Az indiai piacon terjeszkedő vállalat nem csak dollármilliókkal támogatja az online enciklopédiát, de egyes technológiáit is ingyenesen a projekt rendelkezésére bocsátja.

A Google már tavaly nyáron megfogalmazta azzal kapcsoatos elképzeléseit, hogy a "következő egymilliárd felhasználót" Indiában szerezné meg magának. Ennek érdekében az olyan online alkalmazásokra számít, mint az Indiában is bevezetett, és a Tez névről nemrégiben Google Pay-re visszamárkázott mobil fizetési szolgáltatás, másfelől pedig a hozzáférést is aktívan támogatja: a Google Station program például publikus wifi-hotspotokon keresztül havonta 8 millió embert csatlakoztat a világhálóra.

A terjeszkedés egyik legfőbb akadályának a nyelvi korlátokat tartják, mivel az Indiában beszélt több tucat nyelven hozzáférhető tartalom a vállalat szerint alig 1 százalékát teszi ki az eredetileg angolul elérhető információnak. Ebben jelenthet fontos segítséget a Wikipedia bevonása, amely a 2017-ben közösen indított Project Tiger programon keresztül valósítaná meg a cikkek ilyen nyelvekre való átültetését. Egy másik kezdeményezés az indiai nyelveken írt PDF dokumentumok szerkeszthetővé tételére is.

A Wikipedia súlyára jellemző, hogy az online enciklopédia az előző évben 190 milliárd oldalletöltést szolgált ki, adatbázisában pedig már nagyságrendben 300 nyelven szerepelnek különböző anyagok. Az internetre még nem csatlakozó, de a Google által potenciális új felhasználónak tekintett emberekre világszerte jellemző, hogy többségükben nem beszélnek angolul, így a társaság kézenfekvő módon a Wikipediára is támaszkodna a kiszolgálásukban – nem véletlen, hogy a Wiki már nem csak a keresőtalálatok között szerepel kiemelt helyen, de a YouTube-videókhoz kapcsolódóan is megjelenik, sőt a Google Assistant szolgáltatásba is integrálták.

Mesterséges intelligencia ajándékba

A Google eddig összesen 7,5 millió dollárral támogatta a Wikipediát gondozó Wikimedia alapítványt, amihez egy friss bejelentés szerint újabb 3,1 milliót csapott hozzá: a pénz egy része közvelenül a szervezethez folyik be, egy másik adagot pedig a hosszú távú projekteket gondozó Wikimedia Endowment alaphoz utalnak. A támogatás ennél is fontosabb eleme azonban nem anyagi, hanem technológiai jellegű: a Google hozzáférést ad a Wikipediának a Cloud Custom Search és a Cloud Vision API-hoz.

Előbbi abban segíti a szerkesztőket, hogy könnyebben kutassanak fel idézeteket és forrásokat, utóbbinak pedig a publikusan hozzáférhető tartalom (praktikusan a könyvek) digitalizálásában veszik hasznát, természetesen az indiai nyelveket illetően, ezzel pedig változatosabb és megbízhatóbb forrásokkal erősítsék meg a cikkeket. Mindez olyan, a mesterséges intelligenciára épülő eszközöket ad a Project Tiger programhoz, amelyek felhasználása nehezen forintosítható, de minimum vetekszik a bejelentett anyagi támogatás összegével.

Érdemes megjegyezni, hogy a Wikipediát más technológiai multik is szponzorálják, pontosan ugyanilyen okokból. Az Amazon például tavaly ősszel vágott hozzá az alapítványhoz egymillió dollárt, hivatalosan a tudás globális megosztásához való hozzájárulásként. Ahogy az akkori közleményből kiderül, ez olyan érték, ami közös a Wikipedia és az Amazon Alexa digitális asszisztens fejlesztésében. A kettő közti reláció azonban úgy fest, hogy az Alexa (vagy a Google, de akár az Apple Siri) aktívan lefölözi a Wikipedia adatbázisát, amikor válaszokat keres a felhasználók kérdéseire – ezt hivatott ellensúlyozni az Amazon anyagi támogatása is, ami az elismerés kifejezése mellett az alapítvány folyamatos működését is biztosítja.

Közösség & HR

A befektetőket egyelőre nem győzték meg az Intel nagyszabású tervei

A csipgyártónál nagyon lelkesek a PC-eldások várható felfutása miatt, és nagy lehetőségeket látnak a GPU-k iránti óriási keresletben is, de a cég részvényeinek nem tett jót az első negyedéves veszteségek bejelentése.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.