Az információbiztonság védelmi vonalában a leggyengébb láncszem az ember. Jó képzéssel azonban mindenki felvértezhető a legnagyobb veszélyforrásokkal szemben. (x)
Hirdetés
 

Mint tudjuk, minden lánc annyira erős, mint a leggyengébb láncszeme, és ez természetesen az informatikai biztonságra is érvényes. Hatványozottan igaz ez a pandémia miatti tömeges távmunka idején, amikor is korábban soha nem látott mértékben dolgoznak még mindig otthonról a cégek munkavállalói, sok esetben már állandó jelleggel. Ilyenkor óriási szerep hárul az informatikai szakemberekre, hogy a technikai feltételek megteremtése mellett, a biztonságra is nagy hangsúlyt fektessenek. Az elmúlt, most már több mint egy évben drámaian megemelkedett az olyan, a kiberbűnözés körébe tartozó bűncselekmények száma, mint az adathalászat, a zsarolóvírusokkal való visszaélés, vagy éppen a jelszólopás. Ezek a veszélyek azonban némi odafigyeléssel csökkenthetőek, ehhez persze felkészített, megfelelő információkkal ellátott munkavállalók kellenek. A hazai infokommunikációs megoldásszállító Invitech már a korábbi években is nagy jelentőséget tulajdonított az IT-biztonsággal kapcsolatos edukációnak, és nemrégiben egy új online oktatási platformot is bemutatott.

Az elmúlt időszakban felértékelődött a virtuális térben elérhető képzések szerepe az IT-security területén is, létjogosultságukat pedig mi sem bizonyítja jobban, mint hogy a kiberbiztonsági incidensek 90 százaléka emberi hiba miatt következik be. Mivel az igen fejlett adathalász-szűrőknek és tűzfalaknak köszönhetően számos szervezet hatékonyabb védelemmel rendelkezik, manapság az információbiztonsági lánc első számú sebezhető pontját sajnos legtöbbször maguk az alkalmazottak jelentik. Azt is érdemes figyelembe venni, hogy az adathalászat sokszor jelentős bevételkiesést jelenthet a cégek számára a nem megfelelő szintű biztonságtudatosság miatt, ezért ennek megerősítése szinte mindig megtérül. Az Invitech információbiztonsági képzési platformjának segítségével hatékony, gyakorlatias és interaktív online képzésben részesülhetnek a munkavállalók, így jelentős mértékben csökkenthető az emberi mulasztásokhoz visszavezethető kiberbiztonsági incidensek száma.

„Szakembereink pontosan tudják, hogy az alkalmazottaknak mely készségek fejlesztésére kell koncentrálniuk ahhoz, hogy egyszerűen, de nagyon is hatásosan tudjanak gondoskodni vállalatuk védelméről akár otthoni, akár munkahelyi körülmények között, megakadályozva, hogy asztali gépeik és mobileszközeik esélyt adjanak a bűnözőknek. Ez a tudás pedig nagyon sokat érhet az egyre sűrűbben jelentkező, és egyre nagyobb anyagi kárt is jelentő kibertámadásokkal szemben” – véli Vaspöri Ferenc, az Invitech információbiztonsági üzletágának technológiai szaktanácsadója.

Sok esetben felmerül annak kérdése, hogy a gyakorlatban, milyen oktatási forma, tanfolyam az igazán hasznos, melyik tudja folyamatosan lekötni az azon résztvevők figyelmét. A tanulás akkor a leghatékonyabb, ha a képzés a mindennapi feladatainkkal kapcsolatos. A kiberbiztonsági képzésnek tehát szorosan kell kapcsolódnia az alkalmazottak online tevékenységéhez, az általuk használt technológiához, emellett valós, teljes mértékben naprakész biztonsági példákat kell tartalmaznia. Ehhez hasonlóan az alkalmazottaknak is olyan leckéket és teszteket kell teljesíteniük, amelyek az elméleti problémák helyett valós problémák megoldására helyezik a hangsúlyt. A cél, hogy a kollégák ki tudják választani a helyes választ egy kérdéses szituációban, és a való életben is meg tudják hozni az informatikai szempontból legbiztonságosabb döntést. Végül pedig az online interaktív képzés garantálja, hogy a tanulási folyamat ne váljon unalmassá – folyamatos célokat és olyan készségeket biztosít, amelyek azonnal alkalmazhatók. Az Invitech oktatási platformja egyébként magyar nyelven is elérhető, ami még szélesebb körben teszi alkalmazhatóvá a kollégák körében, olyan munkakörök esetében is, ahol nem feltétlenül szükséges az angol nyelv ismerete.
 

Mintha egy valódi adathalász levél következménye lenne a képernyőn

A platform képzési témái a következőket ölelik fel: jelszavak és fiókok; e-mail; webes böngészés; közösségi oldalak és üzenetküldő alkalmazások; az asztali gépek biztonsága és a mobileszközök; GDPR és a bizalmas adatok védelme. Minden témához tartozik egy-egy tanulási útvonal, amely különböző nehézségi szinteken, a kezdőtől a haladóig végezhető el. Ez ideálissá teszi átfogó képzéshez is, vagy azon szervezetek számára is, amelyek konkrét, a mindennapi munkakövetelmények teljesítéséhez alkalmas szinten megtanítható témákat szeretnének kiválasztani.

Az online, automatizált tanulás szépsége, hogy leegyszerűsíti a képzések biztosítását. Az alkalmazottaknak küldött meghívóktól és e-mailektől kezdve egészen a leckék ütemezéséig és a javaslatokat is tartalmazó jelentésekig minden beépített, így a folyamatos és fokozatos tanulás automatikus kezelhető. A kockázatot jelentő, a leckéket mellőző vagy a teszteken elbukó felhasználókat a rendszer automatikusan kiemeli, így a rendszergazdák időben megtehetik a megfelelő intézkedéseket, de persze a cél, hogy minden kolléga számára sikerélményt adjon a tanfolyam, és ezzel egy biztonságosabb, a digitalizáció kihívásaira jobban reagáló munkahelyi környezet alakuljon ki.

Biztonság

Kikupálódott a szingapúri dohányosokra vadászó MI

A szigorú törvényeiről és magas technológiai szintjéről ismert városállam a tilos helyen dohányzókat is automatikus megfigyeléssel igyekszik tetten érni.
 
Hirdetés

A NIS2-megfelelőség néhány technológiai aspektusa

A legtöbb vállalatnál a megfeleléshez fejleszteni kell a védelmi rendszerek kulcselemeit is.

Az uniós direktíva felpezsdíti a magyar kiberbiztonsági piacot, az auditokból átfogóbb képet kapunk a gazdaság és az ország kiberképességeiről is. Interjú dr. Bencsik Balázzsal, az SZTFH kibervédelmi igazgatójával.

a melléklet támogatója a RelNet Technológia Kft.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.