Amire megjön az első 5G-képes okostelefonok, a nagy sávszélességet ígérő technológia minden eleme készen várja a felhasználókat.

Még kell néhány év, hogy elterjedjen az 5G szabvány, de a hálózatok üzemeltetőinek és a techcégeknek mindennel készen kell állniuk akkorra, mire rászabadulnak a felhasználók. Ezért már most is dolgoznak olyan fejlesztéseket, amik lehetővé teszik, hogy ne maradjanak le ebben a versenyben.

Gigabitnél járunk

Ebben a versenyben pedug egyepőre a Qualcomm van az élen. A vállalat már egy éve bejelentette első, 5G-képes mobil modemét, pontosabban azt, hogy megkezdte az eszköz fejlesztését. Mostanra pedig el is készült vele. Neve: Snapdragon X50.

Persze közel sem végleges még az eszköz, de a vállalat ígérete szerint a 2018-as piacra lépésre nem lesz gond az 5 Gbit/s-os adatátviteli sebesség elérése sem. Jelenleg a modem – amely a tesztelési fázisban van – gigabites letöltési sebességet tudott elérni 28 GHz-es (mmWave) frekvencián a vállalat San Diego-i laboratóriumában.

Az 5G-képes telefonok első hullámát egyébként 2019 elejére várják. Ez egy éves csúszás ahhoz képest, mint amit a Qualcomm tavaly prognosztizált. Akkor még úgy számoltak, hogy már a jövő év folyamán elérhetővé válnak. Most azonban, közeledve az új évhez, a vállalat is realistábban látja a közeljövőt.

Milliméteres hullámhosszon

A teszteredmények mellett egyébként a Snapdragon X50 referenciadesignját is közzétette a vállalat, hogy elősegítse a telefongyártók számára a technológia implementációját. Ennek köszönhetően már nem csupán írásos és szóbeli ígéretek vannak arról, hogy egy tenyérnyi kommunikációs eszközbe belefér a komplett technológia, hanem kézzelfogható eredményeket is tudott prezentálni a Qualcomm.

A fenti bejelentésekkel együtt a nyilvánosság elé tárta parányi, milliméteres hullámhosszon működő antenna-modulját. Az ötcentes méretű eszköz jelentősen kisebb lett, mint amit a rivális megoldások tudnak felmutatni. Ennek segítségével érhetik majd el az 5 Gbps-os adatátviteli tempót a majdani telefonok.

Nem kell tehát attól tartani, hogy a technológia megreked a most bejelentett gigabites sebességen. Ez csak a kezdet, de már ezzel is jócskán felülmúlja a szintén gigabitesnek csúfolt LTE-t – ami a való életben inkább 100-300 Mbit/s-os adatátviteli sebességre képes csupán.

Miért jó az 5G?

Nem kizárólag a nagyobb letöltési sebességek és kisebb késleltetés miatt lesz érdemes majd váltani. Az új szabvánnyal olyan hálózatok hozhatók létre, melyek nem csupán okostelefonok milliárdjainak kínálják a gyors adatátvitelű csatlakozást. Új alkalmazási lehetőségei révén az 5G korábban rendelkezésre nem álló szolgáltatásokkal hozhat változást életünkbe, javítva ezzel a gazdasági növekedés feltételeit, átalakítva a különálló termelést csatlakoztatott iparrá, felpörgetve az automatizált rendszerek terjedését az egészségügyben, (személy)szállításban, gyártásban és az energiaelőállításban, hogy csak néhány példát említsünk.

Ehhez azonban még két komoly kihívást le kell küzdenie a távközlési vállalatoknak. Egyrészt a hálózati késleltetés és reszponzivitás tekintetében javulást kell elérni. Napjainkban ezek nem feltétlenül kínálják azt a felhasználói élményt, amit vezetékes internetcsatlakozásnál megszokhattunk. Ez egyelőre nem okoz problémát, de a folyamatosan csatlakozott, autonóm módon működő autók esetében például nem engedhető meg a hálózat belassulása.
 


Emellett a hálózati kapacitás növelésére is szükség van. A Gartner becslése szerint a csatlakoztatott eszközök száma 2020-ra meg fogja haladni az 50 milliárdot(!), a Cisco szerint pedig a mobil adatforgalom már 2018-ban havi szinten több tíz exabyte-ban lesz mérhető – ez utóbbi tízszer annyi, mint amit 2013-ban produkáltak a mobilhálózatok.

Ez a sok eszköz és az általa generált adatmennyiség együttesen komoly kihívások elé állítja a hálózati infrastruktúrát. Ezekre adhatnak választ a nagyfrekvenciás, milliméteres hullámhosszba (30 GHz és afeletti) tartományba tartozó kommunikációs kísérletek.

Mobilitás

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.