A jövő hétre várhatók részletek a Meta újabb nagy dobása, a nyílt forrású Code Llama bevezetésével kapcsolatban.

A Meta csütörtökön jelentette be Code Llama nevű nagy nyelvi modelljét (LLM), amely szöveges promptok alapján képes programkódok létrehozására és magyarázatára. Az ingyenesen elérhető szolgáltatás a szöveggenerátorok, nyelvi fordítók vagy hang létrehozására szolgáló MI-modellek megjelenését követően egy olyan gépi tanuló rendszerrel bővíti a Meta eszköztárát, amit már kifejezetten kódok írására hozták létre természetes nyelvi – különösen angol – bemenetek alapján. A Code Llama a társaság közlése szerint kódkiegészítésre és hibakeresésre is használható számos programozási nyelven (Python, C++, Java, PHP stb.).

Az új MI a nyílt forrású Llama 2 modellre épül, amit július közepén tettek nyilvánosan és ingyenesen elérhetővé. A Meta blogján megjelent bejegyzés szerint a vállalat úgy látja, hogy a mesterséges intelligencia, különösen pedig a kódoláshoz használt nagy nyelvi modellek sokat profitálnak a nyílt megközelítésből az innováció és a biztonság tekintetében is. A publikusan hozzáférhető, kódspecifikus modellek kiadása így nem csak az emberek életét javító új technológiák fejlesztéséban segít, de lehetővé teszi, hogy a teljes közösség értékelje azok képességeit, azonosítsa problémáikat és szükség szerint javítsa a sebezhetőségeiket is.

A Reuters beszámolója kiemeli, hogy a nyílt forrású Llama ennek megfelelően komoly kihívást jelent a tulajdonosi modelleket értékesítő cégek, így a Microsoft által támogatott OpenAI vagy az Alphabet-Google számára is. Az open source és a saját hardverek kombinációja ugyanis nyilvánvaló előnyöket kínál sok ügyfél számára az adatvédelemben vagy más területeken, pláne, hogy ezeket könnyebben igazíthatja mindenki a saját szabályaihoz, sőt a spóroláson vagy a hatékonyságnövelésen túl akár újabb szolgáltatásokat is építhet rá. A dolognak természetesen kockázatai is vannak, de azok a műfaj egészére jellemzők.

A Meta is óvatosságot javasol

Korábban már megállapították, hogy az MI-eszközökkel dolgozó mérnökök nagyobb valószínűséggel hagynak biztonsági réseket az alkalmazásaikban feltört programok meghívásával vagy nem biztonságos konfigurációk használatával. Ugyancsak problémás, amikor a kódgeneráló modelleket korlátozó licenccel rendelkező kódokon tanítják be, amelyek visszanyerhetők a rendszerből. Ott vannak aztán az olyan rosszindulatú felhasználások, mint a modellek finomhangolása a szivárogtatások és a kódban található sebezhetőségek azonosítására, netán kártékony programok készítése a megfelelően fogalmazott utasításokkal.

Azt a Meta is elismeri, hogy a Code Llama pontatlan vagy kifogásolható válaszokat generálhat egy-egy felkérésre, és az LLM-ek működésének sajátosságai miatt a potenciális teljesítményét sem lehet előre megjósolni. Ezért azt javasolják, hogy a Code Llama alkalmazásainak üzembe helyezése előtt végezzenek ahhoz igazított biztonsági tesztelést és hangolást. A kereskedelmi vagy kutatási célú telepítésekhez így is csak egy sima beleegyezést kérnek a jóhiszemű felhasználásról, külön licencre pedig a Meta szolgáltatásainak nagyságrendjében mozgó, havi 700 millió havi aktív felhasználóval rendelkező platformokon lesz szükség.

Mint kiderült, a modellek mérete 7-34 milliárd paraméterig terjed – az előbbi akár egyetlen GPU-n is futhat, az utóbbihoz pedig lényegesen erősebb hardver szükséges ugyan, de a legjobb teljesítményt ígéri az eddig nyílt forrású kódgenerátorok között. A Code Llama más tekintetben is többféle változatban lesz elérhető, jön például Python nyelvre optimalizált verziója, vagy olyan kiadása, amelyiket a természetes nyelven kiadott utasítások megértésére hegyeznek ki. Ez is a Llama 2 szöveggenerátoron alapul, ami egyébként maga is képes kódokat létrehozni, de nem feltétlenül olyan minőségben, mint a direkt erre épített modellek.

Piaci hírek

CIO Hungary 2025: hogyan válhat veszélyessé egy félrenevelt MI?

Beszámolónk harmadik része a 16. CIO Hungary konferencia második napjáról, ahol a stresszes témák mellett a stresszcsökkentésről is sokat megtudhattunk.
 
Hirdetés

Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?

A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.

Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.