Ezzel ösztönöznék az árcsökkentést és gyorsítanák a szolgáltatások bevezetését, cserébe lemondanak egy zsák pénzről.

A South China Morning Post pénteken számolt be arról az elképzelésről, amelynek értelmében a hongkongi szabályozó a megszokottóleltérően nem aukciós rendszerben értékesítené a kijelölt spektrumokat. Sőt egyáltalán nem értékesítene semmit, ugyanis a kereskedelemért és gazdaságfejlesztésért felelős miniszter javaslata szerint a hagyományos piaci szereplők és az új belépők is ingyenesen vehetnék igénybe az 5G szolgáltatásokhoz szükséges frekvenciákat.

Az 5G szolgáltatások küszöbön álló kereskedelmi bevezetését a kormányzatok jellemzően egy újabb nagy kaszának tekintik világszerte, nem elvitatva persze a technológia szerepét a digitális gazdaság fejlődésében. A hongkongi kísérlet éppen a másik oldaláról közelítené meg a kérdést: a szolgáltatók költségeinek ilyen módon való csökkentésével szorítanák lejjebb a végfelhasználói díjakat, és számottevően lerövidítenék az 5G-s telepítésekhez szükséges időt is.

Magas költségek és formálódó üzleti modellek

Ez ugyanis az a két szempont, ami a hongkongi döntéshozók szerint a leginkább hátráltatná az 5G szolgáltatások adaptávióját. Bár a helyi kommunikációs hatóság saját adatai alapján a frekvenciadíjak mindössze az operátorok működési költségeinek 3-4 százalékát teszik ki, és az előfizetési díjakat is inkább a szolgáltatók közti verseny és az adathasználati szokások alakítják, az új stratégia értelmében ennyi segítség is elég lehet az új piaci szereplők megjelenéséhez és az árak kompetitív leszorításához.

A South China Morning Post összeállításában a javaslatot előterjesztő miniszter hangsúlyozta, hogy az 5G már közel sem csak a hagyományos kommunikációról szól, miután ez lesz az alapja az IoT rendszereknek, az okos város projekteknek és még egy nagy csomó technológiai alkalmazásnak. Az új (így is csak 75 százalékban kihasznált) spekrtumok ingyenessége a szolgáltatók részéről is feltételekhez lesz kötve, például a telepített bázisállomások számának meghatározásával.

A hongkongi tervekkel kapcsolatos beszámolókból kiderül, hogy az 5G bevezetések költségei Európában a legmagasabbak, ahol az operátorok komoly megszorításokra kényszerülnek majd az új szolgáltatások széleskörű kiépítéséhez. Az Ericsson prognózisa alapján 2023 végére Észak-Amerikában a mobil előfizetések közel fele szól majd az 5G-re, míg Nyugat-Európában alig több mint ötöd része. Ez a globális átlag duplája, de az amerikai mellett a kelet-ázsiai szinttől is elmarad.

Az 5G-s hálózat éles demójára már Magyarországon is sor került, de a technológia elterjedésére valószínűleg még így is éveket kell várni. A hazai bevezetéshez szükséges szabályozói intézkedésekről és a frekvenciakiosztásról tavasszal kérdeztük az NMHH főigazgató-helyettesét. A technikai hátteret már biztosítanák, ha egy szolgáltató vagy gyártó 5G-vel kísérletezne, ám az érdeklődés akkor még csekély volt, mivel a technológia kapcsán hiányzik a megfelelő üzleti modell.

Mobilitás

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.