A HP érintőképernyős, Windows 8-as, a netbookok korszakát idéző gépe csak annak ajánlott, aki végtelen türelemmel rendelkezik.

Aki a napi teendőit számítógéppel végzi, annak rémálomba illő forgatókönyv az, ha munkaeszközét szervizbe kell vinnie. Velem is ez történt, ami kizárólag azért érdekes, mert a javítás alatt szerencsére éppen befutott egy tesztkészülék a HP jóvoltából. Ez az úgynevezett „kényszerített teszt” nem feltétlenül a legjobb módja annak, hogy megismerjünk egy gépet, így a konzekvenciák levonásakor igyekszem is szem előtt tartani, hogy ez a gép nem arra való, amire én használni szerettem volna.

Szép felületek, igényes anyagok

A HP Pavilion Touchsmart 11 szigorúan egymenetes felhasználási célokra ajánlott, úgynevezett netezős gép, aki ennél többet vár el tőle, vagy szeretne kicsikarni belőle, az keservesen csalódni fog.  Már a méretei sem alkalmasak arra, hogy hosszú szövegeket gyártsunk vele, viszont ez feltétlenül praktikus akkor, ha sokat szeretnénk magunkkal cipelni. A kis dimenziókhoz képest kellemetlen azonban, hogy a gép 1,5 kilót nyom, amely súlyhatárt már egy 14 colos kijelzővel szerelt gép sem nagyon halad meg mostanában.

Nem mondható vékonydongájúnak sem: 29 x 21,6 x 3,58 cm

A formavilág, a felhasznált anyagok tekintetében azonban nincs fanyalogni való, a HP megtanulta és jól fel is mondja a leckét: a fedlap és a billentyűzet körüli fémes betét igényes hatást kelt, azt azonban nehéz eldönteni, hogy a szálcsiszolt felület pontosan milyen anyagok ötvözetéből készült. Összecsukott állapotban a pár évvel ezelőtt dúló kagylóhéj dizájnra emlékezhetünk vissza, kinyitva azonban úgy néz ki ez a kis gép, mintha valamelyik Ultrabook kistestvére lenne.

Csatlakozók terén mindent megkapunk, amire szükségünk lehet. Baloldalt a szellőzőrács által közrefogva található egy USB, illetve VGA port, valamint a memóriakártyák fogadására szolgáló nyílás. Jobbra került minden más, vagyis két további USB csatlakozó (a háromból kettő már 3.0-s), egy Ethernet port, egy HDMI, a töltőcsatlakozó, végül egy jack a fejhallgató, vagy egyéb audioeszközök számára. A webkamera sem maradhatott ki a buliból, ami beépített mikrofonnal kiegészülve segíti a Skype-ozást, vagy bármilyen hasonló aktivitást.

Sallangmentes chiclet billentyűzet

A bevezetőben említett felvetés a billentyűzettel igazolódott be leginkább, ami azért a helyszűke ellenére tisztességesen szolgálja ki a felhasználóját. A szigetes elrendezésben megtalálható lapos gombok a hosszabb szövegek megírását nem igazán támogatják, az enter rendkívül vékony, és a Home/End/Page Up/Page Down négyes csak az fn+nyílgombok kombinációjával érhetők el. A felső sorban sorakozó F gombok a szokásos módon vezérlik a gép fontosabb funkcióit, a Wi-Fi aktiválására szolgáló billentyű pedig még egy fehér LED-et is kapott. A touchpad széleit simogatva a Windows 8 funkciói egy mozdulattal elérhetők, a csempés nézetben pedig három ujjal a képernyő scrollozása is lehetséges.

Lassított felvétel

Ezt persze közvetlenül a kijelzőn is megtehetjük, hiszen a Touchsmart 11 egy 10 pontos multitouch érintőképernyőt kapott, ami az 1366 × 768 képpontos felbontásával, tükröződésmentes bevonatával egyértelműen a készülék legjobban sikerült eleme. Ha a panel kapott volna valamiféle kosztaszító bevonatot, akkor még könnyebb szívvel nyúlkálna hozzá az ember, hiszen így rövid időn belül takarítani kell az ujjlenyomatoktól tarkálló kijelzőt.

Amikor elsőként kapcsoltam be a gépet és láttam hozzá a belakáshoz, illetve a szükséges szoftverek telepítéséhez, végig olyan érzésem volt, mintha valamilyen teljesítményt szabályozó kapcsolót nem találtam volna meg. Vagy mintha lenne egy speciális szoftveres beállítás, ami az akkumulátor kímélése érdekében visszafogná a teljesítményt. A gép a legalapvetőbb feladatok során is fék nélkül pörgette magát, oldalt ömlött ki a forró levegő, úgy tűnt, hogy a kis notebook fogja magát és helyből felszáll. Az eszeveszett zakatolás mellett végtelenül lassan zajlott minden a gépen, nehezen találtam olyan felhasználási módot, ahol nem kellett kínosan hosszú másodpercekig várni, hogy történjen valami. A 10 böngészőablakkal megnyitott Chrome körülbelül nullára lassult, ha pedig egy YouTube videót szerettem volna megnézni, abból instant diavetítés lett. A SkyDrive-on megnyitott webes Word dokumentumban a karakterek beírása és megjelenése közben is várakozni kellett, ahogy tulajdonképpen az összes művelet erre kárhoztatott.

Hátulnézetben a Touchsmart 11

Ijedtemben végeztem egy gyors nemzetközi kitekintést, amiből az derült ki, hogy a kollégák hasonló szenvedéseket éltek át, mint én, pedig ők még eggyel gyengébb konfigurációt kaptak nálam. Esetemben az 1 GHz-es, négymagos AMD A6-1450 processzor a felelős mindezért, ami mellé 4 GB RAM, illetve egy Radeon HD Graphics grafikus gyorsító társul. A cikk elején már szó volt róla, hogy gyors, hatékony munkavégzésre nem igazán alkalmas ez a HP, de azt sem tudnám kijelenteni, hogy csak netezésre viszont könnyű szívvel ajánlanám bárkinek.

Azért akadnak érdemei

A HP Pavilion Touchsmart 11 a legolcsóbb, érintőképernyős Windows 8-as gépek közé tartozik, és így elsősorban a fiatalabb korosztályt célozhatta meg vele a gyártó. Amennyiben az így van, akkor sajnálom azokat a tiniket, akik ezzel a géppel szeretnének boldogulni, mivel a lomhaságot ők is érezni fogják. A multitasking jóformán kivitelezhetetlen a géppel, ha több folyamatot szeretnénk vezérelni, akkor csak azt érjük el, hogy egyikhez sem férünk hozzá egészen addig, míg nagy nehezen meg nem birkózik a számítási feladatokkal.

A HP a gép termékoldalán úgy fogalmaz, hogy ez a kompakt, erőteljes noteboook mindent megad ahhoz, hogy egy teljes napot végigdolgozzunk vele. A kompakt jelző és az akkumulátorra vonatkozó megjegyzés valóban ül: a készülék valóban kompakt (de nehéz), az akku pedig 7-8 órán át kiszolgálja a felhasználót. Az erőteljes viszont egyszerűen nem igaz, így egyedül a fémes, elegáns készülékhez, a jó minőségű touch kijelző, valamint a 150 ezer forintos ár az, ami miatt ajánlható kategóriába tehető ez a noteboook. A gond csak az, hogy ezek egyike sem élvezhető maradéktalanul, ha a működés annyira nyögvenyelős, mint a Touchsmart 11 esetében. 

Konzumer tech

CIO Hungary 2025: aki felkészül, az győz?

Beszámolónk második része a 16. CIO Hungary konferencia első napjáról, benne az elmaradhatatlan biztonsági panellel, amit természetesen már a mesterséges intelligencia is tematizált.
 
Hirdetés

Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?

A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.

Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.