Habár ma hivatalos keretek között ismertették meg a világgal a Huawei saját fejlesztésű operációs rendszerét, a Hongmeng/Harmony körül továbbra sem teljesen tiszta a kép. Annyi bizonyos, hogy nem mobilon érkezik az első ilyen termék.
Nyílt harmónia
A nyilvánosságra hozott információk alapján az érkező mikrokernel alapú, megosztott operációs rendszerről immár biztosan lehet mondani, hogy számos eszközt képes kiszolgálni. A tévék, okosórák, laptopok mellett a felsorolásban ott szerepelnek az okostelefonok is. Utóbbi platform azért a cégvezetés szerint továbbra is inkább csak B terv arra az esetre, ha végleg elvágnák a Huaweit az androidos mobil ökoszisztémától.
A hazai terepen Hongmengként megjelenő saját oprendszert a világban inkább Harmonyként brandelik, ami nyilvánvalóan sokkal könnyebben fogyasztható név a nyugati féltekén. Az nem teljesen új információ, hogy a cég elsőként okostévéken tervezi a szoftver bevetését (még az idén), ugyanakkor az némileg csalódást kelthet, hogy a rendezvényen nem demózták a konkrét alkalmazási lehetőségeket.
A felvázolt tervek alapján a tévéken futó 1.0-s változatot a következő három évben fokozatosan fejlesztik és egyre több okoskészüléken alkalmazzák majd. Például okosórákhoz, okosképernyőkhöz, járművekbe épített rendszerekhez és okoshangszórókhoz lesz elérhető.
A Huawei világszerte nyílt forráskódú platformként teszi elérhetővé a Harmony OS-t. A cég emellett egy nyílt forráskódú alapítvány és közösség létrehozásán is munkálkodik, ami nyilvánvalóan a külsőfejlesztők kedvét igyekszik majd serkenteni.
Technikai részletek
A HarmonyOS-t a kínai cég az első megosztott architektúrájú operációs rendszerként promózza, amely "virtuális busz" technológiájával megosztott kommunikációs platformot, adatkezelést, feladatütemezést, valamint virtuális perifériákat tesz lehetővé. A rendszerrel dolgozó fejlesztőknek az ígéretek szerint nem kell az alkalmazások alapjául szolgáló technológiákkal foglalkozniuk, így az alkalmazások fejlesztése könnyebb lesz, mint valaha. A HarmonyOS-re fejlesztett alkalmazások különböző eszközökön futhatnak majd akadásmentes, együttműködő élményt biztosítva minden felhasználói helyzetben.
A rendszer az alulteljesítés kihívásait egy úgynevezett determinisztikus késleltetési motorral (Deterministic Latency Engine - DLE) és nagy teljesítményű folyamatok közötti kommunikációval (IPC) fogja kezelni. A DLE előre meghatározza az egyes feladatok végrehajtásának prioritásait és az ütemezési határidőket. A rendszer a rendelkezésre álló erőforrásokat a magasabb prioritású feladatok elvégzésére fordítja, amivel az alkalmazások válaszideje körülbelül huszonöt százalékkal csökken. A mikrokernel az IPC teljesítményét a jelenleg elérhető rendszerekénél akár ötször hatékonyabbá is teheti - állítja a vállalat.
A mikrokernelt a kernel funkciók egyszerűsítésére, a lehető legtöbb rendszerszolgáltatás megvalósítására, valamint a kölcsönös biztonsági védelem hozzáadására alakították ki. Maga a mikrokernel csak az olyan legalapvetőbb szolgáltatásokat nyújtja, mint az ütemezés, vagy az IPC. A Harmony Os az első olyan operációs rendszer, amely formális verifikációt használ az eszközök TEE területén, ezzel jelentős mértékben növelve a biztonságot.
A rendszer képes automatikusan alkalmazkodni a különböző képernyő-elrendezési vezérlésekhez, támogatja mind a drag-and-drop, mind az előnézet alapú vizuális programozási műveleteket. Ennek segítségével a fejlesztők hatékonyabban fejleszthetnek olyan alkalmazásokat, melyek több eszközön képesek futni, így egy szorosan integrált ökoszisztéma jöhet létre a Huawei reményei szerint.
Na de mi van a mobilokkal?
Az igazi kérdés persze a cég mobiltelefonjainak a sorsa, amivel kapcsolatban az elmúlt hónapokban egymásnak homlokegyenest ellenkező értesülések és hivatalos nyilatkozatok láttak napvilágot. Miután a kormányzati szankciók hatására a Google kénytelen volt belengetni az Android elzárását, Kínából rögtön szárnyra kaptak a híresztelések, hogy ez nem gond, mivel a cég készen áll a B tervre, azaz a Hongmeng bevezetésére.
Májusban például a konzumer üzletág vezetője hazai közönség előtt arról beszélt, hogy az alternatív oprendszer már ősszel, de legkésőbb jövő tavasszal rendelkezésre állhat. Ekkor hangzott el az is, hogy a 2012-től fejlesztett szoftver kompatibilis lesz minden androidos és webes alkalmazással. A kommunikációért felelős alelnök még június közepén is arról beszélt a Reutersnek, hogy folyik az alternatív rendszer elindítását célzó munka, amely várhatóan hónapokon belül befejeződik. Andrew Williamson ugyan hangsúlyozta, hogy egyáltalán nem ez az irány, amit venni akarnak, de a legrosszabbra készülve már tesztelik Kínában a Hongmenget, amellyel kiváltható lesz az Android.
A fentieket aztán idézőjelbe rakta a Huawei alelnökének júliusi nyilatkozata, miszerint az emlegetett saját oprendszert egyáltalán nem mobilokra fejlesztik. A hivatalos állami sajtóügynökség hasábjain megjelent beszámoló szerint az igazgatótanács tagja a Hongmenget egyértelműen IoT-felhasználásra szánták, így az ebben a formában nem is alkalmas mobil operációs rendszerként funkcionálni. Legutóbb viszont már újra arról volt szó, hogy akár már idén megjelenhet az első, Hongmengen futó Huawei telefon.
Ehhez képest ma a vállalat fogyasztói termékekért felelős vezetője annyit mondott, hogy továbbra is az Android ökoszisztémájában gondolják a mobiljaik jövőjét, ám amennyiben ez a kapu bezáródna, gyorsan képesek lesznek átállni a saját megoldásra.
Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban
A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak