Alig egy hónapja számolhattunk be arról, hogy a Google Docs-ról G Suitra keresztelt felhős irodai alkalmazáscsomag öt olyan elemmel is bővül, ami a vállalati csoportmunka hatékonyságát növeli. Az agilis üzleti környezethez azonban nagyon kell egy rugalmas belső alkalmazásfejlesztő felület is, amihez nem feltétel a mélyebb alkalmazásfejlesztési tudás.
Két kulcsszó: low-code, drag-and-drop
Ez lenne az App Maker. A belső üzleti alkalmazások funkcióit beépített sablonokból, a grafikus kezelőfelületet (UI) drag-and-drop, az adatmodellezés pedig point-and-click módon történhet. Ez lenne az ún. low-code fejlesztés, ami minimális kódírást igényel.
Tegyük hozzá gyorsan, az ötlet egyáltalán nem új. A Microsoft már korábban jelentkezett hasonló eszközzel: a PowerApps is egy nagyon fontos új irány, az adatvezérelt appfejlesztés irányába mutat. (E téren vannak magyar próbálkozások is: hasonló elképzelés mentén született az Oriana Effector környezete vagy az Excelre specializálódott Karma Platform.)
Az App Maker legnagyobb előnye az, hogy bizonyos – egyszerűbb! – belső alkalmazások fejlesztését egy felhőalapú IDE-ben (Integrated Development Environment) gyakorlatilag pár nap alatt össze lehet dobni, azaz a prototípustól ennyi idő alatt el lehet jutni a telepített, élesben használható szoftverig. Ráadásul nem köti meg végelegesen a fejlesztő kezét: ha valamit nem akar a beépített elemekkel megoldani, akkor jöhet a HTML, a CSS és JavaScript kód, valamint material design vizuális keretrendszer.
A cél azonban egyértelmű: közelebb vinni a fejlesztést a felhasználóhoz, azaz akár egy elemző is tudjon összerakni magának valami olyan céleszközt, ami gyorsabbá-kényelmesebbé teszi a munkáját. A Google itt még egy varászszóval operál: az AppMaker ún. serverless megoldás, amivel arra akar utalni a vállalat, hogy a fejlesztőnek egyáltalán nem kell foglalkoznia az alkalmazást futtató infrastruktúrával, azaz nem kell megtervezni az üzemeltetéshez szükséges szerverkapacitást. (Az appaok ugyanazon az infrastruktúrán futnak, mint a gyári G Suite alkalmazások.)
Részben kifele is nyitott
A fejlesztőeszköz nem csak a G Suite alkalmazásaiban használható. Támogatja a Directory API-t, a Prediction API-t, használható a Mapsben, a Contactsban és a Groupsban is. Kifelé annyiban nyitott, hogy használhatók benne harmadik féltől származó API-k is.
Az új fejlesztőeszköz mellett bővült a G Suite-hez ajánlott szolgáltatások köre, melyek várhatóan zökkenők nélkül és szorosan integrálhatók a G Suite szolgáltatásaival. Ebbe a körbe került többek között az Asana projektmenedzsment szolgáltatás, a DocuSign e-aláíró szolgáltatás, a Virtru titkosítási megoldása is. Az új partnerek között van a Freshdesk (ügyféltámogatás), a LumApps (vállalati-közösségi megoldás), a Xero és Zoho Invoice (számlázás, könyvelés).
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak