A vállalat egy több száz oldalas dokumentumban adott választ azokra a kérdésekre, amelyeket az áprilisi kongresszusi meghallgatás során intéztek Mark Zuckerberghez az amerikai szenátorok. Ezek között különös figyelmet kaptak azok a módszerek, amelyekkel a közösségi oldal sokszor a tudtuk nélkül gyűjt adatokat a felhasználóiról – ez volt a Cambridge Analytica adatkezelési botrányának egyik lényeges szála, és felmerült azokban az ügyekben is, amelyekre azóta derült fény a Facebook háza táján.
Sokkal több adatot nem is lehetne begyűjteni
A Business Insider szerzője sokunknak megtette azt a szívességet, hogy végigrágta magát az április 10-i kérdezz-felelek ide vágó, 222 oldalas szövegén, és kigyűjtötte, milyen eszközökkel figyeli a netezőket a közösségi hálózat. Vannak köztük jelentős, jelentéktelen vagy furcsa dolgok is, de a lista összességében jól érzékelteti, milyen elképesztő gépezet működik a kétmilliárd felhasználó adatainak beszippantása és feldolgozása mögött. Íme a Facebook kongresszusi tájékoztatásának legfontosabbnak ítélt pontjai:
Eszközök: a közösségi hálózat nagy csomó adatot gyűjt a felhasználók készülékeiről, köztük olyasmikkel, mint az akkumulátor töltése, a jelerősség vagy a rendelkezésre álló tárhely.
Más eszközök: "bizonyos esetekben" lekérik a közös hálózatra kapcsolódó egyéb eszközök adatait is, természetesen azért, hogy javíthassák például az egyikről másikra streamelt videók minőségét.
Hálózat: a készülék által küldött és fogadott jelek (Bluetooth, Wifi hozzáférési pontok) monitorozásán túl a közelben lévő bázisállomásokra is kíváncsiak, és természetesen mentik a felhasználó GPS-lokációját is.
Szoftverek: nem kérdés, hogy az operációs rendszer, a böngésző, a fájlok neve vagy a telepített bővítmények is mennek a facebookos iktatóba.
Szolgáltatók: tudják, hogy ki a felhasználó internet- vagy mobilszolgáltatója, mi az IP-címe, listájuk van a sütikről (cookie), az időzónáról vagy akár a kapcsolat sebességéről.
Minden egyéb: mennek a kamerainformációk, sőt a fotók is, ha a júzer nem tiltja le külön ezt a lehetőséget az eszköz beállításai között. Ugyanígy megy a kontakt-, hívás- és SMS-lista, amennyiben be van állítva az androidos eszközök szinkronizálása.
És még ami: a Facebook adatokat gyűjt a felhasználó "online és offline tevékenységéről", a harmadik félnél végrehajtott vásárlásairól, illetve azokról a "fiókokról, alkalmazásokról vagy játékokról", amelyeket a felhasználó igénybe vesz.
Egérmozgás: állítólag azért van rá szükség, hogy megkülönböztessék a humán és az algoritmizált felhasználást.
Böngészőablak: szinte lényegtelen, de a Facebook ugyanebből a megfontolásból azt is jegyzi, hogy aktív-e a kódját futtató programablak.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak