Egy ausztrál mérnök, bizonyos Troy Hunt jó ideje kutatja azokat az adatbiztonsági incidenseket, amelyek során a felhasználók millióinak adatait lopták el. Többek között behatóan foglalkozott a Sonyt ért két évvel ezelőtt támadással vagy az Adobe-ot ért adatlopási ügyekkel is.
Az ilyen incidensek után megjelennek olyan adatbázisok, amelyekből lekérdezhető, hogy mely e-mail címek kerültek jogosulatlan kezekbe. Hunt azonban ezeket nem találta kielégítőnek, ezért létrehozott egy olyan weboldalt, amelyen több biztonsági eseményt is "feldolgoz", hogy a felhasználók egyetlen felületen követhessék e-mail címeik sorsát.
Az oldal neve ';-- have i been pwned? Az oldalon mindössze be kell gépelni a vizsgálandó e-mail címet, és az oldal mögött működő meglehetős méretű adatbázis máris kidobja, ha az adott cím korábban adattolvajok birtokába került. Sőt azonnal biztonsági intézkedéseket is javasol, értelemszerűen elsőként a jelszavak megváltoztatását.
Hét incidensből rengeteg adat
Hunt adatbázisába egyelőre hét biztonsági incidens adatai kerültek: többek között az Adobe, a Yahoo! és Sony incidensek során kiszivárgott e-mail címek. Messze az Adobe fiókokhoz tartozó rész képviseli az adatbázis legnagyobb részét összesen több mint 152 millió rekorddal. A Stratfor fiókokat ért incidens közel 860 ezer rekordot, a Gawker fiókok feltörése több mint 532 ezret, a Yahoo! fiókoké 453 ezret, a Vodafone Izlandot ért támadás 56 ezret, a Sony fiókok feltörése 37 ezret, míg a Pixel Federation több mint 38 ezer rekordot adott hozzá az adatbázishoz.
A legnagyobb munka Hunt szerint az adatot összefésülése volt. Eközben sikerült olyan rendszert kialakítania, amibe a jövőbeni események során eltulajdonított, majd nyilvánosságra kerülő adatokat is be tudja illeszteni. Magában az adatbázisban egyébként nem tárol sem jelszavakat, sem jelszó hash-eket. A weboldal célja kifejezetten közszolgálati: bárki ellenőrizhesse, hogy tudtán kívül meglopták-e, és ha igen, akkor védekezhessen.
Hunt a Sony és a Yahoo! biztonsági incidense után nyilvánosságra került adatokat alaposabban is összevetette. Azt derítette ki, hogy azok a személyeknek több mint a fele (pontosan 59 százaléka), akiknek a címe mindkét adatbázisban előfordult, ugyanazt a jelszót használták. Vagyis a felhasználók a legelemibb biztonsági szabályokat sem tartják be – valószínűleg egyszerűen kényelmi okokból.
Ennek az egységesített adatbázisnak van más előnye is: kiderült például, hogy az Adobe-tól és a Stratfortól eltulajdonított adatok 16 százaléka azonos. Amikor betöltötte a Sony-incidens adatait, kiderült, a címek 17 százaléka már szerepelt az adatbázisban. Amikor a Yahoo-incidens 453 ezer rekordja következett, akkor már a címek 22 százaléka része volt Hunt adatbázisának.
Az adatbázis kizárólag a már szakember által feldolgozott biztonsági incidensekről ad információt.
(A cikk a Biztonságportálon megjelent írás szerkesztett változata.)
Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban
A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió. A valódi előrelépéshez olyan infrastruktúrára, szolgáltatásokra és partneri támogatásra van szükség, amelyek nemcsak technológiai válaszokat adnak, hanem üzletileg is működőképes megoldásokat kínálnak.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak