A Google már tavaly nyáron megfogalmazta azzal kapcsoatos elképzeléseit, hogy a "következő egymilliárd felhasználót" Indiában szerezné meg magának. Ennek érdekében az olyan online alkalmazásokra számít, mint az Indiában is bevezetett, és a Tez névről nemrégiben Google Pay-re visszamárkázott mobil fizetési szolgáltatás, másfelől pedig a hozzáférést is aktívan támogatja: a Google Station program például publikus wifi-hotspotokon keresztül havonta 8 millió embert csatlakoztat a világhálóra.
A terjeszkedés egyik legfőbb akadályának a nyelvi korlátokat tartják, mivel az Indiában beszélt több tucat nyelven hozzáférhető tartalom a vállalat szerint alig 1 százalékát teszi ki az eredetileg angolul elérhető információnak. Ebben jelenthet fontos segítséget a Wikipedia bevonása, amely a 2017-ben közösen indított Project Tiger programon keresztül valósítaná meg a cikkek ilyen nyelvekre való átültetését. Egy másik kezdeményezés az indiai nyelveken írt PDF dokumentumok szerkeszthetővé tételére is.
A Wikipedia súlyára jellemző, hogy az online enciklopédia az előző évben 190 milliárd oldalletöltést szolgált ki, adatbázisában pedig már nagyságrendben 300 nyelven szerepelnek különböző anyagok. Az internetre még nem csatlakozó, de a Google által potenciális új felhasználónak tekintett emberekre világszerte jellemző, hogy többségükben nem beszélnek angolul, így a társaság kézenfekvő módon a Wikipediára is támaszkodna a kiszolgálásukban – nem véletlen, hogy a Wiki már nem csak a keresőtalálatok között szerepel kiemelt helyen, de a YouTube-videókhoz kapcsolódóan is megjelenik, sőt a Google Assistant szolgáltatásba is integrálták.
Mesterséges intelligencia ajándékba
A Google eddig összesen 7,5 millió dollárral támogatta a Wikipediát gondozó Wikimedia alapítványt, amihez egy friss bejelentés szerint újabb 3,1 milliót csapott hozzá: a pénz egy része közvelenül a szervezethez folyik be, egy másik adagot pedig a hosszú távú projekteket gondozó Wikimedia Endowment alaphoz utalnak. A támogatás ennél is fontosabb eleme azonban nem anyagi, hanem technológiai jellegű: a Google hozzáférést ad a Wikipediának a Cloud Custom Search és a Cloud Vision API-hoz.
Előbbi abban segíti a szerkesztőket, hogy könnyebben kutassanak fel idézeteket és forrásokat, utóbbinak pedig a publikusan hozzáférhető tartalom (praktikusan a könyvek) digitalizálásában veszik hasznát, természetesen az indiai nyelveket illetően, ezzel pedig változatosabb és megbízhatóbb forrásokkal erősítsék meg a cikkeket. Mindez olyan, a mesterséges intelligenciára épülő eszközöket ad a Project Tiger programhoz, amelyek felhasználása nehezen forintosítható, de minimum vetekszik a bejelentett anyagi támogatás összegével.
Érdemes megjegyezni, hogy a Wikipediát más technológiai multik is szponzorálják, pontosan ugyanilyen okokból. Az Amazon például tavaly ősszel vágott hozzá az alapítványhoz egymillió dollárt, hivatalosan a tudás globális megosztásához való hozzájárulásként. Ahogy az akkori közleményből kiderül, ez olyan érték, ami közös a Wikipedia és az Amazon Alexa digitális asszisztens fejlesztésében. A kettő közti reláció azonban úgy fest, hogy az Alexa (vagy a Google, de akár az Apple Siri) aktívan lefölözi a Wikipedia adatbázisát, amikor válaszokat keres a felhasználók kérdéseire – ezt hivatott ellensúlyozni az Amazon anyagi támogatása is, ami az elismerés kifejezése mellett az alapítvány folyamatos működését is biztosítja.
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak