A QS World University Rankings-ből kiderül, mely egyetemek informatikusképzése a legvonzóbb. A top 500-ban Magyarországot már csak egyetlen intézmény képviseli, az is a korábbiaknál gyengébb mutatókkal.

A QS World University Rankings idén is elkészített a felvételizőket és az informatikusokat foglalkoztató vállalkozásokat egyaránt éredeklő ranglistáját. Továbbra is igaz, hogy az állások betöltésénél sokat nyom a latban egy menő egyetemen szerzett diploma.  

Letaszíthatatlan a trónról a MIT

A rangsor alapját egy 100-as pontrendszer jelenti amely három szemponton alapszik. Az egyik, hogy milyen vélemény alakult ki az adott intézményről tudományos körökben. Legalább ennyit számít, hogyan ítélik meg az onnan érkezők tudását a munkaadók. Továbbá az sem utolsó szempont, hogy az adott intézmény milyen nyomot hagy a kutatói szférában. Ez utóbbit többek között az intézményhez köthető publikáció mennyisége alapján mérik, de figyelembe veszik azt is, hogy mi jelenik meg az adott intézményről a különféle médiumokban.

Az informatikai oktatás szempontjából idén is az amerikai Massachusetts Institute of Technology (MIT) áll az élen. Az 1861-ben alapított intézmény már évek óta letaszíthatatlan a trónról. Egy korábbi év teljesítményéről szóló jellemzés szerint a Szilícium-völgyben dolgozók negyede innen került ki. Az egyetemnek eddigi története során több mint 80 Nobel-díjas oktatója volt. Ha viszont valaki épp a legelőkelőbb bostoni MIT-en szeretne tanulni, anyagilag is fel kell rá készülnie. Az éves költség a tandíjat, szállást és a megélhetést egybe véve meghaladja a több tízezer dollár.

Idén is szépen csillog az az ezüst a San Jose és San Francisco között elterülő Stanford University számára. A kaliforniai egyetem padjait a világ legélesebb elméjű kutatói, technológiai vállalkozói koptatták. Többek között az autózás jövőjét drasztikusan megreformálni szándékozó Elon Musk, itt találkozott a Google két alapítója, az orosz származású Szergej Brin és Larry Page is.

Európa lecsúszott a dobogóról

A két évvel ezelőtt listán Európát a dobogón még a majd ezeréves University of Oxford képviselte, idén azonban 7. helyével már nem fért fel sem a dobogóra, sem a vezető ötösfogatba, ahová egyedül az ugyancsak brit University of Cambridge-nek sikerült az öreg kontinensről bekerülnie. A többi mind az USA-ban működő egyetem, a dobogós a Carnegie Mellon University, illetve a negyedik a University of California.

A világ harmadik legjobb egyetemének számító Harvard University két éve még épphogy lemaradt a dobogóról, az azóta elért teljesítménye alapján viszont már csak a hatodik. A neves intézménybe járt Mark Zuckerberg Facebook-alapító vagy Bill Gates is - igaz, a diploma megszerzését végül egyikük sem tartotta túlságosan fontosnak, és idő előtt távoztak.

Még idén is belefért az első tízbe, de a 8.-ról a 9.-re csúszott a kontinentális Európa legjobb informatikai felsőoktatási intézménye, a svájci ETH Zurich, amely egymaga 21 Nobel-díjast adott a világnak, köztük Albert Einsteint. Az ott oktató 500 professzor és 20 ezer hallgató a világ 120 országából érkezik.

Bent tudott maradni az első tízben egyetlen ázsiaiként a szingapúri National University of Singapore (NUS), amely a legrégebbi felsőoktatási intézménye és e tekintetben a zászlóshajója az utóbbi években látványosan digitalizáló városállamnak.

A Visegrádi Négyek másik fele jobban teljesít

Magyarország nemzetközi összehasonlításban nem áll túl pozitívan. Jó hír, hogy a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) bekerült az 500-as listába: a 351-400-as sávban jegyzik. Rossz hír viszont, hogy helyezése évről évre romlik, 2016-ban a 258., 2013-ban pedig még a 151. volt. A másik negatívum, hogy idén már kimaradt a listából az ELTE, amely pedig két éve még a 400. helytől lefelé elhelyezkedők között lehetett.

Összességében azonban - épp a hazai informatikushiány enyhítésére - megmozdult valami a számítógépes ismeretek felsőfokú oktatásában Magyarországon. Mint nemrégiben beszámoltunk róla, ősztől többféle ehhez kapcsolódó új képzés is indul, többek között a BME-n és az ELTE-n.

A Visegrádi Négyek más országainak is van még hová visszakapaszkodnia. A régión belül a legjobb helyezést elérő prágai műszaki egyetem, a České Vysoké Učení Technické (CVUT) idén már csak a 201-250 közöttiek kategóriájába fért bele, két éve viszont a 151. volt. Rajta kívül még két cseh egyetem jutott az 500 legjobb közé.

Lengyelországot négy felsőoktatási intézmény is képviseli az ötszázasok klubjában, a legjobb helyezést a varsói egyetem, a Uniwersytet Warszawski érte a 251-300-as sávban. Szlovákiából viszont egyetlen egyetem sincs az elitben.

Közösség & HR

Van az a pénz... Kivették a kínai App Store-ból a WhatsAppot és Threadset

Peking szerint a Meta két mobil appja nemzetbiztonsági aggályokat vet fel.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.