A szigetország mind az időtartam, mind a létszám tekintetében kiemelkedő kísérletbe fogott még 2015-ben. A nagyszabású teszt eredményeit most publikálták.

Izlandon 2015 és 2019 között futott az a kormányzati indíttatású kísérlet, amelyben azt vizsgálták, miként hat a dolgozók életminőségére és az általuk elvégzett munka hatékonyságára az, ha heti 40 óráról 35-36 órára csökkentik terhelésüket. A projektről készített összefoglaló jelentést a napokban hozták nyilvánosságra.

Minden IS jobb így

Kezdjük rögtön a végkövetkeztetéssel: a riportot készítő két think tank, az izlandi Association for Sustainability and Democracy (Alda) és az Egyesült Királyságban működő Autonomy szerint a kísérlet minden lehetséges mérőszám alapján sikerként könyvelhető el, ami jó kiindulópont lehet ahhoz, hogy a világ más tájain is hasonló kezdeményezések induljanak be más kormányzati szervezeteknél. Ez pedig hosszabb távon teljesen átalakíthatja a jelenleg bevett dolognak tekinthető 40 órás munkahetet.

Az öt éven keresztül zajló tesztben az izlandi kormány mellett a fővárost vezető tanács is aktívan részt vett. Előbbi 2500, utóbbi 440 foglalkoztatottját állította át rövidebb munkahétre. Kis országról lévén szó, ez a mennyiség is nagyon jelentős, hiszen az izlandi dolgozók több mint 1 százalékát vonták be a kísérletbe. A 4-5 órával rövidebb munkahétre ugyanazt a bért kapták az emberek, mint a 40 órás ügymenet idején. A projekt széles spektrumban fedett le foglalkozásokat, helyszíneket és foglalkoztatási változatokat. Irodai dolgozók, óvódai alkalmazottak, szociális munkások, ápolók egyaránt lehetőséget kaptak, mint ahogy voltak eddig 9-től 5-ig robotolók és több műszakban foglalkoztatottak is a listán.  

A kiértékelésből az látszik, hogy gyakorlatilag teljesen mindegy volt, milyen munkát és milyen időpontokban végzett eddig egy alkalmazott, a munkaidő csökkentése minden esetben pozitív erednyekkel járt. Legrosszabb esetben is szinten maradt a produktivitás, de sok esetben még javult is a munkavállalók hatékonysága. Szintén nem lényegtelen elem, hogy ezzel párhuzamosan a stressz csökkenéséről számoltak be a résztvevők, javultak az életminőséggel kapcsolatos visszajelzések, illetve könnyebben összeegyeztethetővé vált a munka és a magánélet. 

A pilot programnak máris megvannak a kézzel fogható eredményei az országban. Az izlandi szakszervezeteknek ugyanis erre alapozva sikerült olyan megállapodásokat kötni a munkáltatókkal, amelyek állandósítják a rövidített munkavégzést. A több tízezer embert érintő változásoknak köszönhetően immár az izlandi munkaerő 86 százaléka így dolgozik, vagy legalább meg van a joga hozzá, hogy rövidített munkahétre váltson.

Máshol sem volt máshogy

Bár időtartamában és kiterjedtségében is kiemelkedik az izlandi kísérlet, a rövidebb munkahét hatásait már számtalan helyen vizsgálták. Ezek elsöprő többsége pedig ugyanolyan pozitív kicsengésű volt, mint a szigetország projektje.

Mi is beszámoltunk például a Microsoft japán leányvállalatánál 2019-ben végzett kísérletről, amelynek során egy hónapig minden pénteket "elengedtek" a dolgozóknak. Az iroda termelékenysége 40 százalékkal javult, miközben a nyomtatott oldalak száma 59 százalékkal (!) csökkent. A villamosenergia-számla lényegében időarányosan lett kisebb (23 százalék). 

Szintén Japánhoz, de már a kormányzathoz köthető az a friss kezdeményezés, amely arra ösztönzi a cégeket, hogy álljanak át négynapos munkahétre. A kormány arra számít, hogy nagyban is érvényesülnek majd azok a pozitív hatások, melyeket a lokális kísérleteknél tapasztaltak: ha az embernek több a szabadideje, a munkaidejében kreatívabb és produktívabb.

Azt általában a téma kritikusai is elfogadják, hogy a négynapos munkahét motiváltabbá teszi az alkalmazottakat. Arra azonban szerintük nincs garancia, hogy emiatt olyan mértékben javul a termelékenység, hogy az ellensúlyozza a kieső 5. munkanapot. A japán alkalmazottak körében pedig felmerült az a félelem, hogy így kevesebbet fognak keresni.

Közösség & HR

Nemsokára többet isznak majd a kínai adatközpontok, mint Dél-Korea lakossága

A generatív mesterséges intelligencia világszerte megtolta az adatközponti fejlesztéseket, a szerverek hűtésére használt vízből azonban sehol sem lett több.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.