Még több IT-s óriásnál telt be a pohár a szabadalmi jogokra pusztán pénzkereseti lehetőségként tekintő cégekkel szemben.

Több nagy techcég – köztük az Adobe, az Amazon, a Cisco, a Dell, a Google, az Intel, az Oracle és a Salesforce – döntött úgy, hogy erőiket egyesítve felveszik a harcot az amerikai szabadalmi trollokkal szemben. A vállalatok csatlakoztak a High Tech Innovators Alliance (HTIA) nevű szövetséghez, ahhoz a csoporthoz, amely a szabadalmakat pusztán pénzszerzési lehetőségként tekintő cégekkel szemben lép fel. Ezzel a döntéssel a fenti vállalatok nem csupán azt határozták el, hogy pénzt fektetnek a HTIA-ba, hanem más erőforrásokkal – például szakértelmükkel – is támogatják a kezdeményezést.

A szabadalmi rendszer lassan gátló tényezővé válik

Deklaráltan cél a törvényi szabályozás megváltoztatása, derül ki a HTIA közléséből. Szándékuk szerint az amerikai Kongresszussal együttműködve olyan új törvényeket fogadtatának el, melyek megnehezítenék a szabadalmi trollok életét az Egyesült Államokban. Emellett a helyi Szabadalmi Hivatal (Patent and Trademark Office, PTO) szabadalomkezelési gyakorlatát is megváltoztatnák.

A szövetség tájékoztatása alapján a tavalyi évben az alaptalan, pusztán pénz kisajtolására utazó szabadalmi perek közel megháromszorozódtak 2015-höz képest. Ez pedig agyonnyomja az innovációt, a vállalatokat arra készteti, hogy a lehető legtöbb irányból körülbástyázzák saját szabadalmi jogaikat és a külső, jogosan felhasznált szabadalmakat – állítja John Thorne, a HTIA vezető jogi tanácsadója és szóvivője.

Thorne szerint amerikai állásokat veszélyeztet a szabadalmi trollok léte. Elárulta, hogy a szövetséget támogató cégek tavaly 62,9 milliárd dollárt (több mint a tavalyi magyar GDP fele!) költöttek kutatásra és fejlesztésre és közel félmillió munkavállalót alkalmaztak. Viszont erőforrásaik végesek, és ha azokat szabadalmi trollok etetésére is kell fordítaniuk, akkor azt költséghatékonyságuk sínyli meg, ami pedig csökkenti a kutatásra és fejlesztésre fordítható összegeket.

Ha a szabadalmi rendszer nem működik megfelelően, akkor ahelyett, hogy támogatná, inkább gátolja az innovációt, vélekedett Thorne. Szerinte a jelenséget meg kell állítani, mert nem csupán az érintett cégeknek okoz problémát, hanem közvetve mindenkinek: befektetőknek, alkalmazottaknak és végső soron a fogyasztóknak is.

Részsikerek már vannak

Májusban hatalmas sikert aratott az Intel az egyik szabadalmi trollal szemben. Egy 2 milliárd dollárra taksált szabadalmi perből került ki győztesen az őt beperelő AVM-mel szemben. Utóbbi azt állította, hogy a chipgyártó megsérti szabadalmai egyikét, és azt jogtalanul használta a Pentium 4, Core 2, Sandy Bridge, Ivy Bridge és Haswell processzoraiban.

Mindazonáltal az egyéni sikerek önmagukban nem elég elrettentőek a szabadalmi trollokkal szemben. Ezért fontos, hogy globális legyen az összefogás. Ebben pedig nem csak a HTIA segíthet; amint tavaly írtuk, a Szövetségi Kereskedelmi Bizottság (FTC) javaslatai is hozzájárulhatnak az amerikai szabadalmi rendszer reformjához.

A változó idők szelét jelzi, hogy az amerikai bíróságok egyre jobban támogatják azokat a vállalatokat, amelyek felveszik a kesztyűt egy-egy szabadalmi ügyben, és nem keresik rögtön a megegyezést, hogy megspórolják az eljárás tetemes költségeit. 2010-ben például csak két esetben fordult elő, hogy a bíróság elfogadott egy megsemmisítési kérelmet, 2014-ben viszont már tizennégy alkalommal hozott ilyen jellegű döntést. Igaz, abban az évben közel 6100, szabadalommal kapcsolatos per indult az Egyesült Államokban.

Piaci hírek

Ezúttal egy iskolaigazgatót hurcoltak meg deepfake miatt

A hatóságok szerint egy bosszúszomjas kolléga kreált és terjesztett MI segítségével hamisított, rasszista megjegyzésektől hemzsegő hangfelvételt.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.