Ugyanaz a vírus fertőzte meg a Software AG-t, ami korábban a Maastrichti Egyetemet.

Ugyanaz a ransomware, azaz zsarolóvírus fertőzte meg a múlt héten a vállalati megoldásokat szállító német Software AG rendszereit, mint ami korábban a holland Maastrichti Egyetemen pusztított. A probléma azért sem elhanyagolható, mert a Software AG vállalatoknak kínál szoftvereket, a kor szellemének megfelelően egyre inkább felhőből, szolgáltatásként (SaaS).

Fokozatosan szabadult el a fertőzés

A Software AG saját oldala szerint több mint 70 országában van jelen (habár például a közvetlen képviselet helyett Lengyelországból szolgálják ki több kelet-közép és dél-európai országban, köztük Magyarországon is az ügyfeleiket). Az ötezer főt alkalmazó szoftvercégnek jelenleg több mint 10 ezer vállalat az ügyfele.

A társaság október 5-én jelentette be az illetékes hatóságoknak a támadást, de maga a fertőzés két nappal korábban, október 3-án történt. A vállalat első intézkedésként leállította néhány belső rendszerét. Bár hogy pontosan mennyire volt kiterjedt a fertőzés, a bejelentés szövegéből nem derült ki. A helpdesket és a belső kommunikációt biztosan érintette, azt ugyanis nem sikerült helyreállítani a bejelentés időpontjáig. A támadás azonban nem érintett sem az ügyfeleknek nyújtott szolgáltatásokat, sem az ügyfelek adatait – állította a szoftvercég, ahogy azt is, hogy a problémás rendszerek helyreállítása folyamatban van.

Aztán három nappal később kiderült: a ransomware-t nem sikerült teljesen megfékezni. Ekkor már azt is elismerte a vállalat, hogy a támadók adatokat is le tudtak tölteni mind a szerverekről, mind az alkalmazottak eszközeiről.

A Maastrichti Egyetem már átesett ezen

Mint fentebb írtuk, hogy a Software AG rendszereit ugyanaz a vírus fertőzte meg, amelyikkel a Maastrichti Egyetemnek is meggyűlt a baja idén februárban: a Clop nevű zsaroló féreg. Akkor az egyetem a gyors helyreállítás érdekében 30 bitcoint fizetett (ez akkori árfolyamon kb. 72,5 millió forint volt, momentán 103 milliót ér).

A MalwareHunterTeam kutatói a mostani támadás kapcsán újra megnézték a vadon fellelhető Clop ransomware-ek variánsait. Arra jutottak, hogy a károkozó az elmúlt hónapokban bővült. Kapott egy olyan funkciót, melynek feladata logfájlok törlése. A Software AG rendszeriben garázdálkodó változat azt is ellenőrizte, hogy a McAfee vírusvédelme jelen van-e a rendszerben, és ha megtalálta, megpróbálja törölni. Azt a kutatók nem tudták megmondani, hogy ez a funkció kifejezetten azért készült-e, mert a támadók megtudták, hogy a Software AG ezt a vírusvédelmet használja.

A támadók nem csak titkosítottak, hanem adatokat is loptak, és megfenyegették a szoftvervállalatot, hogy ha nem fizet, azok egy részét hamarosan nyilvánosságra hozzák. Ha hitelesek a hekkerek által küldött képernyőmentések, elképzelhető, hogy egymilliónál is több érzékeny állományt, köztük útlevélmásolatokat, számlákat, elektronikus leveleket töltöttek le.

Kicsit drágább, mint az egyetemi támadás

A Bleeping Computer úgy értesült, hogy a támadók 2000 bitcoint kérnek az adatokért (kb. 6,9 milliárd forint, 19,3 millió euró!). Ezt az értesülést azonban egyelőre a vállalat nem erősítette meg. A kérdés azonban nem az összeg nagysága, bár ennyi pénz még egy Software SG méretű vállalatnak is nagyon fájdalmas. 2018-ban a profitja 195 millió euró volt, aminek kapásból tizedét elvinné, ha kifizetné a váltságdíjat.

A fizetés ráadásul kockázatos, ahogy arra többször is figyelmeztettek szakemberek. Minden váltságdíj-fizetés ugyanis egyben a kiberbűnözés támogatása is. A múlt héten az USA pénzügyminisztériuma kiadott, egy figyelmeztetést is, hogy jogi szankcióknak nézhet elébe az, aki közreműködik a ransomware-támadások után a váltságdíj kifizetésében.

Biztonság

Az egész Zuckerberg-birodalomban felcsavarják az MI-t

A Facebooktól a Ray-Ban Meta napszemüvegekig mindenhol munkába áll a közösségi polip nagy nyelvi modelljének harmadik generációja, amely többek között valós időben, gépelés közben generál képeket.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.