Német szakemberek munkáját dícséri az a héten bemutatott új óceánkutatásra szánt eszköz, amely kiváló "úszástudását" a természetből kölcsönzött formának köszönheti.

A bionikai fejlesztésekre fókuszáló EvoLogics munkatársainak és a Helmholtz Központ kutatóinak közös munkájaként a héten hivatalosan is bemutatkozott a Quadrion elnevezésű tengerjáró megfigyelő drón. Az MTI eseménnyel kapcsolatos tudósításából kiderül, hogy a víz alatti drónoktól az óceánokban zajló természeti folyamatok pontosabb megismerését remélik.

Az alkotók várakozásai szerint a rendkívül kis vízellenállású, gyors járművek különösen hasznosak lesznek a kisebb óceáni örvények kutatásában. Utóbbiak a Föld összes tengerében keletkeznek, jelentőségüket pedig az adja, hogy közvetett hatással vannak az oxigéntermelésre.

 

 

A 10 csomóval, azaz nagyjából óránként 18,5 kilométeres sebességgel közlekedő, pingvinszerű járművek 6-8 órán keresztül dolgozhatnak majd a terepen, miközben egymással is képesek kommunikálni. Maximális merülési mélységük eléri a 150 métert.

A gyorsan változó víz alatti körülmények megfigyelésére kihegyezett pingvindrónok feladata az lesz, hogy időben érjenek az örvényekhez, és azokról még azt megelőzően tudjanak értékes adatokat begyűjteni, hogy felbomlanának. A munkához megfelelő arzenált is kaptak a jelenség mérésére alkalmas szenzorok képében. Ezek az érzékelők többek között a víz hőmérsékletét, nyomását, oxigénszintjét, vagy éppen a fluoreszcencia szintjét is rögzíteni tudják.

Az EvoLogics projekten dolgozó egyik szakembere több mint 20 éve kutatja a pingvineket. Rudolf Bannasch szerint a pingvinek titka áramvonalas alakjukban rejlik. Ha egy pingvin benzinnel tankolna, ahelyett, hogy krillt eszik, 1500 kilométert tudna úszni egy liter benzinnel a jéghideg tengerben – mondta Bannasch.

Piaci hírek

A váltságdíjak csökkennek, de a stressz egyre csak növekszik

A Sophos legújabb kutatása szerint a ransomware-támadásokkal összefüggő kifizetések és helyreállítási költségek is láthatóan visszaestek 2025-ben, de a kiberbiztonsági szakemberekre egyre nagyobb pszichés teher nehezedik.
 
A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.