Ha olyan területet kellene mondani, ahol szó szerint életbevágó fontosságú lehet az automatizálás, akkor a tűzoltósági munka bizonyosan a leggyakoribb említések között lenne. Nem véletlen, hogy számos műhely igyekszik megoldást találni erre az égető problémára.
A frissen alakult Paradigm Robotics saját fejlesztésű FireBot modelljének koncepcióját a TechCrunch startupoknak kiírt rendezvényén mutatta be a héten. A csapat azzal igyekszik kitűnni, hogy robotjuk - legalábbis az ígéretek szerint - extrém körülmények között is hatékonyan képes elvégezni a feladatát. Utóbbi a lángokban álló épületek felderítésése lenne, mielőtt a tűzoltók maguk behatolnának például bent rekedt személyek után kutatva.
A holdjárónak is beillő kialakítású lánctalpas robot vezeték nélkül irányítható egy biztonságos helyről, szenzorainak köszönhetően pedig reális képet ad az épület aktuális állapotáról, illetőleg pontos környezeti adatokkal látja el a kirendelt tűzoltó egységet többek között a veszélyes gázok koncentrációjával kapcsolatban.
A flexibilis kialakításnak köszönhetően a szerkezet egyaránt képes lépcsőzni és kisebb-nagyobb törmelékhalmokon átkelni. Ráadásul mindezt meglehetősen gyorsan, egy teljes védőfelszerelésben lévő tűzoltónál kétszer nagyobb tempóval teszi. A különleges anyagoknak és kialakításnak köszönhetően a robot akár 650 fokos pokolban is képes 15 percen keresztül dolgozni, és értékes információval ellátni az oltási, mentési műveletben résztvevőket.
Úgy drága, hogy olcsó
A fejlesztők a tervek szerint már 2024 harmadik negyedévében kijönnének az első kereskedelmi változattal, amely előreláthatólag 90 ezer dollárba kerül majd. Ez van olyan komoly összeg, hogy a világban minden bizonnyal sok helyen alultámogatott tűzoltóságok számára problémát jelentsen, ezért a cég rögtön egy lízingkonstrukciót is bevezetne, amivel hosszabb távon oszlana el az üzemeltetés teljes költsége.
Persze ez a fenti összeg is relatív. Egy 2019-ben publikált amerikai tanulmány szerint például a tűzoltóságok évente közel 200 ezer dollárt költenek a kollégák sérüléseivel kapcsolatos orvosi ellátásra. Emelllett pedig a FireBot így is alig harmadannyiba kerül majd, mint például a Los Angeles-i tűzoltóság által már használt Thermite RS3. Igaz, utóbbi modell sokkal nagyobb, és teljesen más rendeltetéssel bír: többek között oltani is képes.
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak