Habár Oroszország folyamatosan fenyegeti a Google videós hálózatát, úgy tűnik, a tényleges lekapcsolástól nem kell tartania a cégnek.
Hirdetés
 

A digitális fejlesztésekért, távközlésért és médiáért felelős orosz miniszter egy tegnapi beszédében kitért többek között a YouTube és a helyi hatóságok közötti nézetkülönbségekre, illetve kommentálta Oroszország esetleges teljes lekapcsolódását is az internet többi részéről.

Annak ellenére, hogy az ukrajnai háború kirobbanása óta folyamatos konfliktusban áll a YouTube és Moszkva (és már előtte sem volt felhőtlen a viszony), Makszut Sadajev világossá tette, hogy nem tervezik a platform betiltását. A miniszter megemlítette, hogy egy korlátozási döntés előtt mindig megvizsgálják, hogy az milyen negatív hatással van a(z orosz) felhasználókra. "A betiltás szélsőséges lépés, és értelmezésem szerint csak akkor lehetséges, ha van versenyképes alternatíva” – mondta.

Sadajev utóbbi kijelentése kulcsfontosságú a helyzet megértéséhez, hiszen miközben más közösségi platformok, csatornák esetében létezik komolyan vehető helyi alternatívája a globális megoldásoknak, a videómegosztás területén nincs a YouTube-bal egy súlycsoportban lévő orosz "pótlék".

Dezinformációs háború

Az orosz narratíva szerint kizárólag "különleges katonai hadműveletként" aposztrofált ukrajnai invázióval összefüggésben Moszkva több nemzetközi közösségi csatorna, nyugati hírügynökség és médium online elérésének blokkolásáról döntött, miközben a másik oldal az orosz állami propaganda terjesztését korlátozó intézkedéseket hozott.

Oroszország március elején korlátozta a hozzáférést a Twitterhez, illetve a Metához köthető Facebookhoz és Instagramhoz. Áprilisban pedig komoly büntetést lógatott be a Google-nek, amiért az blokkolta az orosz állami médiát a YouTube-on. A korlátozások miatt nem hirdethet a cég felületein a Russia Today és a Szputnyik, valamint a monetizációs lehetőség is bezárult számukra, de a Google News tartalmai között sem jelennek már meg a dezinformációval vádolt lapok anyagai, illetve az EU-s felhasználók nem tudják letölteni a Play Store-ból a médiumok dedikált alkalmazásait sem.

Nem vágják el magukat

A távközlési miniszter egy másik témát is érintett beszédében. Sadajev visszautasította azokat a pletykákat, miszerint az ország a globális internetes infrastruktúráról való lecsatlakozást tervezné. A téma azért különösen érdekes, mert a Duma már 2018 végén megteremtette egy ilyen lépésnek a jogi kereteit, azóta pedig kísérleti jelleggel a gyakorlatban is kipróbálták már, milyen az, ha az orosz internetszolgáltatók egy esetleges külföldi kibertámadás esetén leválasztják belső hálózatukat a globális internetről olyan módon, hogy a netes kommunikáció az országon belül zavartalanul működjön tovább.

Ennek fényében az sem tűnt elképzelhetetlennek, hogy a kommunikációs csatornákat a háborús helyzet miatt a korábbinál is szorosabban ellenőrző kormányzat esetleg egy ilyen drasztikus lépést sem félne megtenni. Sadajev azonban tegnap mindezt lesöpörte az asztalról. "Nem akarjuk magunkat elzárni senkitől. Éppen ellenkezőleg, úgy gondoljuk, hogy Oroszországnak a globális hálózat részének kell maradnia" - hangsúlyozta a miniszter.

Közösség & HR

Zsarolóvírusoktól hemzsegett a világ tavaly, és idén se számítsunk sok jóra

Egy biztonsági cég összesítése szerint 2021 óta folyamatosan emelkedik a ransomware-támadások száma. A hekkerek kedvenc célpontjának a gyártóvállalatok számítanak.
 
A szoftveresen definiált WAN egyik fontos üzenete, hogy a biztonság és a hálózatmenedzsment magasabb fokú integrációjával jelentősen növelhető egy szervezet kiberbiztonsági szintje.

a melléklet támogatója a Yettel

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.