Orosz állami hackerek használják ki a Microsoft operációs rendszerének védtelenségét.

Kedden jelentette be a Microsoft, hogy a következő héten rendkívüli hibajavítást fognak kiadni egy olyan Windows hiba miatt, amit már kihasználnak a hackerek. Ugyan maga a patch szokásos menetrend szerint, a hónap második keddjén (Patch Tuesday) fog megjelenni, de abban a tekintetben mindenképpen kivételes, hogy eredetileg nem tervezte ezzel bővíteni már meglévő frissítéseinek körét a szoftverfejlesztő.

A vállalat blogbejegyzésében olvasható információk szerint azért kényszerült mégis erre a változtatásra, mert egy hackercsoport már kihasználja a sérülékenységet. Kampányában ártalmas e-maileket küld ki, melyekkel a célpontok személyes adatait kívánja megszerezni. A sebezhetőség révén egyébként kikerülhető a Windows beépített védelmi funkcionalitása.

Óriások csörtéje

A hibáról még a Google rántotta le a leplet hétfőn, a keresőóriás ekkor állt a nyilvánosság elé a felfedezéssel. Döntése aztán komoly vitát generált a két amerikai cég között. A Google nyilatkozata szerint tíz napot adott a Microsoftnak a felfedezett sérülékenység kijavítására – azért csak ennyit, mert elemzésük rávilágított, hogy kritikus hibára bukkantak. Mindezeken felül arra is fény derült, hogy már ki is használják az interneten a Windows hiányosságát.

Úgy látszik, ennyi idő nem volt elég, mert a Microsoft verbális csatázásba kezdett a keresőgigásszal, azzal vádolva, hogy a felhasználókat potenciális veszélyhelyzetbe hozta a biztonsági rés tényének nyilvánosságra hozatalával.

A helyzet megítélését nehezíti, hogy tulajdonképpen mindkét fél érveit el lehet fogadni. A Microsoft védelmére felhozható, hogy így még több rosszindulatú támadó szerezhet információt a Windows lyukról. A Google mellett viszont az szól, hogy így az igazán nagy veszélyben levők tudomást szerezhetnek arról, hogy esélyük van egy direkt őket célzó támadásnak áldozatul esni.

Az oroszok már a spájzban vannak

Egy dolog azonban mindenképpen a nyilvánossághoz való fordulás mellett szól: a hibát nem akárki aknázza ki, hanem az orosz állam támogatását – erőforrásait és kapcsolatait – élvező hackercsoport. A Fancy Bear, APT 28 és egyéb neveken ismert társaság már több, mesterien kivitelezett támadást követett el, olyanokat, melyekhez egy átlagos kiberbűnözői banda nem rendelkezne elég tudással, anyagi és emberi erőforrásokkal.

A 2004 óta működő orosz hackercsapat eddig megtámadott célpontjai igen változatos képet mutatnak: a Német Parlament, Hillary Clinton elnökjelöltségi kampányának vezetője, John Podesta, a korábbi amerikai külügyminiszter, Colin Powell és a francia TV5Monde egyaránt szerepelt a szláv hackerek célpontjai között. Fertőző weboldalakra irányító linkekkel teli e-mailek ezreit küldték ki, jelszóhalász támadások során, amivel érzékeny dokumentumokat és magán elektronikus levelezések részleteit egyaránt megszerezték.

Mint kiderült, nem csak phishing támadásokban utaznak. Nulladik napi hibákat is előszeretettel aknáznak ki, hogy elérjék céljaikat. A mostani eset egy újabb példa arra, hogyan dolgoznak a szláv kiberbűnözők.

Biztonság

A testkamerák felvételei alapján készítene rendőrségi jelentéseket az MI

Pontosabban a Draft One nevű MI-alkalmazás fejlesztője, aki szerint jó ötlet rábízni az ilyesmit a totál megbízhatatlan mesterséges intelligenciára.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.