A bionikai fejlesztésekre fókuszáló EvoLogics munkatársainak és a Helmholtz Központ kutatóinak közös munkájaként a héten hivatalosan is bemutatkozott a Quadrion elnevezésű tengerjáró megfigyelő drón. Az MTI eseménnyel kapcsolatos tudósításából kiderül, hogy a víz alatti drónoktól az óceánokban zajló természeti folyamatok pontosabb megismerését remélik.
Az alkotók várakozásai szerint a rendkívül kis vízellenállású, gyors járművek különösen hasznosak lesznek a kisebb óceáni örvények kutatásában. Utóbbiak a Föld összes tengerében keletkeznek, jelentőségüket pedig az adja, hogy közvetett hatással vannak az oxigéntermelésre.
A 10 csomóval, azaz nagyjából óránként 18,5 kilométeres sebességgel közlekedő, pingvinszerű járművek 6-8 órán keresztül dolgozhatnak majd a terepen, miközben egymással is képesek kommunikálni. Maximális merülési mélységük eléri a 150 métert.
A gyorsan változó víz alatti körülmények megfigyelésére kihegyezett pingvindrónok feladata az lesz, hogy időben érjenek az örvényekhez, és azokról még azt megelőzően tudjanak értékes adatokat begyűjteni, hogy felbomlanának. A munkához megfelelő arzenált is kaptak a jelenség mérésére alkalmas szenzorok képében. Ezek az érzékelők többek között a víz hőmérsékletét, nyomását, oxigénszintjét, vagy éppen a fluoreszcencia szintjét is rögzíteni tudják.
Az EvoLogics projekten dolgozó egyik szakembere több mint 20 éve kutatja a pingvineket. Rudolf Bannasch szerint a pingvinek titka áramvonalas alakjukban rejlik. Ha egy pingvin benzinnel tankolna, ahelyett, hogy krillt eszik, 1500 kilométert tudna úszni egy liter benzinnel a jéghideg tengerben – mondta Bannasch.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak