A korábbinál nehezebben találja meg őket a befeketők pénze, a strukturáltabb és komplexebb MI-modellek megjelenése pedig az ilyen processzorokkal szembeni elvárásokat is átalakítja.

Az Omdia előrejelzése szerint nehéz időszak elé néznek a mesterségesintelligencia-csipeket fejlesztő startup cégek. A piackutatóadatai alapján 2018 óta már több mint 100 kockázati tőkebefektető öntött ezen a területen több mint 6 milliárd dollárnyi forrást a 25 legjobban finanszírozott vállalkozásba. A trendet azonan kisiklatta, ahogy a globális csiphiány készletválsággá (inventory crisis) alakult, miközben a gazdasági visszaesés és a monetáris környezet megnehezítette a befektetett tőke előteremtését.

Az AI News összefoglalójából kiderül, hogy az Omdia Top AI Hardware Startups Market Radar című jelentése egyre nagyobb nyomásról ír az olyan szoftveres támogatást illetően is, amit a fejlesztők megszokhattak a piacvezető Nvidia részéről, a startupoknak azonban kihívást jelent ennek biztosítása. A fő akadályt éppen ez jelenti az új mesterségesintelligencia-csipek és technológiák piacosítása előtt, a dolog jelentőségét pedig jól mutatja, hogy az Omdia szerint az idén legalább egy nagyobb startup ki is száll a piacról.

A jövő másik irányba mutat

Ez a piackutató szerint valószínűleg egy nagyobb chipgyártó vagy egy hyperscale felhőszolgáltató általi felvásárlást jelent majd, miután a legvalószínűbb exit forgatókönyv a nagy beszállítóknak való értékesítés. A jóslatokban megjelenik az Apple és az Amazon is, amelyek rendre 23 és 35 milliárd dollárnyi készpénzzel rendelkeznek az ilyen ügyletek megvalósítására, de ott van az Intel, az Nvidia vagy az AMD is, ahol ugyancsak 10 milliárd dolláros nagyságrendben állnak rendelkezésre a források a stratégiai felvásárlásokra.

Az elemzés felidézi, hogy a hyperscale piaci szereplők szívesen alkalmaznak egyedi MI-csipeket, és a továbbiakban is megengedhetik maguknak, hogy fenntartsák az ehhez szükséges készségeket. A fent említett 6 milliárd dollárnyi befektetés több mint fele azonban a CGRA architektúrákra összpontosult, amelyek lehetővé tették, hogy teljes MI-modelleket töltsenek rájuk. Ez utóbbiak fejlődése azonban olyan gyors, hogy a méretezhetőség kritikussá vált, és az MI-processzoroknak már általánosabb programozhatóságot kell kínálniuk.

Piaci hírek

Saját tartalmát operálja weboldalakba a Google

A keresőóriás természetesen csak a felhasználók minél teljesebb kiszolgálása miatt szúr be információs panelt aktiváló linkeket olyan oldalakba, amelyekhez amúgy semmi köze.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.