Ismét amerikai a világ leggyorsabb szuperszámítógépe. A teljes kiépítés jövő márciusra készül el, de már működik az amerikai Titan, melynek teljesítménye 17,59 petaflops lesz.

Óriási pénzért óriási teljesítményre képes a szuperszámítógépek legújabb királya, az amerikai Titan. A Cray legújabb, mintegy 100 millió dollárból (kb. 22 milliárd forint) épített szuperszámítógépe az amerikai energiaügyi minisztérium Oak Ridge National Laboratoryjában található. A gép lebegőpontos számítási teljesítménye 17,59 petaflops (Floating Point Operations Per Second) – legalábbis akkor, ha teljesen elkészül. A gépet a Cray ugyanis több fokozatban építi. A teljes rendszer várhatóan jövő év márciusára készül el.





Kattintson a novemberi toplistáért!

GPU-val növelik a teljesítményt A Titan a szintén az amerikai energiaügyi minisztériumnak robotoló Sequoia-t taszította le a trónról, ráadásul úgy, hogy mindössze harmadannyi processzormagot tartalmaz, mint amaz. A Titanban mindössze 560 640, míg a Sequoia-ban 1 572 864 mag dolgozik. A Titán teljesítményének kulcsa, hogy 261 632 darab NVIDIA gyártmányú Tesla K20X gyorsító dolgozik benne. A grafikus processzor ugyanis sokkal gyorsabb a többszálas feldolgozás esetén, mint a CPU.


Szuperszámítógépek segítenek Izsák ellen
Másfél millió processzormaggal hasít a leggyorsabb szuperszámítógép

Egy szuperszámítógépnél az energiafelhasználás másodlagos kérdés, a Tesla K20 némileg alacsonyabb teljesítmény mellett10 wattal alacsonyabb fogyasztású, szerverekbe is ezt ajánlják. Ennek ellenére valószínűleg ennek a szupergépnek a legjobb az energiahatékonysága.

Linus Torvalds eligazította a generatív mesterséges intelligenciát

Már nagyon hiányzott a megfelelő iránymutatás a linuxos közösségnek.
 
Hirdetés

Rendszerek és emberek: a CIO választásai egy új magyar felmérés tükrében

"Nehéz informatikusnak lenni egy olyan cégben, ahol sok az IT-s" – jegyezte meg egy egészségügyi technológiákat fejlesztő cég informatikai vezetője, amikor megkérdeztük, milyennek látja házon belül az IT és a többi osztály közötti kommunikációt.

Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.

a melléklet támogatója a Clico Hungary

Hirdetés

Így lehet sok önálló kiberbiztonsági eszközéből egy erősebbet csinálni

A kulcsszó a platform. Ha egy cég jó platformot választ, akkor az egyes eszközök előnyei nem kioltják, hanem erősítik egymást, és még az üzemeltetés is olcsóbb lesz.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.