A hírhedt ransomware nevet is váltott: Goldeneye néven garázdálkodik.

Márciusban fedezte fel a Trend Micro, aztán az ESET kutatóinak sikerült visszafejtő eszközt készíteni hozzá. A Petya ennek ellenére igencsak jól tarolt, különösen az után, amikor a nyáron elkezdett a Mischa nevű károkozóval karöltve dolgozni.

Az eredeti zsaroló valójában nem titkosított, csak egy kikényszerített kékhalál után meggátolta a Windows indítását. A Mischa azonban már a titkosítást is megcsinálta, és így párban már tényleg nagyon veszélyesek voltak. Aztán mintha eltűntek volna a színről. Eddig.

Új név, új tudás

A közelmúltban ugyanis új néven ismét felbukkant. Immár Goldeneye néven veszélyezteti a gépeket. Elsősorban német nyelvű e-mailekben terjed, ennek megfelelően főleg Németországban. De mint a Biztonságportál írja, ez bármikor megváltozhat, tekintve, hogy a levél szövegét bármikor ki lehet cserélni.

Az e-mailban van két csatolmány: egy PDF formátumú dokumentum és egy makrókat tartalmazó Excel fájl. Itt most ez utóbbi érdekes, ugyanis azon keresztül támad a vírus. Amikor a felhasználó meg akarja nyitni a Excel fájlt, az kéri a makrók engedélyezését. Ilyenkor indul a Petya, illetve most már Goldeneye támadása: dekódolja a fájlban található base64 kódolású karaktersorozatokat, és létrehoz egy végrehajtható (.exe) fájlt a Temp mappában. Azt a -exe-t indítja el aztán a tényleges károkozáshoz.

Először úgy módosítja az MBR-t (Master Boot Record), hogy az megakadályozza a Windows újbóli elindulását. A következő lépésben pedig titkosítja az állományokat. Ha a titkosítás lefutott, újraindítja a számítógépet, és megjeleníti az üzenetét egy szöveges képernyőn: a Tor böngésző segítségével fel kell keresni egy weboldalt, és azon keresztül ki kell csengetni ezer dollárnyi bitcoint.
 

Nem fog örülni, ha a Windows újraindulása után ez a képernyő fogadja

És hogyan lehet védekezni? Természetesen leginkább megelőzéssel. És ha már megtörtént a baj? A biztonsági szakemberek szerint eszünkbe ne jusson fizeti, még akkor sem, ha úgy látjuk, az az utolsó mentsvárunk. A legfontosabb okokat sokszor leírtuk: nincs garancia, hogy fizetés után megkapjuk a titkosítást feloldó kulcsot, ráadásul még szponzoráljuk is a kiberbűnözőket.

A körültekintő és megfontolt géphasználattal, valamint a rendszeresen elkészített/frissített biztonsági mentésekkel sok kellemetlenségtől menekülünk meg.

Biztonság

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.