Három évig ugyanis egy súlyos hiba miatt csak a hamis biztonságérzet erősítésére volt jó.

Az Apple mindig is büszke volt arra, hogy képes kiemelt biztonságot nyújtani ügyfeleinek. Ennek talán a leglátványosabb példája a tavaly nyáron élesített Lockdown mód, amit a kiemelten védett személyek számára fejlesztettek, akik iPhone-nal akarnak villogni, de valójában bőven elég számukra egy Nokia 3120-as tudása, mert mindent más intéz helyettük speciális eszközök segítségével. A Lockdown ugyanis részben azzal garantálta használójának a biztonságát, hogy durván korlátozta a telefon szolgáltatásait.

De szerencsére vannak olyan biztonsági megoldásai a gyártónak, melyek a földi halandók számára is hasznosak. Ilyen volt például a három éve, az iOS és az iPadOS 14-es, valamint a watchOS 7-es kiadásával érkező Private Wi-Fi Address funkció. Ennek az a lényege, hogy a Wi-Fi Access Point számára nem az eszköz valódi MAC-címét mutatja, így tulajdonosát közvetve sem lehet nyomon követni. (Ez az ún. MAC-cím randomizálási eljárás a Snowden-botrány után fokozatosan terjedt el szélesebb körben, és nem csak a Wi-Fi, hanem a Bluetooth-szabvány esetében is használják jól-rosszul.)

Amikor egy eszköz csatlakozik egy wifihálózathoz, azonosítania kell magát. Ezt a leggyakrabban a MAC-címével (Media Access Control) teszi. Ha pedig az adott eszköz minden hálózaton ugyanazt a MAC-címet használja, gyorsan össze lehet rendelni az eszközt és a vele végrehajtott hálózati műveleteket, sőt azt is, hogy ezeket a műveleteket mikor és hol hajtották végre. Az adatokból aztán egészen szép profil kerekedhet az eszköz tulajdonosáról.

A Private Wi-Fi Address élesítése után azonban sokkal nehezebbé válik a profilalkotás. Az funkció ugyanis minden wifihálózathoz új MAC-címet generál, illetve 24 óránként automatikusan módosítja is. Ennek persze vannak kényelmetlen következményei: például nem működik az automatikus bejelentkezés (mondjuk egy munkavégzési célból is rendszeresen látogatott kávézóban), mert a hálózat 24 óra elteltével már nem ismeri fel az eszközt.

Szóval a nyomkövetők át vannak vágva – gondolta az egyszeri iPhone-tulajdonos. Ám kiderült, hogy ő volt átvágva. Ugyanis az Apple MAC-hamisítási funkciója a bevezetése óta nem működött megfelelően az mDNSResponder egy hibája miatt. A CVE-2023-42846 azonosítójú hibát, melyet azóta az Apple javított, az iOS- és macOS-appokat fejlesztő Mysk két kutatója azonosította.

A valódi MAC-címet is küldte

Bár az Apple elképzelése jó volt, a funkció megvalósítása már nem sikerült tökéletesre. Amikor egy iPhone csatlakozott a hálózathoz, multicast kéréseket küldött az AirPlay eszközök felkutatására. Az iOS azonban ezekben a kérésekben az eszköz valódi MAC-címét is elküldte. Az adatkapcsolati rétegben az iOS legenerálta ugyan az ál-MAC-címet, de hozzácsapta a valódit – még akkor is, ha a felhasználó használt VPN-t (a probléma összefoglalója az alábbi videóban).
 

Így nem működött Private Wi-Fi Address


Az Apple múlt hét szerdán kiadta a hiba javítását, amit az iOS 17.1, az iPadOS 17.1 és a watchOS 10.1 kiadása már tartalmaz. Az iOS 16 és iPadOS 16 szintén kapott javítást, de korábbi verziókkal már nem foglalkozott az Apple.

Biztonság

A törvényhozóknak sem tetszik, hogy már a gondolatokból is árucikket faragnak

Nem újdonság, hogy folyamatosan gyűjtik és értékesítik az emberek személyes adatait azok a cégek, amelyeknek az alkalmazásait használják, de még ebben is szintlépést jelenthet, amit a neurotechnológiai vállalatok művelnek.
 
Hirdetés

Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?

A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.

Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.