Új módszer a Wi-Fi hálózatban ülők rendszereibe való behatolásához.

A modern Wi-Fi hálózat nem csak gyors böngészést nyújt, hanem a rádiójel változásainak mérésével az ujjak mozgását is fel tudja fedni. Ezzel pedig nem kívánt, érzékeny információk szivároghatnak ki; okostelefon-képernyőzárat feloldó ujjmozdulatok, banki azonosítást igénylő PIN-kódok, belépőjelszavak stb.

Erre világított rá a Shanghai Jaio Tong Egyetem, a bostoni Massachusetts Egyetem és a Dél-Floridai Egyetem kutatóiból álló csoport. Bemutatójuk szerint a rádiójelek elemzésével magáninformációk tárhatók fel, és ehhez csupán egyetlen, ártalmas célokból létrehozott Wi-Fi hotspotra van szükség. Állításuk szerint 81,7 százalékos arányban tudták felismerni a hotspot közelében bevitt jelszavakat, miután kellően nagy mintán tanították a rendszert.

Mimózalelkű Wi-Fi

A támadás egyébként primitív vezetékmentes hálózati konfiguráció esetén nem működik, pusztán egyetlen antenna nem elegendő hozzá. A technika ugyanis a többantennás MIMO (Multiple-Input, Multiple-Output) jelátvitel-gyorsító eljárásban alkalmazott sugárformázásra támaszkodik. Az angol terminológiában beam-forming néven ismert technikát vezérlő szoftver az antennák közötti kis fáziskülönbségeket használja jelerősítésre egyes irányokba, és jelkioltásra más irányokba.

Ezt a módszert aknázták ki a kutatók; a felhasználó kezének mozgása által a Wi-Fi sugárzásban keltett apró változásokat tudták mérni vele. „When CSI Meets Public WiFi: Inferring Your Mobile Phone Password via WiFi Signals” tanulmányukban rámutattak, hogy az okostelefonhoz közeli kéz- és ujjmozdulatok egyedi interferenciát okoznak a többsávos jelekben, ez az interferencia pedig észlelhető a csatornaállapot-információ (Channel state information, CSI) elemzése révén.

Amint az a fenti képen is látszik, ha a támadó rögzíti a CSI értékeket, akkor előbb-utóbb felismerhető, hogy a megtámadott személy mikor nyomkod eltérő (A) vagy azonos (B) billentyűket. Ehhez persze szükség van arra, hogy a célpont CSI-t küldjön az állomáshoz, amit a támadó egy ICMP kérés áldozathoz való eljuttatásával ér. Ugyanis erre az utóbbi egy ICMP választ küld; amelyből, ha másodpercenként 800 csomagot sikerül megszerezni, már nagy valószínűséggel fel lehet ismerni a felhasználó kézmozdulatát.

Van megoldás

A jelelemzés hatékonyságának javításához a kutatók egy panelantennával módosították a Wi-Fi bázisállomást, így növelve érzékenységét. Emellett létrehozták a HTTPS munkamenet figyelő WindTalker nevű szoftvert, amivel figyelhették a felhasználó aktivitását. Felesleges ugyanis minden pillanatban nyomon követni a kézmozgást, elég csupán akkor, ha kritikus fontosságú adatok bevitele történik, például a célpont webes fizetési oldalt nyit meg (a kísérletben AliPay-t használtak).

Ha már eléggé ráhoztuk a frászt a kedves olvasóra, akkor eláruljuk, hogy szerencsére létezik egy könnyen alkalmazható védelem a technika ellen. Ehhez csupán arra kell rávenni az érzékeny adatok bevitelét igénylő szolgáltatások üzemeltetőit, hogy véletlenszerűsítsék a beviteli felületet. Ha például egy PIN-kódot kell beütni ahhoz, hogy a felhasználó hozzáférjen banki adataihoz, akkor annak nem a megszokott, numerikus billentyűzeten is látható formában kell megjelennie a telefonon, hanem minden egyes megnyitáskor véletlenszerűen összekeverve.

Ebben az esetben ugyanis a támadó hiába rendelkezik az ujjmozgások akár egészen pontos információjával, nem ér el vele semmit, hiszen azt nem tudja, milyen számokat és milyen sorrendben érintett meg a célszemély.

Biztonság

Hadat üzennek a Wikipedia szerkesztői az MI-szennyezésnek

Programot indítottak a Wikipédia védelmében a félrevezető, mesterséges intelligenciával generált információval szemben, ami általában is egyre nagyobb mértékben károsítja az online információs teret.
 
Hirdetés

A japán bölcsesség ereje: emberség a technológiai megoldások mögött

A globális válság súlyosan érintette az office piacot, ami a GLOBAL-UNION Kft. tevékenységét is veszélybe sodorta. A 100 százalékos magyar tulajdonban álló vállalat azonban a nehézségek közepette is megőrizte optimizmusát, és következetesen a legjobb döntéseket hozta.

A probléma szorosan összefügg a felhő miatt egyre népszerűbb mikroszerviz architektúrák és webalkalmazások, pontosabban a használatukhoz szükséges API-k terjedésével.

a melléklet támogatója a Clico Hungary

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.