Az Omdia előrejelzése szerint nehéz időszak elé néznek a mesterségesintelligencia-csipeket fejlesztő startup cégek. A piackutatóadatai alapján 2018 óta már több mint 100 kockázati tőkebefektető öntött ezen a területen több mint 6 milliárd dollárnyi forrást a 25 legjobban finanszírozott vállalkozásba. A trendet azonan kisiklatta, ahogy a globális csiphiány készletválsággá (inventory crisis) alakult, miközben a gazdasági visszaesés és a monetáris környezet megnehezítette a befektetett tőke előteremtését.
Az AI News összefoglalójából kiderül, hogy az Omdia Top AI Hardware Startups Market Radar című jelentése egyre nagyobb nyomásról ír az olyan szoftveres támogatást illetően is, amit a fejlesztők megszokhattak a piacvezető Nvidia részéről, a startupoknak azonban kihívást jelent ennek biztosítása. A fő akadályt éppen ez jelenti az új mesterségesintelligencia-csipek és technológiák piacosítása előtt, a dolog jelentőségét pedig jól mutatja, hogy az Omdia szerint az idén legalább egy nagyobb startup ki is száll a piacról.
A jövő másik irányba mutat
Ez a piackutató szerint valószínűleg egy nagyobb chipgyártó vagy egy hyperscale felhőszolgáltató általi felvásárlást jelent majd, miután a legvalószínűbb exit forgatókönyv a nagy beszállítóknak való értékesítés. A jóslatokban megjelenik az Apple és az Amazon is, amelyek rendre 23 és 35 milliárd dollárnyi készpénzzel rendelkeznek az ilyen ügyletek megvalósítására, de ott van az Intel, az Nvidia vagy az AMD is, ahol ugyancsak 10 milliárd dolláros nagyságrendben állnak rendelkezésre a források a stratégiai felvásárlásokra.
Az elemzés felidézi, hogy a hyperscale piaci szereplők szívesen alkalmaznak egyedi MI-csipeket, és a továbbiakban is megengedhetik maguknak, hogy fenntartsák az ehhez szükséges készségeket. A fent említett 6 milliárd dollárnyi befektetés több mint fele azonban a CGRA architektúrákra összpontosult, amelyek lehetővé tették, hogy teljes MI-modelleket töltsenek rájuk. Ez utóbbiak fejlődése azonban olyan gyors, hogy a méretezhetőség kritikussá vált, és az MI-processzoroknak már általánosabb programozhatóságot kell kínálniuk.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak