A közigazgatás modernizálásából azonban a vállalatok is sokat tanulhatnak arról, hogyan is kellene kezelni legacy rendszereiket.

Az amerikai és a nemzetközi sajtó rengeteget foglalkozik az Elon Musk-féle "hatékonyságminisztérium", a DOGE (Department of Government Efficiency) ténykedésével, az átgondolatlannak tűnő elbocsátásokkal, átszervezésekkel. Így aztán érthető, hogy arra már kevesebb figyelem irányult, amit a DOGE társvezetője, Vivek Ramaswamy nyilatkozott a közelmúltban: a DOGE küldetésének sikere attól függ, hogy sikerül-e a szövetségi kormányzat informatikáját korszerűsíteni.

Ha ebből kivonjuk az "akinek kalapácsa van, mindent szögnek néz" problémát, elég könnyű belátni: Ramaswamy mondataiban sok igazság van. Erre figyelmeztet Dombi Gergely is, a január végén 2,3 millió euró magvető tőkét bevonó Kodesage ügyvezetője a cég hivatalos blogján megjelent posztjában.

Mint írja, amerikai kormányzati jelentések is rendre megemlítik, hogy több kritikus szövetségi IT-rendszer több mint 50 éves, és emiatt fenntartása óriási összegeket emészt fel. Ezek az elemzések elsősorban a technológia elavultságára koncentrálnak – pl. hogy COBOL-ban íródtak –, de Dombi szerint a történet közel sem ilyen egyszerű. (Fontos megjegyezni, hogy a Kodesage olyan mesterségesintelligencia-alapú eszközöket fejleszt, melyek segítségével a legacy rendszerek korszerűsíthetők.)

A COBOL rendszerek esetében sem a COBOL nyelv ismerete a lényeg (bár az sem elhanyagolható eleme a történetnek). A probléma a rendszer konkrét fizikai korlátainak, a kód üzleti logikájával való kölcsönhatásainak és millió más kontextuális tényezőnek a megértése. Azaz "a kihívás nem maga a COBOL, hanem az évtizedek alatt felhalmozódott, mélyen beágyazott tudás megértése" – írja Dombi.

Minden legacy rendszerre igaz

Szerinte nem szabad csak a technikai szempontokra összpontosítani. Egy ilyen projekt akkor lehet sikeres, ha feltárjuk és megértjük az üzleti koncepciók, függőségek és technikai megoldások bonyolult hálózatát.

Ezt persze közel sem egyszerű feladat. Egyrészt akadály lehet, hogy a kritikus üzleti logikát olyan régi programozási nyelven írták, amiből az nehezen visszafejthető. De problémát jelenthet a dokumentáció hiánya (ami egyébként rövidebb időtávon is gyakran előkerül a belső fejlesztésű rendszereknél, például amikor kilép a rendszer egyik kulcsfejlesztője).

De vannak a vállalatok belső rendszereiben is rejtett függőségek, melyek nehezítik a változást (ha itt módosítunk, nem tudhatjuk, hogy ott mi történik).

Dombiék az ígérik, hogy mindezek kezelésében MI-vel óriásit lehet előrelépni. Persze az ilyen eszközöknek is megvan a maguk nehézsége. Többek között erről is beszél majd a Bitport március 18-i rendezvényén, a PM JAM-en tartandó előadásában.

Piaci hírek

MI-hirdetésekkel turbózná reklámbevételeit a Netflix

A világ legjelentősebb streamingszolgáltatójánál jól fogynak az olcsóbb, reklámokat tartalmazó csomagok. Az ambíciózus növekedési tervek elérését pedig saját kiszolgáló platform és generatív algoritmusok támogatják.
 
Hirdetés

Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?

A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.

Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.