A Google szereti az őrült projekteket. Legutóbb egy a szélenergia hasznosítására alapított startupot vásárolt meg. A Makani Power munkáját korábban is támogatta a keresőóriás.
A Google az alternatív energiaforrásoktól várja energiaproblémái megoldását. A törekvés nem új, és erősen érthető. A hatalmas energiaigényű adatközpontokat üzemeltető vállalatnak már csak költségszempontból sem mindegy, milyen forrásokból és milyen befektetések árán jut energiához hosszabb távon.

Ha csak az elmúlt két-három évet nézzük, jelentős befektetéseket eszközölt a kereső cég szél- és naperőművekbe. 2010-ben szárazföldi szélerőművekbe mintegy 40 millió dollárt, egy akkor újdonságnak számító tengeri szélerőmű rendszerbe pedig, melyet a Good Energies kezdett kiépíteni, 200 millióval szállt be. Egy évvel később a kaliforniai BrightSource Energy naperőmű-fejlesztéséhez adott közel 170 milliót. Más oldalról ugyan, de ebbe a trendbe illeszkedik az is, hogy tavaly három tajvani adatközpontjára 700 milliót költött, melynek jó része arra ment el, hogy megoldják az adatközpontok jéggel történő hűtését. Ezzel a megoldással a villamos energia felhasználását akarták csökkenteni.



Nem csak az energia miatt érdekes A 2006-ban alapított Makani Power azonban nemcsak a Google alternatív energia iránti elkötelezettsége miatt érdekes a cégnek. Maga a fejlesztés jól illszekedik azoknak a kutatásoknak a sorába, amelyet a Google titkos műhelyében, a Google X-ben fejlesztenek. A Makani ugyanis egy egészen különleges szélturbinát fejleszt (a munkájukat egyébként az ARPA-E – Advanced Research Projects Agency-Energy –, az USA alternatív energiaforrások kutatását koordináló hivatala is támogatja).

Az új szélturbina lényegében úgy néz ki, mint egy könnyű testű vitorlázó repülőgép modell, amelyet szinte sárkány módjára tudnak felengedni a légkör magasabb rétegeibe. Ezáltal olyan széláramok energiáját tudják begyűjteni, amelyekét a hagyományos, oszlopra szerelt szélturbinákkal nem lehet kiaknázni. Ráadásul a Makani szélturbinái egészen kis szélmozgásnál is működnek.



A Wing 7 próbarepülése

A kalifornia startup vezetői remélik, hogy a Google-lel a hátuk mögött felgyorsulhatnak a fejlesztések, és hamarosan megépíthetik az első termelő szélturbina rendszert is. Egyébként épp az akvizíció előtt hajtott végre Wing 7 névre keresztelt turbinájuk sikeres „próbarepülést”.

Mi az adatközpont, és mit teszünk ellene?
Meghalt Stanford R. Ovshinsky, a legjobb energiacsomagoló

Nem tudjuk és nem is nagyon akarjuk használni az AI PC-t

Mindez egy Intel által rendelt nemzetközi kutatás eredményeiből olvasható ki. Az eladásban érdekelt csipgyártó összefoglalója azért igyekezett a potenciális pozitívumokra koncentrálni.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.