A közösségi projektet is elérte a kommodizáció szelleme. Az alapítvány pénzt kérne a technológiai vállalatoktól az adatbázisa használatáért.

Betöltötte a 20. életévét az internet egyik legnagyszerűbb és legnépszerűbb nonprofit kezdeményezése, a Wikipedia, amely jelenleg az Alexa rangsora szerint a világ 13. leglátogatottabb oldala. Küzdelmes két évtizeden van túl az alapító, Jimmy Wales, valamint a domének használatát és a projekttel kapcsolatos szerzői jogokat birtokló Wikimédia Alapítvány. És miről másról szólna a küzdelem, mint a pénzről, azaz az oldal fenntartásáról.

Annak ellenére, hogy például a Google óriási segítséget kapott a keresőjéhez a Wikipediától azáltal, hogy a felhasználóknak gyors és megbízható információkat tudjon adni (a megbízhatósága természetesen a kezdetektől vita tárgya), a közösségi szerkesztésű tudástár folyamatosan anyagi gondokkal küzd. Pedig a keresőóriás még 2019-ben is fontos szerepet szánt a Wikipediának indiai terjeszkedésében. Ehhez képest aprópénznek tűnik a viszonzásképpen nyújtott támogatása: húsz év alatt valamivel több mint 10 millióval segítette az online enciklopédia üzemeltetését.

Mint a Wired fogalmaz, bár a két szervezet a kezdetektől szoros függőségi kapcsolatban volt egymással, a Google ezermilliárd dollár értékű vállalattá nőtt, a Wikipedia pedig megmaradt nonprofit szervezetnek, amelynek léte az egyéni felhasználók és különböző alapítványok támogatásától, valamint a Szilícium-völgy óriásainak nagylelkűségétől függ.

Új alapokra helyezik az együttműködést?

Az enciklopédiát üzemeltető alapítvány úgy döntött, új alapokra helyezi az együttműködését a big tech cégekkel (Amazon, Facebook, Apple stb.), melyek többek között a virtuális asszisztenseik támogatásához is használják a Wikipediát – ingyen. A Wikimedia Foundation bejelentett egy új szolgáltatást, amit arra terveztek, hogy a Wikipedia tartalmát hatékonyan lehesen becsatornázni a különböző fizetős szolgáltatásokba. Ez a Wikimedia Enterprise, melynek működtetésére az alapítvány létrehozott egy vállalatot, a Wikimedia LLC-t (hasonló a modell, mint a Mozilla Alapítvány és a Mozilla vállalat esetében), amely meg is kezdte a potenciális partnerekkel az egyeztetést. Az első szerződéseket várhatóan júniusban kötik meg.

Az alapítvány igazgatója, Lane Becker szerint most jutottak el oda, hogy a a cégeket, melyek ugyanazt az adathalmazt használták a szolgáltatásaikhoz, mint a végfelhasználók, ügyfélként kezeljék. Becker szerint ez fontos lépés. Eddig is tudták, hogy a vállalatok nagy létszámú csapatokat alkalmaztak arra, hogy Wikipédiáról származó tartalmakat kezeljék, például elvégezzék az adattisztítást. Ez meglehetősen drága művelet.

Az új modellben a Wikimedia a vele megállapodott cégeknek személyre szabott és tisztított adathalmazt ad át az adott cég igénye szerinti formátumban. Garanciát vállal az adatok határidőre történő leszállítására, a szolgáltatáshoz ügyfélszolgálatot, fejlesztőeszközöket, technikai támogatást biztosít az SLA-megállapodásnak megfelelően. Az Enterprise nem az alapítvány szerverein, hanem az AWS-ben fog futni, mert onnan jobban ki tudja elégíteni az ügyfelek igényeit. A szolgáltatásról eddig tudható technikai részleteket hol máshol tudnánk elolvasni, mint a Wikipedián.

Az egyelőre nem ismert, hogy a szolgáltatást hogyan árazná a Wikimedia. De az alapítvány vezetői szerint a jelenleg évi 100 millió dolláros fenntartási költségek jelentősebb részét továbbra is adományokból kell biztosítani. Az Enterprise Wikimedia annyiban segít, hogy kiszámíthatóbbá teszi a technológiai vállalatok hozzájárulását.

Az alapítványnak a konstrukciót még le kell tolnia önkéntesek ezreinek torkán is, akik szócikk-szerzőként vagy szerkesztőként rengeteg munkát tettek abba, hogy a Wikipedia az emberiség tudásának egy már-már megkerülhetetlen gyűjteménye legyen.

Közösség & HR

A Samsung szembemegy a világtrenddel: vezetőknek jön a hatnapos munkahét

Annyira gyenge eredményeket produkált tavaly a dél-koreai vállalat, hogy a vezetőknek át kellett állniuk vészhelyzeti működésre.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.