A CB Insights kutatása azokat a technológiai trendeket veszi sorra, amelyeket ebben az évben már nem csak elméleti lehetőségként, hanem valós tényezőként vagy problmaként kell kezelnünk.

A CB Insights frissen közzétett tanulmánya azokat a trendeket veszi sorra, amelyek a piackutató szerint már ebben az évben éreztetik valamilyen módon a hatásukat – ez jelenthet közvetlen befolyást is a technológiai piacra vagy az emberek mindennapi életére, más esetekben viszont olyasmiről van szó, mint amilyen az új kihívások világos kirajzolódása. Részben az amerikai választási évnek is köszönhető, hogy a technológiát érintő társadalmi és politikai viták 2020-ban tovább fokozozódnak, de az előrejelzés szerint az év végére már sokkal pragmatikusabbak és koncentráltak lesznek egy-egy speciális kérdéshez kapcsolódóan. Vagyis a most napirenden lévő kérédések semmit sem veszítenek a jelentőségükből, de az amerikai, kínai, európai és más megközelítéseket is figyelembe véve a technológiát már nem egy monolitikus témaként kezelik, amelyről általánosságban el kellene eldönteni, hogy jó vagy rossz nekünk.

A dokumentum összesen 14 olyan trendet azonosít, amelyre a CB Insights szerint az idén különös figyelem hárul majd. A cég adatplatformján állítólag messze a mesterséges intelligenciával kapcsolatos keresések voltak a legnépszerűbbek 2019-ben: a mélytanuló algoritmusok, a versengő hálózatok és a generatív modellek, vagy például a gépi látás gyors fejlődése miatt az MI többé nem egy reklámszlogen, hanem egyre több iparágban a szükséges alapkompetenciák közé kerül. Annál is inkább, mivel 2020-ban mások mellett a kereskedlemben, a logisztikában, a gyártóiparban vagy az egészségügyben is egyre több piacosítható MI-alkalmazás bukkan fel. Ehhez jönnek a kvantum számítástechnika, a blokkánc vagy a livestreaming új alkalmazásai – bár sok esetben a szélesebb körű kommercializálódásra még várnunk kell, már az sem igaz, hogy üzleti értelemben túl korai lenne ténylegesen foglalkozni velük.

Szaporodnak a megkerülhetetlen témák

Az összességében 68 oldalas anyag így az első helyen foglalkozik a kvantum technológiák szélesebb körű és mélyebb piacosításával vagy a kiterjesztett és virtuális valóság, illetve az 5G hálózatok diszruptív szerepével, ami sokfelé kihat majd a munkavégzés megszokott helyére és módjára is. Ugyanígy a technológiai áttörésekkel folyamatosan növekszik a robotok gazdasági szerepe, miközben a termékfejlesztésben és -tervezésben mára megkerülhetetlenné vált az empatikus megközelítés – egyszerűen fogalmazva, a vásárlók egyre kevésbé törődnek az olyan termékekkel, amelyek nem törődnek velük. A megfelelő technológia már az ellátási láncok drasztikus átalakításához és fenntarthatóbbá tételéhez is rendelkezésre áll, mint ahogy a központi bankok is felülvizsgálják álláspontjukat a kriptopénzekről, és terveket készítenek saját digitális fizetőeszközeik kibocsátásáról.

A CB Insights úgy látja, hogy ebben az évben a megjelennek a nagyazabású "peer-to-peer" cégfelvásárlások, vagyis a legnagyobb piaci szereplőkhöz képest még kicsi, de így is dollármilliárdos startupok (úgynevezett unikornisok) közül többen is összeolvadhatnak egymással. A piackutató a szaúdi és orosz technológiai befeketések erős hullámára számít ebben az évben, különösen a szoftveres megoldások területén. Eközben a wellness- és egészségügyi technológiák, különös tekintettel az élettartam meghosszabbítására, lassan egy több mint 8 ezer milliárd dolláros új "mega-piaccá" olvadnak össze – már olyan cégek, mint az Apple is látványosan emelik majd a tétet az egészségügyi termékek és szolgáltatások területén. A fent említett livestreaming könnyen meghatározóvá válhat a 2020-as vásárlási trendek között, hosszú idő óta először hozva érdemi változást az online vásárlás működésébe.

Hogy a problémákról is megemlékezzünk, az "AI bias" nevű jelenség, vagyis a mesterséges intelligenciára épülő, automatizált rendszerek részrehajló működése az idén már legfontosabb a szabályozói problémák és feladatok között van. A tanulmány külön kiemeli, hogy a kiberbiztonsági fenyegetések közül néhány már egyértelműen túllép az elméleti fenyegetés szintjén, és innentől valós veszélyként kell számolni vele. A zsarolóvírusok és férgek mellett ide sorolja a Slaughterbots című, 2017-ben nagy figyelmet keltett videóban szereplő apró drónokat és ehhez hasonló megoldásokat, amelyek az eltelt rövid időben az elméletből valós lehetőséggé váltak, és hozzájárulhatnak a nemzetközi adok-kapok konfliktusok gyakoribb és általánosabb kialakulásához. De ugyanide tartozik a biohekkelés felfutása is, ami egyre nagyobb fejtörést okosz a szabályozóknak és az egészségügyi eszközök fejlesztőinek.

A CB Insights anyaga pdf formában innen tölthető le.

Piaci hírek

Tervezni kezdik az óriási, űrhajósok generációit szállító hajókat

A legközelebbi exobolygók is csak több száz vagy ezer év alatt lesznek megközelíthetők, ami különféle kérdések egész sorát veti majd fel az utazás fizikai megvalósításán túl is.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.