Január végén indul az ingyenes bírósági ügyfélértesítő rendszer, amelynek részeként a szolgáltatásban regisztrált peres fél sms- vagy email-értesítés kap, ha ügyében jogilag releváns események történtek két tárgyalás között - például ha iratok érkeztek a másik féltől vagy egy szakértőtől. A rendszer nyolc nappal korábban figyelmeztető üzenetet küld a közelgő tárgyalásról, ezen felül azt is lehetővé teszi, hogy a felek az eljárással kapcsolatos adatok egy részének maguk is utánajárhassanak. Az elektronikus iratbetekintés lehetősége egyelőre csak a távlati fejlesztési tervekben szerepel.
A szolgáltatások igénybe vételéhez Ügyfélkapu-regisztrációra lesz szükség, a személyazonosítás érdekében pedig az ügyfélnek vagy a jogi képviselőnek egy alkalommal arra a bíróságra is be kell mennie, ahol a per zajlik. A szolgáltatásokat így értelemszerűen csak az használhatja, akinek aktuálisan van valamilyen peres ügye, hiszen nélkülözhetetlen lesz hozzá a kapcsolódó ügyszám megadása. A rendszer logikájából következik, hogy akkor is újabb személyes regisztrációra kell sort keríteni, amikor az ügy másik bíróságra vagy másik bírósági szintre kerül.
Kékedi Szabolcs, az Országos Bírósági Hivatal (OBH) bírósági főosztályának helyettes vezetője szerint a jogkeresők és a bírósági dolgozók még így is rengeteg időt és energiát takaríthatnak majd meg a szolgáltatással: az ügyfelek és bírósági dolgozók is sokszor megspórolhatják mondjuk a személyes vagy telefonos kapcsolatfelvételeket, hiszen a perekkel kapcsolatban számos technikai információhoz hozzájuthatnak az interneten. Az OBH illetékese ugyanakkor közölte, hogy az sms-figyelmeztetéshez joghatás nem fűződik, hiszen egy idézés kézbesítése továbbra is csak akkor lesz szabályszerű, ha azt hagyományos postai úton vették át.
Én ábrándoztam s szóltam Erzsikéhez: ne válasszunk másik bíróságot?
Egy másik új, webes felületen igénybe vehető szolgáltatás a pertartam-kalkulátor, amely egy-egy ügytípusban az adott bíróságon előre jelzi az eljárás várható időtartamát a rendelkezésre álló adatok átlaga alapján. Ez az olyan ügyekben lehet különösen érdekes, amelyekben több bíróság is illetékes, vagyis a kevésbé leterhelt bíróságon lehet megindítani a kártérítési vagy válópereket. A kalkulátorból kiderül például, hogy az egyik legleterheltebb magyar helyi bíróságon, a Pesti Központi Kerületi Bíróságon egy válóper átlagosan 184 napig tart, ugyanakkor a Gyulai Járásbíróságon csupán 116 napig - olvasható az MTI beszámolójában.
Induláskor a rendszer a pertartamokat a 2013 végéig érdemben befejezett ügyek adatainak statisztikai átlagából számítja, ami a továbbiakban évente frissül. Mindennek alapján a kalkulátor jelzései legfeljebb tájékoztató jellegűek lesznek, ám a szolgáltatás arra is figyelmezteti az ügyfeleket, ha az átlagtól jelentősen eltérhet egy konkrét per hossza a bizonyítás nehézségei, a peres felek száma vagy más körülmények miatt. Az elektronikus felületek lehetőséget adnak a panaszkezelésre, és a bírósági vezetőknek címzett ilyen jellegű beadványokat elsősorban ott várják majd az ügyfelektől.
A január végén működésbe lépő szolgáltatásokat minden esetben díjtalanok lesznek.
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak