Van valami bizsergető érzés abban, hogy következmények nélkül elképzelhetjük, milyen lesz a mobiltelefonok jövője. A Kyocera mérnökeinek szerencsére ehhez még az erőforrások is a rendelkezésükre állnak, így a japán vállalat a CEATEC kiállítás keretein belül megmutatta, hogy hova fejlődhetnek éveken belül a mobilok.
Proteus, az isteni
A hazánkban elsősorban nyomtatóiról ismert cégnek komoly múltja van a mobiltechnológiák terén, ezt mutatja a Proteus (Próteusz: a görög mitológia tengeri istene, Posszeidón fia) nevű elképzelése is a mobilok jövőjéről. A prototípus jelenleg legfeljebb a hajlítható AMOLED kijelzőig lenne megvalósítható, a több komponens egyelőre nem áll rendelkezésre olyan formában, hogy gyártani lehessen.
A Kyocera szerint a Proteus, illetve az ahhoz hasonló eszközök hozzák majd el az okostelefonok és a mostanra oly népszerűvé vált okosórák, illetve fitneszkarkötők kombinációját, így a jövőben ez a két kategória összeolvadhat. A Proteus három módban lenne használható, amelyek közül az első a legismertebb: ekkor a keret nélküli flexibilis kijelző úgy áll a felhasználó kezében, mint a hagyományos telefon.
A második módban a kijelző egy karpereccé alakul át, amely egyfajta hengerként húzható rá az alkarra. Ebben a formában a kijelző hátsó részén található érzékelők a bőrrel érintkezve máris élettani információkat (pulzus, hőmérséklet) tud szolgáltatni viselőjéről. A harmadik felhasználási mód során a Proteus egy sínbe, vagy tartóba kerül, aminek a segítségével egy kerékpár, vagy motor kormányán is elhelyezhető.
Sok munka van még vele
A Kyocera most azt kutatja, hogy az ötlet megvalósításához milyen elemek szükségesek, mely technológiák fejlesztése elengedhetetlen. Nagyjából mindegyik, de talán a hajlítható, keret nélküli AMOLED panel az, ami fejlettségi szintben a legközelebb van a kívánttól. A másik sarkalatos kérdés az adatbevitel, ami történhet érintőképernyőn keresztül, sőt, több kutatás zajlik a felszínből kiemelkedő, időlegesen megjelenő fizikai billentyűzetek területén is. Ez esetben a gombokat a piezoelektromos generátorok emelnék ki, majd használat után azok újra belesimulnának a kijelzőbe.
A legnagyobb akadályt ismét az akkumulátor jelenti, aminek leküzdéséhez a hajlítható, vagy az úgynevezett szegmentált energiaforrás használata jöhetne szóba. Egy sokkal távolabbi jövőbe tekintő megoldás szerint a piezoelektromos generátorok gondoskodnának az energiáról is, amit a viselőjének mozgásából nyernének ki. A kinetikus akkumulátorokkal való próbálkozás az Ampy formájában hamarosan valósággá is válik, de a Kyocera még biztosan hosszú évekig dolgozni fog a projektjén.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak