A vállalat első ízben adott ki beszámolót a felhasználók hírfolyamában megjelenő legnépszerűbb tartalmakról, hogy nem sokkal később, picit megsértődve kiadjon egy másodikat is.

A Facebook augusztus 18-án adta ki azt a 2021 április és június közötti időszakáról szóló jelentését, amelyben bemutatja a közösségi platformon megosztott legnépszerűbb tartalmakat, és saját meghatározása szerint az eddigieknél részletesebb képet fest róla, hogy mit látnak hírfolyamukban a felhasználók. A dokumentum bevezetője szerint az átláthatóság a Facebook minden tevékenységének fontos eleme, így most első ízben részletes statisztikákat közöl a feedekben megjelenő különféle témákról és a legtöbbször meglátogatott oldalakról.

A beszámolóban kiemelik, hogy az idei második negyedévre vonatkozó anyag a közösségi hálózat legelső ilyen típusú jelentése, amelyet később rendszeresen kiadnak majd, folyamatosan bővítve a későbbi iterációkban feldolgozott adatok körét. Néhány nappal később azonban kiderült, hogy mégsem ez volt a Facebook első negyedéves jelentése: a The New York Times szombati cikke alapján már 2021 első három hónapjáról is készült egy ehhez nagyon hasonló anyag, amelyet azonban a társaság nem tárt a nyilvánosság elé.

Ahogy a lap riportjából kiderült, az előző összeállítás is listázta egyrészt azt a 20 külső domaint, amelyre a Facebook a legtöbb hivatkozást irányította, másrészt azokat az oldalakat, ahova a legnagyobb forgalom irányult a közösségi hálózatból, és felsorolta a 20 legszélesebb körben megtekintett facebookos oldalt (Pages) és bejegyzést is. Ennek alapján január és március között a leggyakrabban megosztott külső tartalom a Chicago Tribune egyik cikke volt, amely egy floridai szülésznő haláláról számolt be két héttel a COVID-19 elleni oltás beadását követően.

Az újság az éppen zajló vizsgálat kapcsán úgy fogalmazott, hogy ez lehet "a nemzet legelső, az oltással összefüggésben álló halálesete". A sztorit időközben frissítették (a vizsgálat semmiféle összefüggést nem állapított meg az oltás és a haláleset között), de az így is több mint 53 millió megosztást produkált a Facebookon az első negyedévben.

Az egyenes út megint rövidebb lett volna

Bár a hírt más lapok nem feltétlenül vették át, a Chicago Tribune a maga részéről nem állított valótlanságot, sőt követte is a sztori alakulását, a tömeges megosztást mégsem lehet függetleníteni a hezitálóktól és az oltásszkeptikusoktól – különsen, hogy a Tribune frissített cikkét már nagyságrendekkel kevesebben látták, a Facebookon pedig más, ennél sokkal vadabb oltásellenes tartalmak is bőven megjelentek. Elég nyilvánvaló, hogy a dolog miért ígérhetett egy újabb PR-katasztrófát a Facebooknak, figyelembe véve például Joe Biden amerikai elnök utóbb elmaszatolt júliusi kijelentését, amely szerint a közösségi oldalakon terjedő dezinformáció közvetlenül összefügg emberek halálával, a szolgáltatók pedig nem tesznek eleget ennek megfékezésére.

A Facebook gyorsan reagált, és azonnal közzétette az első negyedéves jelentés teljes anyagát, majd szokás szerint elkezdett mosakodni. Kiemelték, hogy a top 20 hivatkozás összességében is alig teszi ki a teljes forgalom egy ezrelékét, maga a szóban forgó tartalom pedig tényszerű volt, jól mutatva, hogy a közösségi platformok esetenként mennyire nehéz helyzetben vannak, amikor szűrniük kell a kártékony hatású hivatkozásokat és megosztásokat. Ezt persze az első negyedévről szóló (és időben kiadott) jelentsben is elmagyarázhatták volna, helyette a NYT riportja nyomán a vállalat szóvivője tette meg utólag, a Twitteren.

A másik érdekesség, hogy a "nulladik" beszámoló végül miért nem jelent meg tavasszal. A Facebook hivatalos álláspontja szerint azért tartották vissza a dokumentumot, mert kulcsfontosságú javításokat kellett eszközölniük abban a rendszerben, amelyek alapján a szándékaik szerint a Widely Viewed Content Report jelentéseket összeállítják majd. Arról azonban semmi nem derült ki, hogy akár csak nagy vonalakban milyen javításokról van szó. Ahogy azt a kommentárok is gyakran kiemelik, az átláthatósági beszámolóból hiányoznak olyan összefüggések, amelyek révén énylegesen értékelni lehetne a benne szereplő adatokat, az pedig biztos, hogy az "első második" beszámolóban már nem szerepelnek a fentihez hasonló, véleményes hivatkozások sem.

Közösség & HR

Nem tudjuk és nem is nagyon akarjuk használni az AI PC-t

Mindez egy Intel által rendelt nemzetközi kutatás eredményeiből olvasható ki. Az eladásban érdekelt csipgyártó összefoglalója azért igyekezett a potenciális pozitívumokra koncentrálni.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.