A JioPhone Next készüléket a világ legolcsóbb okostelefonjaként harangozták be, amivel nem csak Indiában, de világszerte is több százmillió új felhasználót céloznak meg.

A Google egy "rendkívül megfizethető" okostelefont fejlesztett az indiai Reliance Jio távközlési szolgáltatóval együttműködve, amelynek célja, hogy több százmillió előfizetőt kapcsoljon be a nagy sebességű mobil adatoforgalomba. Emellett támogatja a Jio új, felhő alapú és 5G-s szolgáltatásainak bevezetését is, jelentős lökést adva partnerének a következő generációs mobil ökoszisztéma fejlesztésében – derül ki a társaság csütörtöki bejelentéséből.

A Reuters tudósítása alapján a JioPhone Next néven futó készüléket az Alphabet-Google és a Jio kifejezetten az indiai piacra fejlesztette. Mukesh Ambani, a Jio operátort is működtető Reliance Industries elnöke (és aktuálisan a világ 12. leggazdagabb embere) a vállalat éves közgyűlésén azt is közölte, hogy az új telefon szeptemberi bevezetésével párhuzamosan bővítenék a Jio technológiai, telekommunikációs és szórakoztató szolgáltatásait is.

India ma már a világ második legnagyobb mobilos piaca körülbelül 530 millió okostelefon-felhasználóval. A hatalmas növekedési potenciált azonban nem csak a plusz szolgáltatások elindítása jelenti, hanem az a tény is, hogy több mint 300 millió ember még mindig a régi "feature phone"-okat használja, a Jio és a Google pedig már tavaly megállapodott benne, hogy közösen fejlesztenek egy Android alapú mobil operációs rendszert.

Technológiát adnak a piacért cserébe

A JioPhone Next Ambani szerint nem csak indiai, de globális viszonylatban is a legolcsóbb, már a mai fogalmak szerint is okostelefonnak nevezhető készülék lesz. Bár annak árát egyelőre nem pontosították, azt világossá tették, hogy a több százmilliós indiai piacot ugródeszkának tekintik a globális terjeszkedéshez, újabb lépést téve abban az átalakulási folyamatban, amelyben a hírek szerint egyelőre megelőzi hazai versenytársait.

A Google az előző évben 4,5 milliárd dollárt tolt a Jio Platforms anyavállalatba, és azt is közölte, hogy technológiával is támogatja, hogy a Jio hagyományos mobil operátorból a digitális technológiákra épülő, a fogyasztókra koncentráló platformmá formálja magát. Ide tartozik, hogy a Facebook tavaly márciusban 5,7 milliárd dollárért szerzett magának közel 10 százalékos tulajdonrészt ugyanebben a társaságban.

A Jio befektetői között ott találjuk az ugyancsak amerikai Intelt és a Qualcommot, a Microsofttal pedig 2019-ben kötöttek 10 évre szóló együttműködési megállapodást az Azure platformra épülő adatközpontok létesítéséről. A mostani bejelentésből ugyanakkor kiderül, hogy a Jio kiskereskedelmi alaptevékenysége a Google Cloud infrastruktúrájára költözik, ami az indiai szolgáltatónak új eszközöket biztosít a magánfelhasználók és a kkv vállalkozások kiszolgálásában, a Google előtt pedig megnyitja a Reliance birodalom óriási, az olajüzlettől a távközlésen át az e-kereskedelemig terjedő jelenlétét.

Közösség & HR

Minirobottal váltanák ki a gyomortükrözést

A kutatási stádiumban lévő új megoldás könnyebbé és lényegesen elviselhetőbbé tenné a páciensek vizsgálatát. Mindez nagy segítséget jelentene például a bélrák elleni harcban.
 

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Mit tartogat a jövő ebben a rendkívül dinamikusan fejlődő környezetben?
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.