A Kyocera hajlítható kijelzős prototípusa ígéretes, de egyelőre megvalósíthatatlan.

Van valami bizsergető érzés abban, hogy következmények nélkül elképzelhetjük, milyen lesz a mobiltelefonok jövője. A Kyocera mérnökeinek szerencsére ehhez még az erőforrások is a rendelkezésükre állnak, így a japán vállalat a CEATEC kiállítás keretein belül megmutatta, hogy hova fejlődhetnek éveken belül a mobilok.

Proteus, az isteni

A hazánkban elsősorban nyomtatóiról ismert cégnek komoly múltja van a mobiltechnológiák terén, ezt mutatja a Proteus (Próteusz: a görög mitológia tengeri istene, Posszeidón fia) nevű elképzelése is a mobilok jövőjéről. A prototípus jelenleg legfeljebb a hajlítható AMOLED kijelzőig lenne megvalósítható, a több komponens egyelőre nem áll rendelkezésre olyan formában, hogy gyártani lehessen.

A Kyocera szerint a Proteus, illetve az ahhoz hasonló eszközök hozzák majd el az okostelefonok és a mostanra oly népszerűvé vált okosórák, illetve fitneszkarkötők kombinációját, így a jövőben ez a két kategória összeolvadhat. A Proteus három módban lenne használható, amelyek közül az első a legismertebb: ekkor a keret nélküli flexibilis kijelző úgy áll a felhasználó kezében, mint a hagyományos telefon.

A második módban a kijelző egy karpereccé alakul át, amely egyfajta hengerként húzható rá az alkarra. Ebben a formában a kijelző hátsó részén található érzékelők a bőrrel érintkezve máris élettani információkat (pulzus, hőmérséklet) tud szolgáltatni viselőjéről. A harmadik felhasználási mód során a Proteus egy sínbe, vagy tartóba kerül, aminek a segítségével egy kerékpár, vagy motor kormányán is elhelyezhető.

Sok munka van még vele

A Kyocera most azt kutatja, hogy az ötlet megvalósításához milyen elemek szükségesek, mely technológiák fejlesztése elengedhetetlen. Nagyjából mindegyik, de talán a hajlítható, keret nélküli AMOLED panel az, ami fejlettségi szintben a legközelebb van a kívánttól. A másik sarkalatos kérdés az adatbevitel, ami történhet érintőképernyőn keresztül, sőt, több kutatás zajlik a felszínből kiemelkedő, időlegesen megjelenő fizikai billentyűzetek területén is. Ez esetben a gombokat a piezoelektromos generátorok emelnék ki, majd használat után azok újra belesimulnának a kijelzőbe.

A legnagyobb akadályt ismét az akkumulátor jelenti, aminek leküzdéséhez a hajlítható, vagy az úgynevezett szegmentált energiaforrás használata jöhetne szóba. Egy sokkal távolabbi jövőbe tekintő megoldás szerint a piezoelektromos generátorok gondoskodnának az energiáról is, amit a viselőjének mozgásából nyernének ki. A kinetikus akkumulátorokkal való próbálkozás az Ampy formájában hamarosan valósággá is válik, de a Kyocera még biztosan hosszú évekig dolgozni fog a projektjén.

Konzumer tech

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.