Nyolcórányi vita után az uniós törvényhozók megállapodtak azokról a szabályokról, melyekkel visszanyesnék az óriásira hízott informatikai cégek piaci túlhatalmát.

Hamarosan arra kényszerülhet a Google (Alphabet), az Amazon, az Apple, a Meta és a Microsoft, hogy módosítsa alapvető üzleti gyakorlatát Európában. Az Európai Parlament ugyanis tegnap nyolcórányi vita után olyan piacszabályozási keretekben állapodott meg, amely jelentősen korlátozhatja a vállalatok lehetőségeit, számolt be a Reuters.

A vitára bocsátott szabályozási javaslatok Margrethe Vestager vesenyjogi biztostól származnak. Vestager szerint az EU csupán tisztességes piacokat szeretne a digitális világban is. A nagy kapuőr platformok azonban megakadályozták, hogy a vállalkozások és a fogyasztók élvezhessék a versenyképes digitális piacok előnyeit (a javaslat összefoglalóját itt tette közzé az EU).

Az EU-ban most mindenki nagyon pozitív

Úgy tűnik, a döntéssel sokan elégedettek. Az EU soros elnökségét adó Franciaország, amely a big tech cégek elleni küzdelem egyik élharcosa, tweetben jelentette be a megállapodást. Thierry Breton, az Európai Bizottság belső piacért felelős biztosa szintén a Twitteren üdvözölte a parlament döntését, mondván az tisztességes és nyitott digitális piacokat biztosít. Andreas Schwab német kereszténydemokrata EU-képviselő, aki a parlamenti vitát irányította, úgy összegezte a megállapodást, hogy lezárult a hosszú trösztellenes ügyek ideje, amelyek során a hatóságok rendre lemaradtak a nagy technológiai vállalatok mögött.

A parlament által elfogadott szabályok kifejezetten az ún. kapuőr platformokre vonatkoznak, melyek képesek ellenőrizni a felhasználók és más vállalakozások hozzáférését az adatokhoz és a szolgáltatásokhoz. Ilyen kapuőrnek minősülnek például az online közvetítő szolgáltatások, a közösségi hálózatok, a keresőmotorok, az operációs rendszerek, az online hirdetési szolgáltatások, a felhőalapú számítástechnika, a videómegosztó szolgáltatások, a webböngészők és a virtuális asszisztensek is.

A Digital Markets Actként (DMA) emlegetett szöveg értelmében a technológiai óriásoknak interoperábilissá kell tenniük üzenetküldő szolgáltatásaikat, és hozzáférést kell biztosítaniuk az üzleti felhasználóknak az adataikhoz. Az üzleti felhasználóknak lehetőségük lenne konkurens termékek és szolgáltatások népszerűsítésére egy-egy platformon, és a platformokon kívül is üzleteket köthetnének az ügyfelekkel. Azaz egyfajta "gatekeeper PSD2" lépne életbe.

Az új szabályozás megtiltja a hatálya alá eső vállalatoknak, hogy előnyben részesítsék saját szolgáltatásaikat a riválisokéval szemben, illetve hogy megakadályozzák a felhasználókat az előre telepített szoftverek, alkalmazások eltávolításában (ez például a mobilgyártókat is érintheti).

A DMA minden olyan vállalatra vonatkozik majd, amelynek az európai piaci kapitalizációja eléri a 75 milliárd eurót, éves forgalma legalább 7,5 milliárd euró, havi felhasználóinak száma pedig legalább 45 millió.

A szabályszegőre váró büntetés még a GDPR-énél is brutálisabb: az éves globális forgalom 10 százalékáig terjedhet, de ha visszaesőről van szó, akár 20 százalékos bírsággal is számolhat az elmarasztalt cég.

Az érintett vállalatok: a felhasználóknak lesz rossz

Az Apple, amely elég intenzíven lobbizott a DMA elfogadása ellen, most is ugyanazokat az ellenérveket hozta fel, mint korábban: (1) a szabályozás egyes rendelkezései miatt a felhasználók szükségtelen adatvédelmi és biztonsági résekkel fognak szembesülni, (2) olyan szellemi tulajdont kell ingyen adni, aminek az előállításába a vállalat sokat fektetett.

Hasonlóan érvelt a Google is: természetesen messzemenően támogatják a DMA azon törekvéseit, melyek segítik a fogyasztói választási lehetőségeit és az interoperabilitást, DE... vannak olyan szabályok is, melyek az eredeti céllal szemben épp hogy csökkentik az innovációt és az európaiak választási lehetőségeit.

Annak idején a tervezettel egyébként nem csak az érintett vállalatok voltak elégedetlenek, hanem például az európia iparági szervezetek is. Az európai felhőinfrastruktúra-szolgáltatók szakmai szövetsége, a CISPE (Cloud Infrastructure Services Providers in Europe) egy tavaly őszi tanulmányában például még határozottab fellépést követelt, mert szerinte a DMA túlságosan megengedő a big techekkel szemben.

A Reuters azon melegében megszondázta a független véleményeket is. Nicolas Petit, a firenzei Európai Egyetemi Intézet versenyjogi professzora úgy látja, hogy az új szabályok a technológiai óriások aggodalmaival ellentétben éppen hogy fellendíthetik az innovációt, mivel közvetve az előfizetéseken vagy az eszközszintű monetizáción alapuló üzleti modelleket helyezi előtérbe.

Thomas Vinje, a brüsszeli Clifford Chance ügyvédi iroda partnere, aki a bírósági teremben is szembekerült ügyfeleit képviselve big techekkel, arra hívja fel a figyelmet, hogy a DMA érvényesítéséhez jóval nagyobb szakembergárdára lesz szükség, mint amivel a Bizottság számolt (eredetileg egy 80 fős csapat felállítását tervezték). A brüsszeli ügyvéd szerint ahhoz, hogy a DMA ne csak üres betű legyen, a végrehajtóinak rendelkezniük kell az ilyen vállalatokkal kapcsolatos technikai és iparági ismeretekkel és tapasztalatokkal.

A szintén brüsszeli Dechert ügyvédi iroda partnere, Alec Burnside pedig így összegezte az eredményt: a DMA nem tökéletes csodaszer, és a vállalatok meg is próbálják kicselezni. De Róma sem egy nap alatt épült – mondta biztatásul. A digitális gazdaság új szabályai az elkövetkező időszakban fognak kialakulni, amihez a DMA a nagyon fontos első lépés.

Piaci hírek

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.