A West Japan Railway (JR West) néhány nappal ezelőtt jelentette be, hogy a világon először felhúzott egy 3D nyomtatással készült vasútállomást – olvasható a The Japan Times március végi riportjában. A Honsú szigetének nyugati részén működő vasúttársaság egy évvel ezelőtt állt elő a Vakajama prefektúrában álló, leromlott állagú, eredetileg fából épített állomás pótlásának terveivel. Az új létesítményt végül március 26-ára állították össze, amivel a cikk szerint két és fél óra alatt végeztek az előre legyártott elemek felhasználásával.
A JR West a munkára a Serendix nevű, 3D nyomtatott otthonokra specializálódott céget szerződtette, amelyik a tetőt és a falakat négy részben, ugyancsak vasúton szállította a helyszínre, és lényegében azokban a szünetekben állította össze, amikor a menetrend szerint éppen nem haladtak át más szerelvények az állomáson. Bár mindössze 10 négyzetméteres épületről van szó, így is sikerült kevesebb mint felére csökkenteni az eredetileg becsült időt, az új módszer ráadásul kétszer olcsóbb volt, mintha vasbetonnal dolgoztak volna.
Van még ott, ahonnan ez jött
A 2,6 méter magas állomásépület állítólag a földrengéseket is simán kiállja majd, és ha minden tekintetben megfelelőnek bizonyul, akkor a JR West fontolóra veszi az új technológia alkalmazását más létesítmények újjáépítésében is. A beszámolók kiemelik, hogy Japánban a metró és regionális vasúti szolgáltatások többsége is magántulajdonban van. Számos ilyen közlekedési vállalat egyben ingatlanfejlesztőként is működik, és a megfelelő szabályozás lehetővé teszi, hogy gyorsan felfuttassák a nyilvános infrastruktúra körüli területeket.
Tőlünk nézve ez nagyobb sci-fi, mint a 3D nyomtatott vasútállomás, más országokban pedig az elhibázott a vasúti privatizáció vezetett magasabb díjakhoz, szolgáltatáscsökkentéshez, munkaerőproblémákhoz és jelentős késésekhez – vagyis a borítékolható eredményekhez minden olyan esetben, amikor a befektetők nem a fejlesztésben, hanem a rendszer lerablásában érdekeltek. A JR West viszont nem ilyesmivel kerül be rendszeresen a hírekbe: legutóbb például egy óriási, emberszerű robotról írtunk, ami karbantartást végez a társaság vonalain.
a kép forrása: JR West
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak