A Microsoft utána újabb amerikai technológiai vállalat informatikai rendszeréről derült ki, hogy messze nem golyóálló.

Újabb strigulát lehet húzni arra a falra, ahol a feltételezések szerint orosz állami támogatást élvező hekkerek jelentős amerikai áldozatait tartják nyilván. Mindez a HPE tegnap nyilvánosságra hozott, a tőzsdefelügyeletnek kötelezően benyújtandó biztonsági jelentéséből [PDF] derült ki.

A dokumentum szerint tavaly december 12-én fedezték fel a cégnél, hogy a Midnight Blizzard, avagy Cozy Bear néven ismert csoport "hozzáfért a HPE felhőalapú e-mail környezetéhez". Mindez önmagában is komoly probléma, ám az teszi az ügyet még kellemetlenebbé, hogy a csapatot a nyugati féltekén a Kreml által irányított kiberbandaként tartják számon. A jelentés alapján a cég beindította az ilyen esetekben szükséges folyamatokat, beleértve az incidens kivizsgálását, az illetéktelen hozzáférés felszámolását és a normális ügymenet helyreállítását.

A rövidke jelentés ugyanakkor tartalmaz néhány további, aggasztó részletet is. Egyrészt a vizsgálat megerősítette, hogy a bűnözők ténylegesen hozzáfértek a céges levelezés "egy kis százalékához", ahonnan érzékeny adatokhoz juthattak hozzá. Az anyag csak néhány érintett szervezeti egységet említ, de - némileg ironikus módon - köztük van a kiberbiztonságért felelős csoport is.

Ennél is érdekesebb, hogy ugyanez a csoport már tavaly májusban hozzáférést szerezhetett a HPE rendszeréhez, amely egy hónappal később, júniusban jutott a cég tudomására. Ekkor szintén beindult a felszámolási és helyreállítási folyamat, ám a rendelkezésre álló információk alapján nem világos, hogy ez sikeres volt-e. Az is elképzelhető, hogy a Cozy Bear mancsát nem tudták házon kívül rakni a tavaly nyári "takarítási művelet" során.

Csak a szokásos dolgok

A piac mindenesetre nagy lelki nyugalommal fogadta a hírt. A HPE részvényei szinte meg sem rezdültek a kibertámadás hírére. Ebből egyébként arra a nem túl megnyugtató következtetésre juthatunk, hogy a befektetők alapból beárazták azt, hogy még az ilyen hatalmas technológiai cégek sem képesek rendszereiket megvédeni a külső támadásoktól.  

Mindez persze érthető, ha az ilyen és ehhez hasonló hírek gyakorlatilag futószalagon érkeznek. Csak a múlt héten például a Microsoftról derült ki, hogy a Cozy Bear tagjai a redmondiak levelezésében turkáltak, a VMware kapcsán pedig nyilvánosságra került, hogy kínai állami kötődésű hekkerek 2021 óta használhatták ki a vCenter Serverben lévő sérülékenységet.

Biztonság

Európa már vizsgálódik a nagy MI-összeborulások környékén is

Az Európai Bizottság egyelőre kérdezz-feleleket játszik a Microsoft-OpenAI és a Google-Samsung párossal, de a jelenlegi felállásban sokan tartják elkerülhetetlennek a szabályozói beavatkozást.
 
Bejelentési kötelezettségük elmulasztása, és a szabályoknak való sorozatos meg nem felelés komoly pénzbírságot vonhat maga után.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.