Az átkeresztelt Google Docs egyre több új funkciót kap. Mostantól akár a felhasználó is fejleszthet magának appot.

Alig egy hónapja számolhattunk be arról, hogy a Google Docs-ról G Suitra keresztelt felhős irodai alkalmazáscsomag öt olyan elemmel is bővül, ami a vállalati csoportmunka hatékonyságát növeli. Az agilis üzleti környezethez azonban nagyon kell egy rugalmas belső alkalmazásfejlesztő felület is, amihez nem feltétel a mélyebb alkalmazásfejlesztési tudás.

Két kulcsszó:  low-code, drag-and-drop

Ez lenne az App Maker. A belső üzleti alkalmazások funkcióit beépített sablonokból, a grafikus kezelőfelületet (UI) drag-and-drop, az adatmodellezés pedig point-and-click módon történhet. Ez lenne az ún. low-code fejlesztés, ami minimális kódírást igényel.

Tegyük hozzá gyorsan, az ötlet egyáltalán nem új. A Microsoft már korábban jelentkezett hasonló eszközzel: a PowerApps is egy nagyon fontos új irány, az adatvezérelt appfejlesztés irányába mutat. (E téren vannak magyar próbálkozások is: hasonló elképzelés mentén született az Oriana Effector környezete vagy az Excelre specializálódott Karma Platform.)

Az App Maker legnagyobb előnye az, hogy bizonyos – egyszerűbb! – belső alkalmazások fejlesztését egy felhőalapú IDE-ben (Integrated Development Environment) gyakorlatilag pár nap alatt össze lehet dobni, azaz a prototípustól ennyi idő alatt el lehet jutni a telepített, élesben használható szoftverig. Ráadásul nem köti meg végelegesen a fejlesztő kezét: ha valamit nem akar a beépített elemekkel megoldani, akkor jöhet a HTML, a CSS és JavaScript kód, valamint material design vizuális keretrendszer.

A cél azonban egyértelmű: közelebb vinni a fejlesztést a felhasználóhoz, azaz akár egy elemző is tudjon összerakni magának valami olyan céleszközt, ami gyorsabbá-kényelmesebbé teszi a munkáját. A Google itt még egy varászszóval operál: az AppMaker ún. serverless megoldás, amivel arra akar utalni a vállalat, hogy a fejlesztőnek egyáltalán nem kell foglalkoznia az alkalmazást futtató infrastruktúrával, azaz nem kell megtervezni az üzemeltetéshez szükséges szerverkapacitást. (Az appaok ugyanazon az infrastruktúrán futnak, mint a gyári G Suite alkalmazások.)

Részben kifele is nyitott

A fejlesztőeszköz nem csak a G Suite alkalmazásaiban használható. Támogatja a Directory API-t, a Prediction API-t, használható a Mapsben, a Contactsban és a Groupsban is. Kifelé annyiban nyitott, hogy használhatók benne harmadik féltől származó API-k is.

Az új fejlesztőeszköz mellett bővült a G Suite-hez ajánlott szolgáltatások köre, melyek várhatóan zökkenők nélkül és szorosan integrálhatók a G Suite szolgáltatásaival. Ebbe a körbe került többek között az Asana projektmenedzsment szolgáltatás, a DocuSign e-aláíró szolgáltatás, a Virtru titkosítási megoldása is. Az új partnerek között van a Freshdesk (ügyféltámogatás), a LumApps (vállalati-közösségi megoldás), a Xero és Zoho Invoice (számlázás, könyvelés).

Cloud & big data

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.