Az Uniónak nem tetszik a zárt ökoszisztémák megnyitása körüli trükközés, amivel kapcsolatban Margrethe Vestager újabb vizsgálatokat helyezett kilátásba.

Az Európai Unió versenypolitikáért felelős vezetője, Margrethe Vestager tegnap ismét figyelmeztette az Apple-t és a Metát, ezúttal a big tech vállalatok szolgáltatási díjaival kapcsolatban. Az Apple januárban jelentett be változtatásokat az új uniós szabályozásra (DMA) való tekintettel, ami előírja zárt ökoszisztémájának megnyitását a versenytársak előtt. A társaság ezzel összefüggésben felhasználói fiókonként évi 50 eurócentet szedne be a nagy alkalmazásfejlesztőktől még abban az esetben is, ha azok nem veszik igénybe az általa biztosított fizetési szolgáltatásokat, ami az érintettek azonnal kritikával illettek.

Vestager szerint a díjazás alkalmas lehet rá, hogy keresztbe tegyen a digitális piacokról szóló törvény egyik legfontosabb céljának, a felhasználóknak nyújtott választási lehetőség biztosításának. A Reuters riportja alapján az Európai Bizottság alelnöke elmondta, hogy az Apple megoldása semmilyen módon nem teszi vonzóvá a DMA előnyeinek kihasználását, az ilyesmit pedig az EB árgus szemekkel figyeli. Ide sorolta a Meta árazását is: bár a Facebook és Instagram havi előfizetési díját éppen most csökkentették havi 9,99 euróról 5,99 euróra, a probléma egyik esetben sem az összegek nagyságából ered.

A kapuőrök megkülönböztetett figyelmet élveznek

Az európai biztos arra figyelmeztette a vállalatokat, hogy ne próbálják meg semmilyen módon akadályokat gördíteni a felhasználók elé a szolgáltatók közötti váltásban, mert az ilyen gyakorlatok könnyen eredményezhetnek uniós vizsgálatokat. Vestager külön kitért az Apple hagyományos mantrájára is, amelynek értelmében a DMA-ból eredő változtatások biztonsági kockázatoknak tehetik ki a felhasználókat. Az EB álláspontja szerint a két dolog nincsl összefüggésben egymással, mivel a DMA a felhasználók döntési szabadságát védi, termékeik biztonságról pedig a piaci szereplőknek kell gondoskodniuk.

A Reuters Vestagert idézve arról is ír, hogy a fejlesztők visszajelzései kulcsfontosságúak abban, hogy az EB vizsgálatot indít-e a DMA hatálya alá tartozó hat vállalat bármelyikét illetően, és elég sok észrevétel áramlik is hozzájuk harmadik felektől. Arról, hogy az uniós hatóságok az új szabályozás keretei között mennyivel könnyebben szedhetik ráncba a kapuőrként (gatekeeper) meghatározott piaci szereplőket, legutóbb az Apple és az Epic Games ügyével kapcsolatban írtunk: a világ egyik leghatalmasabb cégére eddig nem volt jellemző a visszavonulás, de újabban egyre gyakrabban kényszerül ilyesmire.

Piaci hírek

Netes csalóhálózat miatt kapott amerikai szankciót egy kambodzsai szenátor

Az USA pénzügyminisztériuma szerint a távol-keleti ország egyik legvagyonosabb vállalkozója rászedett és kényszermunkára fogott emberekkel végezteti el az online bűncselekményeket.
 
A teljes életciklust lefedő rendszerek képesek megszüntetni azt a káoszt, ami a szervezetek zöménél még mindig akadályozza az információáramlást.

a melléklet támogatója a GLOBAL-UNION Kft., a Kyocera márka kizárólagos magyar disztribútora

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.