A Mastercard megbízásából 2021 március-áprilisában készült újabb kutatás a legfiatalabbnak mondott fogyasztói csoport, az úgynevezett Z generáció viselkedéséről. Az összesen 11 országban végzett közép-kelet-európai felmérés szerint a 18-24 évesek a lakosság 7,2 százalékát teszik ki ebben a régióban, a 11,5 millió fős csoport jelentősége pedig a gazdaságban is egyre nagyobb. Ezen belül külön is kiemelkedő a digitális gazdaságban betöltött szerepük, hiszen az internet széles körű elterjedésének idején született emberek már elválaszthatatlanul kötődik a digitális világhoz.
A kutatás erre vonatkozó részéből kiderül, hogy a közép-kelet-európai fiatalok nagy arányú közösségimédia-használatában a YouTube vezet, ahol 91 százalékuk aktív, ezt pedig a 82 százalékos Instagram és a 77 százalékos Facebook követi. Magyarországon ezek az arányok rendre 87, 73 és 84 százalékosak, de a válaszadók legnagyobb része mindenhol elsődleges információ- és inspirációs forrásként használja a közösségi médiát – igaz, az általános vélekedéssel szemben a személyes kapcsolatot is pótolhatatlan dolognak tartják, különösen a világjárvány nyomán.
A Z generáció tagjainak már majdnem háromnegyed része naponta kommunikál üzenetküldő alkalmazáson keresztül, emellett legalább hetente egyszer igénybe vesz valamilyen digitális szórakozási csatornát is. A Mastercard felmérése szerint a technológia iránt fogékony és mindig online csoportban az e-kereskedelem is természetes környezetté vált, amennyiben 76 százalékuk legalább havonta egyszer vásárol az interneten.
A készpénz azért náluk is tartja magát
Ez utóbbit tekintve a magyarországi adatok megegyeznek a közép-kelet-európai átlaggal, hozzátéve, hogy ártudatos fogyasztókról van szó: a 18-24 éves online vásárlók 74 százaléka azt állítja, hogy mindig utánanéz a különböző kereskedők ajánlatainak a fizetés előtt, 77 százalékuk pedig azt is ellenőrzi, hogy az adott termék megjelenik-e máshol is az akciós ajánlatokban. Még kevésbé meglepő, hogy az online vásárlás során a Z generáció természetesnek veszik a digitális fizetést, bár a legnépszerűbb formák azonban országonként eltérőek.
Míg Görögországban a bankkártya a legelterjedtebb módja az online fizetésnek, addig Ukrajnában a mobiltárcák dominálnak, Lengyelországban pedig egyre sikeresebb a BLIK fizetési rendszer. A felmérésből ugyanakkor az is kiderül, hogy a 41 százalékban digitálisan tájékozottnak tartott Z generáció tagjai előszeretettel vásárolnak utánvéttel is, ami Szerbiában 67 százalékukra, Bulgáriában pedig 60 százalékukra igaz.
A fizikai vásárlások során a megkérdezettek 80 százaléka szokott kártyával fizetni (nálunk ez csak 72 százalék), és a többség már valamivel gyakrabban használja ezt a megoldást a készpénznél. A kártyás fizetés legnagyobb akadálya a POS-terminál hiánya az üzletekben, ettől függetlenül azonban folyamatosan növekszik az érintésmentes fizetés népszerűsége. A Z generációs fogyasztók 58 százaléka használja ezt a módszert (Magyarországon 49 százalék), és további 29 százalékuk tervezi, hogy a jövőben is így fog fizetni (itthon 32 százalék). A felhasználói élmény jelentőségével kapcsolatban egyébként a Mastercard megállípatja, hogy a fiatalok 28 százalékánál már a pénzintézetek kiválasztásakor is lényeges szempont a számukra megfelelő banki mobil alkalmazás.
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak