A vállalat több olyan betanított modellt is elérhetővé tesz kutatási célokra, amelyek egy új megközelítést használva egyszerre ígérnek energiahatékony és gyors gépi szövegalkotást.

Teljesen új alapokra helyezné a nagy nyelvi modellek fejlesztését a Meta, a munkához pedig immár bármilyen kutatócsapat hozzáteheti a magáét azzal, hogy a vállalat a héten szabadon hozzáférhetővé tett néhány ilyen megközelítéssel trenírozott modellt.
 


Az angolul multi-token prediction néven emlegetett megközelítést először idén áprilisban vázolta fel a Meta egy kutatási anyagban. Ennek lényege, hogy a generatív mesterséges intelligencia nem a szöveg következő szavát vagy szótöredékét igyekszik folyamatosan "kitalálni", hanem egyszerre többet.

Mindez egyszerre hordozza magában az energiahatékony és gyors működtetés lehetőségét, ami már csak azért sem utolsó szempont, mivel az MI-feladatok elvégzéséhez szükséges brutális teljesítményigény globális környezeti katasztrófával fenyeget.

A módszer elméletben képes lehet a minőségi ugrás megteremtésére is, mivel a többtokenes megközelítés a remények szerint képes lehet elérni, hogy a gépi szövegalkotás árnyaltabbá, pontosabbá váljon. Ez különösen jól jöhet a kódkészítés során, nem véletlen, hogy a Meta elsőként ilyen modelleket osztott meg most az MI-kutatók által kedvelt Hugging Face platformon.

Szép, szép, de...

A Meta alapvetően nyitott hozzáállása elsimerésre méltó, hiszen mindez hozzájárul az MI-kutatás demokratizálásához, ám a lépés egyúttal kockázatokat is hordoz. Igaz ugyan, hogy a Facebook anyavállalata kifejezetten tudományos céllal osztotta meg modelljeit, az nem világos, miként tudja ezt a korlátozást érvényre juttatni. Másként fogalmazva: mi gátolja meg a technológia rosszindulatú felhasználását?

Potenciális problémaként máris felmerült, hogy a hatékonyabb MI-modellek csak leviszik a technológia használatának hasznossági küszöbét, azaz egyre kisebb befektetéssel egyre több mindent lehet vele elérni. Mindez pedig a "rossz oldalon" még több algoritmusok generálta félretájékoztatási kísérletet, csaláskampányt és kibertámadást eredményezhet.

Cloud & big data

Az erdőtüzet jelző MI is befuccsol emberi segítség nélkül

Fürdik a befektetői pénzben és állmai megrendelésekben a Pano nevű startup, amelynek technológiáján továbbra is kifognak a felhők, a por vagy a szándékosan gyújtott tüzek.
 
Hirdetés

Cyber Threat Intelligence: üzleti előny a sötét adatokból

Egyetlen kompromittált jelszó. Egy belépési pont, amit már nem használnak. Egy korábbi alkalmazott adatszivárgása. Ezek ma már nem csupán technikai hibák, hanem valós üzleti fenyegetések, amelyek a digitális alvilág piacán előbb bukkannak fel, mint ahogy a cég egyáltalán észrevenné.

A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.

a melléklet támogatója a One Solutions

Hirdetés

Miért kell az üzleti intelligenciának megelőznie az MI bevezetését?

A felfokozott várakozásokhoz képest kiábrándító az MI-bevezetések valósága, ebben pedig a fő bűnös a rossz adatminőség és nem megfelelő adatinfrastruktúra.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.