Nem tegnap, sőt még csak nem is tavaly jelentette be a Adobe, hogy végleg felhagy az internet korai multimédiás korszakát meghatározó, ám ezer sebből vérző Flash fejlesztésével és támogatásával. A 2017 nyarára datálható hivatalos döntés bőséges időt adott az új korszakra való felkészüléshez - vagy legalábbis ezt feltételezné a józan ész.
Lassan őröltek a hivatali malmok
Ami a Dél-afrikai Köztársaság adóhivatalát, a South African Revenue Service (SARS) informatikai felkészültségét illeti, bizonyosan kijelenthető, hogy bőven van tér a fejlődésre, különösen a projekthatáridők betartásánál. A hivatalt elég kellemetlenül érintette, amikor a terveknek megfelelően idén január 12-én az Adobe Flash "letette a lantot". Egy sor elektronikusan intézhető ügyet ugyanis még ekkor is Flash-alapú webes formokon kellett volna beadni az állampolgároknak.
Ilyesmit az utolsó pillanatra hagyni meglehetősen hanyag dolognak tűnik, ám a SARS-nál nem csak néhány órán, vagy akár napon múlt a HTML5-re való átállás befejezése. Ezt abból lehet tudni, hogy még három héttel a végitéletet követően is van néhány olyan funkció, amelynél nem történt meg a modernizálás.
Az adóhivatal ugyanakkor egy huszárvágással igyekezett áthidalni a saját hanyagsága miatt előállt nehéz időszakot. A SARS készített és elérhetővé tett az állampolgárok számára egy speciális böngészőt, amely képes megjeleníteni a Flash-tartalmakat. A működő pluginnel érkező böngészővel azonban nem csak az a probléma, hogy egy rendkívül körülményes sebtapasz. Elég például csak azt megemlíteni, hogy a program kizárólag windowsos PC-ken működik.
Tovább is van, mondjam még?
A történet furcsaságai azonban ezzel még nem érnek véget. Mivel az Adobe gyárilag időzített "önmegsemmisítővel" látta el a Flash legutolsó, így legbiztonságosabbnak tekinthető verzióit, ezért a dél-afrikai kormányhivatal emberei kénytelenek voltak egy tavaly szeptemberi kiadású Chromium változatig visszamenni, és arra alapozták egyedi megoldásukat.
Egy érdeklődő természetű, informatikában jártas helyi lakos el is mélyedt a böngésző kódjában és fájljaiban. Egy biztonsági ellenőrzést végző modul a régebbi beépülőket tartalmazó szoftvernél több tucat potenciálisan komoly veszélyességű biztonsági figyelmeztetést jelentett. Viszont talán ennél is érdekesebb, hogy a changelog.txt állományban öt készítőt sorolnak fel, akik mindannyian moszkvai szoftverfejlesztők. Ennyire távolra kiadni a munkát egy komoly állami rendszer esetében minimum furcsa húzásnak tűnik. Főleg annak tudatában, hogy Oroszország neve gyakran felbukkan hekkelési ügyekben, legutóbb például az Egyesült Államokat ért egyik legsúlyosabb kémkedési sztori kapcsán.
Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban
A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak