Tegnap hivatalosan is elindult a Google új befektetés alapja, a Google Capital. Az indulásról a cég hivatalos blogján kiadott közleményben külön kitérnek arra, hogy miben lesz más az új alap, mint a 2009-ben létrehozott Google Ventures alapvetően, amely ma már 1,5 milliárd dollárnyi eszközt kezel, és már több tőzsdére vitelen is túl van, elsősorban a korai befektetéseket preferálja. Így került például a birtokába az alternatív energiában utazó Makani Power (az ügyletről annak idején a Bitport is beszámolt).
A Google Capital ezzel ellentétben a cégfejlődés későbbi fázisában lévő befektetési célpontokat keres – így természetesen nagyobb összegekkel is játszik. Ehhez képest azonban nem sokkal nagyobb tőkével indult, mint annak idején, tavaly 150 milliót, idén 300-at költhet befektetésekre. Azok a cégek számíthatnak erre a pénzre, amelyek szilárdan megalapozták a tevékenységüket, és a bővüléshez keresnek forrásokat. A Google Ventures-szel ellentétben azonban nem támogat azonban olyan végeket, melyek a Google-nek konkurensei lehetnek.
Az alap valójában már tavaly megkezdte a tevékenységét, és vannak befektetései is. A közlemény szerint már három befektetésük is van: az online felméréstámogató Survey Monkey, LendingClub nevű peer-to-peer hitelezési szolgáltatás oldal, valamint a legfrissebb, a Renaissance Learning, amely oktatássegítő alkalmazásokat fejleszt. Ez utóbbi – mint azt az alap vezetője, David Lawee a Bloombergnek nyilatkozta – azért is fontos a Google-nek, mert az oktatás korszerűsítését célul tűző cégeket kiemelten kezelnék.
David Lawee: a befektetések értékének megháromszorozása a cél
A Renaissance Learning, amely a közelmúltban kapott az alaptól 40 millió dollárt, a 80-as évek óta van jelen az oktatási piacon. E-learning anyagikat ma már 60 országban mintegy 20 millió diák és tanár használja.
Mit nyer, aki a Google-lel szövetkezik? És mit nyer a Google?
A cég hivatalos blogbejegyzése is kitér arra, hogy a Google közel sem csak pénzt kínál a növekedés felgyorsításához. Felkínálja mindazt a vezetési és termékfejlesztési tapasztalatot, ami a cég története során felhalmozódott. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a Google üzleti és fejlesztési gurui tanácsadóként vesznek részt az alap támogatását elnyerő cégek fejlesztésében.
A tanácsadói névsor impozáns: ott van Jeff Huber, a titkos labor, a Google X vezetője, Sundar Pichai, aki egy sor kulcstermék (Android, Chrome, Apps stb.) fejlesztéséért fele, de képviseltetik magukat a cég pénzügyi és marketingvezetői is, például az alap elnöki tisztét David Drummond, a Google vállalatfejlesztési és jogi igazgatója tölti be.
A pénzért és az átadott tudásért cserébe a Google szép megtérülésre számít. A Bloombergnek nyilatkozó Lawee szerint azzal kalkulálnak, hogy a befektetett összegek mintegy 5-7 év alatt megháromszorozódnak.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak