Emiatt most a Kasperskyn csattant az ostor: kitiltották a termékeit a kormányzati rendszerekből. Kasperskyék viszont csúsztatásokkal vádolják a Bloomberget.

Lekerült a Kaspersky Lab arról az amerikai listáról, amely a kormányzati szektorban engedélyezett beszállítókat tartalmazza. Szerdán a Reuters közölte a hírt. Érdekes, hogy a Bloomberg épp a döntés nyilvánosságra kerülését megelőző napon közölt újabb részletes elemzést a Kaspersky és az orosz titkosszolgálatok kapcsolatáról. Erre maga Kaspersky reagált blogján egy terjedelmes posztban.

Az elnöki rendelet értelmében az amerikai kormányzati szerveknek tilos saját célra Kaspersky-temrékeket és szolgáltatásokat vásárolni saját célokra. A döntés indoklása szerint az orosz kiberbiztonsági cég túl szoros kapcsolatot ápol az orosz titkosszolgálatokkal. A GSA (General Services Administration) nyilatkozata szerint a döntéssel biztosítható a szervezet legfontosabb célja, hogy biztosítsa a kormányzati rendszerek és hálózatok integritását és biztonságát. A tiltás azonban egyelőre még nem teljes körű, egyedi közbeszerzési eljárásokban továbbra is vásárolhatnak kormányzati szervek Kaspersky-megoldásokat.

A döntés előzménye volt, hogy egy hónapja a hadsereget már letiltották Kasperskyékról, és a Reuters szerint elképzelhető a kormányzati szerveket érintő radikálisabb tiltás is.

Régi vád felmelegítve

Régi lemez, hogy a Kaspersky Lab szoros kapcsolatot ápol az orosz szolgálatokkal. A Bloomberg már 2015-ben terjedelmes összeállításban számolt be arról, hogyan fonódik össze a cég a vezetésének keresztül a titkosszolgálatokkal (erről, valamint Kaspersky válaszáról itt írtunk). A cég vezéréről a Wikipédián olvasható, hogy a KGB egyetemén végzett, és pályáját a katonai hírszerzésnél kezdte szoftvermérnökként.

A Bloomberg mostani cikke a két évvel korábbi íráshoz képest nem szolgál túl sok eget rengető újdonsággal. Új elem csupán egy a Bloomberg birtokába jutott levelezés 2009-ből, mely szerint a Kaspersky az FSZB-vel (Federalnaja Szluzsba Bezopasznosztyi) nem nyilvános biztonsági technológiákat fejlesztett DDoS-típusú támadások elleni védekezéshez. Ebben olyan fejlesztések is szerepeltek a Bloomberg szerint, melyekkel a támadók fizikai tartózkodási helyét is fel lehet deríteni.

A kulcsfigurák is ugyanazok: ebben a projektben is feltűnik a vállalat vezető jogásza, Igor Csekunov, akit a 2015-ös összeállításban a Bloomberg KGB-s kapcsolatokkal vádolt. (Ezt már akkor cáfolta a cégvezető: a jogi igazgatónak csak annyi köze van a KGB-hez, hogy sorkatonaként az akkor a KGB alá tartozó határőrségnél szolgált.)

Nehéz helyzetbe kerülhet a vállalat

Azt a Bloomberg is elismeri, hogy a nagy biztonsági cégek jellemzően jó kapcsolatot ápolnak a szolgálatokkal és a nyomozó hatóságokkal. A korábbi összeállításban példaként a CIA-val közvetlen üzleti kapcsolatban is álló FireEye-t hozza, amely azokban az esetekben mindig visszafogottabban kutakodott, amikor például egy kémprogram akárcsak áttételesen is kapcsolatba hozható volt valamelyik amerikai titkosszolgálattal.

A Kaspersky ellenben kínosan ügyelt arra, hogy függetlenségét hangsúlyozza. Erre jó példa egy japán forgalmazójuk esete. A japán cég 2007-ben egy a KGB-re utaló szlogennel kezdte reklámozni a Kasperskyt (A Specialist in Cryptography from KGB), amit az oroszok azonnal le is állítottak, mivel már akkor látszott, hogy elsősorban az amerikai és a nyugat-európai piacon akarnak nőni.

A Kaspersky Lab számára ma már létkérdés, hogy fenntartsa a függetlenség imidzsét. A cég bevételeinek jelentős része ugyanis külföldről származik. A Bloomberg az IDC adatait hozza: 2016-ban a 633 millió dolláros bevételéből 374 millió jött az Egyesült Államokból és Nyugat-Európából. Ugyanakkor a cég 400 millió felhasználójából 200 millió nem is tudja, hogy Kaspersky-terméket használ, mert a cégnek van egy sor olyan ügyfele, amely Kaspersky-megoldásokat licencel, és azokat tűzfalakba és érzékeny távközlési berendezésekbe is beépíti, amiről azonban a felhasználókat nem informálja. Ilyen rendszer például az év elején bemutatott KasperskyOS is, amely épp a kritikus infrastruktúrákban kaphat szerepet.

A tételes cáfolat...

Amit Kaspersky személyes hangvételben, azt az amerikai központ tárgyilagosabban, de ugyancsak tételesen cáfolta. Kasperskyék csúsztatásokkal és szakmaiatlansággal vádolták a Bloomberg szerzőit.

Az FSZB-vel való együttműködésnek és a közös fejlesztési projektnek több pontot is szenteltek. Állításuk szerint ebből szinte semmi sem igaz. Csak annyira működnek együtt az orosz hatóságokkal, amennyire más kormányok hasonló szolgálataival, hogy elhárítsák a kiberfenyegetéseket. Az FSZB-vel pedig nem csak közös fejlesztésük nem volt, de a titkosszolgálat nem is ügyfele a Kasperskynek DDoS-megoldásokban.

A cáfolat azonban összességében most meglehet keveset ér. A Bloombergnek nyilatkozó szakértők is felhívják a figyelmet arra – és ezt a Kaspersky sem tudta megcáfolni –, hogy a vírusvédelmek lényegében hozzáférnek a számítógépen lévő összes fájlhoz, alkalmazáshoz, és magához az operációs rendszerhez is. Ez és a rendszeres – a Kaspersky Antivirusnál például óránkénti – frissítés együtt akár visszaélésekre, kiberkémkedésre is használható.

A viszony most Oroszország és az USA, illetve a nyugat-európai államok között meglehetősen feszült, ami eleve aláássa azt a bizalmat, amely a kiberbiztonsági piacon való érvényesüléshez kulcsfontosságú. A bizalmat erősíthette volna az is, ha a céget a korábbi terveknek megfelelően tőzsdére viszik. Végül Kaspersky másként döntött, indoklása szerint ugyanis a rugalmasság és gyors reakciókészség megőrzéséhez gyors döntések kellenek, ami egy tőzsdei cégnél nem biztosítható. Meglehet, most ezt is újra kell gondolniuk a tulajdonosoknak.

Biztonság

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.