Legyen minden irodaháznak saját adatközpontja, és fűtsék azzal az épületet. Akár lokális adatközponthálózatok is épülhetnek.

Új módját találta az edge computing és a cloud computing összekapcsolásának egy ausztrál startup. A megoldáshoz persze szükségük lesz az irodaház-fejlesztők és -üzemeltetők együttműködésére is. A Sydneyben működő ResetData ugyanis azzal az egyszerű ötlettel állt elő, hogy olyan spéci immerzív hűtésű adatközpontokat telepítenének az irodaházakba, amelyekkel egyben az épületek fűtését és/vagy melegvíz-ellátását is biztosítani lehetne. Sarkítva: a szerverek egyfajta merülőforralóként működhetnek, így a hőjük nem megy veszendőbe.

Ezzel mindjárt nem is két, hanem három legyet lehet ütni egy csapásra: az irodaház bérbeadói növelik szolgáltatásaik színvonalát, javítják az épület fenntarthatósági szintjét, a bérlők pedig olcsó, alacsony latenciájú felhőszolgáltatáshoz juthatnak.

Európából jön a merülőforralási technológia

Az ötlet onnan jött, hogy a ResetData eleve foglalkozik folyadékhűtéssel: a barcelonai Submer cég technológiáját kínálja ügyfeleinek Ausztráliában és Új-Zélandon. A Liquid Cooling as a Service néven futó szolgáltatásuk legnagyobb ígérete, hogy 40 százalékkal csökkenti a felhős kapacitások TCO-ját az ügyfelek számára.

A Submer technológiáját továbbfejlesztve hozták létre a Hyperdrives nevű adatközponti egységeket, ún. podokat, melyekben folyadékba merítve hűlnek optimális hőmérsékletre a szerverek, miáltal csökken az energiafogyasztásuk és a hőkibocsátásuk, ráadásul a hulladékhő is hasznosul. A ResetData a fejlesztésekhez partnerségre lépett a Dell-lel: az amerikai gyártó szervereit alakították át a speciális hűtéshez, így a gyártói garancia sem került veszélybe.

Mint egy ausztrál üzleti lap a napokban beszámolt róla, az első egységeket már le is szállították: Sydney egy impozáns irodaházának alagsorába telepítettek két 100 kilowattos podot, ami egyúttal bemutatóteremként is szolgál majd az érdeklődő potenciális ügyfeleknek. A podok hulladékhőjét hasznosító melegvíz-rendszer csak jövőre készül el.

Bonyolultabb és kockázatosabb, mint a léghűtés

Az immerziós hűtés nem mai találmány, az Intel például a 2010-es évek elején kísérletezett például olajba merített szerverekkel, a Microsoft pedig tenger alá telepíthető szerverkapszulákat tesztelt az évtized közepén. Könnyen belátható ugyanis, hogy egy folyadékba merített szerver hőmérséklete – már csak a hűtési felület miatt is – könnyebben temperálható optimális szinten, mint ha levegő áramoltatásával oldanák meg ugyanezt.

De az is könnyen belátható, hogy immerziós hűtésű szervertartályt építeni (és telepíteni) jóval bonyolultabb feladat, mint egy hagyományos adatközponti racket, és valószínűleg nem is minden irodaház alkalmas ilyen szerverterem kialakítására. A ResetData ellenben úgy véli, szinte minden ilyen épületben vannak olyan betonozott padlózatú kihasználatlan terek a pincékben, amelyek alkalmasak adatközpontnak: hűvösek és közel vannak a szükséges közművezetékek is (víz, áram).

A nyereség pedig óriási, véli a startup: a hagyományos adatközpontokhoz képest azonos kapacitás mellett 45 százalékkal kisebb szén-dioxid-kibocsátás, és 40 százalékkal alacsonyabb hűtési számla.

További nyereség, hogy a ResetData immerzív hűtésével akár 18 kW/m2 sűrűségű adatközpont is építhető (hagyományos módon 4 kW/m2 a maximum). A podokhoz a Castrol BP szállítja a speciális, biológiailag lebomló hűtőfolyadékot. Ezen vezetik keresztül a vízhálózat jellemzően 20-22 fokos vízét (Sydneyben!), amit a podok 40-60 fokra tudnak felmelegíteni.

A ResetData már dolgozik azon is, hogy ne csak adatközpontokat építsen, hanem olyan rendszert, amivel az irodaház-cégek komplex elosztott és rugalmas felhőt tudnak biztosítani a bérlőiknek. Építenek egy OpenStack-alapú hibrid felhőplatformot, amely támogatja az AzureStack HCI-t, valamint dolgoznak a Red Hat-, a Citrix- és a VMware-támogatás megoldásán is.

Cloud & big data

Megsemmisültek Kínában a külföldi mobilok

Egy helyi kutatócég szerint októberben majdnem feleannyi nem kínai kötődésű okostelefont adtak el a távol-keleti birodalomban, mint egy évvel korábban.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.