Ingyenes, jogtiszta Office jár a jövőben a tanulmányai idejére és otthoni számítógépére minden nappali tagozatos magyarországi diáknak és hallgatónak – jelentette be Sagyibó Viktor, a Microsoft Magyarország Kft. kormányzati üzletág igazgatója, egy háttérbeszélgetésen.
Office 2013 Pro Plus öt eszközre
Az amerikai szoftvercég itteni leányvállalata a lehetőséget a kormánnyal 2012-ben kötött stratégiai megállapodás keretében biztosítja. A stratégiai megállapodás addig ismert részleteiről néhány hete Papp István, vezérigazgató beszélt a Bitportnak adott interjújában.
A diákoknak és a hallgatóknak a tervek szerint még nagyjából két hónapot kell várni a tényleges "birtokba vételig". Ez alatt az idő alatt készül el ugyanis az a központi portál, ahonnan majd letölthető az Office 2013 Pro Plus verziója öt eszközre, köztük akár iPad-re is. A letöltés további feltétele, hogy az oktatási intézmény, ahol a diák tanul regisztráljon a Digitális Oktatás Alapcsomagra. Az iskola ugyanis a regisztrációval veteti fel tanulóit a rendszerbe, akik a rendszer használatához egyedi e-mail címet kapnak, amivel a későbbiekben a letöltéshez azonosítják magukat.
Magyarországon jelenleg mintegy 1,6-1,7 millió diák és felsőoktatási hallgató és 4 ezer intézmény van, de közülük egyelőre 400 ezer tanuló számára elérhető a lehetőség, a többiek ugyanis még nincsenek az említett rendszerbe regisztrálva, mert az iskoláknak alig a 15 százaléka csatlakozott eddig a projekthez. A Microsoft szakértő azt várja, hogy a következő néhány évben legalább a diákok és hallgatók fele hozzájuthat a lehetőséghez.
Formálódik a Nemzeti Közoktatási Portál
Sagyibó Viktor emlékeztetett rá, hogy a stratégiai partnerség keretében az említett oktatási felajánlással a Microsoftot nem közvetlen bevételi szempontok vezérelték, hanem az, hogy a versenyszférának és az államnak közösen kell invesztálnia abba, hogy a jövő generációja felkészültebb legyen. Ha ez megvalósul, akkor jöhetnek a profitelvárások azáltal, hogy a korszerű technológiát is használni képes munkaerő révén a gazdaság is gyorsabban fejlődhet.
Sagyibó Viktor: a Nemzeti Közoktatási Portál két-három év múlva készülhet el
A Microsoft felajánlásában eredetileg a felhőalapú Digitális Oktatás Alapcsomag szerepelt, amelyen keresztül a levelezési, és kollaborációs szolgáltatás mellett előadás-sugárzás és videokonferencia szolgáltatás is igénybe vehető. A mostani bővítést az indokolta, hogy kiderült: a hazai diákoknak nemcsak a felhőre, hanem alapvető IT-eszközökre, köztük jogtiszta szoftverekre is szükségük van.
A Microsoft közreműködésével megvalósuló oktatási program további elemekkel bővül, ezek egyike a Nemzeti Közoktatási Portál, aminek a fejlesztésén már dolgozik az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet (OFI). Ez lesz lényegében a Magyarországon elérhető digitális tananyagok digitális könyvtára. A projektben a Microsoft a koncepció kidolgozásában nyújt segítséget, amihez felajánlotta a felhőalapú Azure technológiáját. Az amúgy platformfüggetlennek tervezett portál elkészültéhez Sagyibó Viktor szerint 2-3 év kell, de az első funkciók már jövő tavasszal működőképesek lehetnek. Cél, hogy a portál anyagaihoz akár egy 30 ezer forintos táblagépekről is hozzá lehessen férni.
Az eseményen elhangzott, hogy a Microsoft további kormányzati IT-projektekben való részvételre számít az új uniós fejlesztési ciklusban, közülük is a legfontosabb az állam és a polgárai közötti ügyintézést elektronizáló program.
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak