Megkértük a hazai piac néhány meghatározó személyiségét, foglalja össze röviden, milyennek látja az elmúlt egy évet, és mit vár 2019-től. Az IVSZ és a VISZ elnökével megkezdett sort az SAP Hungary éléről 10 év után távozó Ablonczy Balázs folytatja. (A korábban megjelent évértékelő írásokból itt szemezgethet.)
A felhő éve
Magyarországon idén áttörés volt a felhőtechnológiában, ugyanis eddig nem látott mértékben fordultak a szervezetek a felhőmegoldások fele. Emögött több tényező áll. Egyre több vállalat tapasztalta szűkebb-tágabb környezetében, hogy e technológia tényleg egyszerűsíti az üzemeltetést, sok gondot levesz a vállukról, mindezt jellemzően nagyobb adatbiztonsági szint mellett, mintha a pincében, a saját szerverükön futtatnák a rendszereiket. Így nyitottak a felhő fele. Az elterjedést a gyorsaság iránti igény is táplálta: míg korábban például akár félévet is eltartott egy rendszer upgrade-je, ez most már egy óra alatt is lezajlik.
Az új technológiák adaptációs sebessége nemcsak itthon, hanem az összes, általam felügyelt közép-kelet-európai országban egyaránt felgyorsult. Ennek eredményeként a régióban átlagban csupán egy-másfél év lemaradás tapasztalható a nyugati országokhoz képest, amelynek egy részét a nyelvi lokalizáció megvalósítása teszi ki.
A hazai kormányzati területen (főként az oktatás, központi közigazgatás szegmenseiben) szintén látszódik, hogy megnőtt a kereslet a hosszabb távon fenntartható, sztenderd megoldások iránt. Úgy tapasztalom, itt jellemzően a bevezetési idő, a működtetési költség kedvező tényezői miatt pártolnak át a belső, házi fejlesztésektől.
Ablonczy Balázs
Ugyanezen sztenderd megoldások fele történő erős nyitás volt érzékelhető a hazai központú nagyvállalatok esetében is. Azt várom, ez a trend a hazai kkv-kat arra sarkallja majd, hogy fejlesztéseikben komolyan megjelenjek az ilyen megoldások, amelyek a beszállítóvá válást is megkönnyítik.
A magyar iparpolitika tekintetében nagy öröm volt számomra az Innovációs és Technológiai Minisztérium megalakulása, amely innovációs központként is segíti az információs társadalom folyamatos fejlesztését.
A hazai SAP-üzlet tekintetében ugyancsak visszaigazolódik a platformstratégiánk. Számos hazai szervezet vezetett be olyan platformot, amelynek digitális magjához csatlakoznak a különböző üzleti területek. Ezen egységek már a korábbi akvizíciókból előálló, új, megerősített funkcionalitásokkal (pl. jutalékszámítás) tudnak hatékonyabban dolgozni. Ezzel az SAP végérvényesen kitört a korábbi, ERP-re fókuszáló gyakorlatából, és megerősítette innovációs szállítói szerepét.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak