A randioldalak felhasználási feltételeit átlagosan majdnem egy teljes órába kerülne ténylegesen végigolvasni minden bejelentkezéskor, miközben a biztosítóknál kevesebb mint negyed óra alatt végezhetünk.

Az internet-felhasználók száma már tavaly ősszel is megközelytette a 4,7 milliárd főt világszerte, a világjárvány pedig az elmúlt évben még tovább hajtotta az erőltetett ütemű digitalizációt. Az emberek nagyobbik része valamilyen formában már találkozott a weboldalakhoz és alkalmazásokhoz kapcsolódó szolgáltatási vagy felhasználási feltételek (terms of service, terms of use) listájával is, amelyek elfogadásával tulajdonképpen egy szerződés jön létre a felhasználók és az oldalak üzemeltetői között.

Az ilyen, ToS vagy ToU rövidítéssel is hivatkozott szerződések elsődleges célja nyilván az, hogy a szolgáltatók megvédjék saját magukat, azonban ma már közhelynek számít, hogy az esetek túlnyomó részében mindenki olvasatlanul görgeti végig és fogadja el azokat. Ez különsen érdekes abból a szempontból, hogy a felhasználási feltételek gyakran egyik pillanatról a másikra, figyelmeztetés nélkül változnak meg, így a netezőktől annál nagyobb figyelmet igényelne, hogy minden részletében kövessék azokat.

A gyakran terjedelmes szolgáltatási feltételekkel kapcsolatban gyakran emlegetett probléma, hogy azokat a napi rutinban nem életszerű dolog érdemben végigolvasni. A brit Reboot Online marketingügynökség februárban közzétett felmérése azokat a pontos arányokat próbálta bemutatni, amelyek ténylegesen jellemzik a weboldalak ToS és ToU szerződéseit, figyelembe véve az iparági sajátosságokat és a felhasználók úgynevezett átlagos olvasási életkorát (average reading age) is, ami adott mennyiségű tanulást követően után az olvasási képesség szintjét jellemzi.

Nem csak az a baj, ha hosszú a szöveg

Az iparágak szerinti lebotásban messze a társkereső (dating) oldalak vezetnek, ahol átlagban több mint 7.500 szóból álló tájékoztatók végén kell az elfogadásra kattintani. Ezt elolvasni és értelmezni a felmérés alapjául szolgáló minta szerint majdnem egy teljes órába, 58 percbe kerül. A szélsőségesebb esetekben azonban a szöveg terjedelme ennek a kétszerese is lehet, amit elvileg minden egyes bejelentkezéskor végig kellene futni a már említett, minden előzmány nélküli változtatások miatt.

Utóbbira példa a Grindr randialkalmazás, ahol – feltételezve, hogy valaki naponta bejelentkezik rajta – évente több mint 28 napot kellene eltölten csak a szolgáltatási feltételek tanulmányozásával. Ezen a területen egyébként az olvasási életkort legfeljebb 18-20 évre lőtték be, vagyis a csatlakozáskor elvárt minimális életkorban elvileg már nem okozhat problémát a szövegek összetettsége. Ugyanez mondható el a Reboot Online által vizsgált többi területről is, ahol azonban valamivel sekélyebb szövegtengeren kell átgázolnunk.

A társkeresőket jelentős lemaradással követik a divatoldalak, a közösségi média és az állásportálok, ahol 4.500-5.000 szóból állnak a használati feltételeket tartalmazó dokumentumok. Ezeket így is nagyjából 35-40 percbe kerül végigrágni, érdemes azonban megemlékezni az olyan kivételekről, mint az előző év legtöbbször letöltött alkalmazásai között lévő TikTok, ahol a szolgáltatási feltételek 7.600 szóból állnak. Ennél sokkal barátságosabb a Pinterest, ahol kevesebb mint 3.000 szóval is megúszhatják a felhasználók.

Az összeállításban szerepelnek mág a gyerekeknek szóló edukációs oldalak, ahol ugyan már csak 2.500 szavas átlagokról beszélhetünk, az olvasás idejét azonban nehezebb megállapítani, mivel a megállapított olvasási életkor itt nyilvánvalóan meghaladja a közönség feltételezett életkorát. A bankok még ennél is lényegretörőbben fogalmaznak, a leginkább szűkszavúnak pedig az otthoni vagy autós biztosításokat nyújtó oldalak bizonyultak, ahol átlagban kevesebb mint 1.700 szót kell feldolgozni – ez mindössze 13 percbe kerül, és az sem fenyeget, hogy valaki rendszeresen, az év minden napján be akarna lépni ezekbe az alkalmazásokba.

A szövegek hossza és az ebből származtatott olvasási idő természetesen csak tájékoztató jellegű adat, figyelembe véve, hogy a szerződések megfogalmazása esetenként komolyabb kérdéseket is felvet a szövegek értelmezésénél. Az extra hosszú szerződései miatt fentebb is idézett TikTok ellen éppen tegnap nyújtottak be panaszt különböző fogyasztóvédelmi szervezetek az Európai Unió több tagállami hatóságnál, idehaza pedig a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) már tavaly októberben vizsgálatot indított a videomegosztó közösségi oldal üzemeltetőjével szemben a felhasználók hiányos és megkésett tájékoztatása miatt.

Közösség & HR

Úgy tűnik, a fiatalok unják a VR-szemüvegeket

Egy friss felmérés szerint nem csak azokat lesz nehéz meggyőzniük a gyártóknak, hogy fektessenek pénzt és időt a virtuális valóságba, akiknek még nincs saját VR-headsetjük.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.