelynek során a mobil eszközök képernyője feloldott állapotban van, így a felhasználók a nap végén tisztába jöhetnek vele, hogy mennyit lógtak aznap az okostelefonon. Nézzük is:
 


A harmadik alkalmazás, az Activity Bubbles nem egy digitális időmérő formájában, hanem más módon vizualizálja a telefonon töltött napi időt. A program minden egyes alkalommal, amikor a felhasználó feloldja a képernyőzárat, elhelyez a kijelzőn egy fehér buborékot; a buborékok egymáshoz viszonyított mérete pedig attól függ, hogy milyen hosszű volt a feloldást követő aktív időszak. Mindez beállítható háttérnek is, így az ember egyfolytában szembesül vele, hogy aznap milyen valószerűtlenül sokat piszmogott már a mobiljával. Itt pottyan egy újabb buborék a többi mellé:
 


Hogy a Google új ötletei mennyire bizonyulnak majd hatékonynak, az egyelőre nem világos, mint ahogy az is valószínű, hogy minden felhasználónak más-más típusú segítségre van szüksége, ha motivációt akar szerezni online tevékenységeinek visszaszorításához. Némelyik, különösen a boríték, inkább április elsejei tréfának tűnik; persze ha az ilyen appoknak tényleg van valami értelme, akkor az inkább a figyelem felkeltése lenne a telefonos függőség problémáira.

Konzumer tech

Olivia mindent kifecsegett a McDonald's-nál

Több tízmillió álláskereső személyes adatai kerültek veszélybe a Paradox.ai által létrehozott McHire oldalon, ahol a sebezhetőséget feltáró biztonsági kutatók taroltak az 123456 jelszóval.
 
A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.