Bár az oldalak száma időnként visszaesik, a fejlődés folyamatos. 28 évvel ezelőtt még csak egyetlenegy működött, ma már több mint 1,7 milliárd van belőlük.

A Web alapjait Tim Berners-Lee, a svájci CERN munkatársa dolgozta ki 1989-ben a legelső webböngészővel és szerkesztővel, illetve a HTTP protokollal és a HTML leíró nyelvvel együtt. Az első weboldal, a mai napig működő info.cern.ch 1991-ben vált elérhetővé. Maga a CERN 1993-ban nyitotta meg és tette szabadon felhasználhítóvá a World Wide Web (W3) technológiát, a világháló pedig a már ismert, gyors fejlődésnek indult: 2013-ban például már egyetlen év alatt a harmadával nőtt a weboldalak száma, az év végi 850 millió lap közül pedig 180 millió volt aktív.

Most jöhet az újabb hullámhegy

Az Internet Live Stats statisztikája szerint a bővülés üteme azóta sem lassult le, sőt általánosságban egyre gyorsul. A leginkább látványos év 2016 volt, amikor majdnem megkétszereződött, 900 millióról 1,7 milliárdra ugrott a lapok mennyisége – igaz, a stabil aktivitést mutató oldalak száma nem változott érdemben, sőt a korábbi 180-ról 170 millióra olvadt. Ebben a pillanatban 1,71 milliárdra teszik a világhálón jegyzett oldalak számát, ami év végéig ismét jelentős fellendülést jelent majd a tavalyi, kétévente tapasztalható mérséklődéshez képest.
 

forrás: Internet Live Stats


A Live Stats itt is kiemeli, hogy ebben a tekintetben az 1 milliárdos küszöböt már 2014 szeptemberében átléptük, az érték pedig 2016 tavaszára stabilizálódott, de az aktív site-ok mennyisége valamennyivel még mindig a 200 milliós küszöb alatt van. A 2016-18-as időszak megint visszafogottabb fejlődést hozott, de a fenti ábrán is megfigyelhető szabályszerűségek értelmében 2019 végére újabb rekordra számíthatunk az egyedi állomásneveket összesítő listában, ide értve természetesen a nem aktív lapokat, a domének parkoltatását és más ballasztot is.

A Real Time Statistics Project részeként működő Internet Live Stats oldalán egyébként folyamatosan pörög egy virtuális számláló is, szemléltetve a másodpercenként születő újabb oldalakat. A nemrég frissített összeállítás egy  érdekes galériát is tartalmaz az internet elmúlt 28 évének legjelentősebb weblapjairól, bemutatva azok legelső megjelenési formáját és a megjelenés dátumát. Bár sok közülük még mindig frissnek hat, érdekes belegondolni, hogy a Yandex 1997, a Google 1998, a PayPal pedig 1999 óta létezik, de idén a Baidu vagy a Wikipedia is nagykorú lett:
 

forrás: Internet Live Stats

 

Közösség & HR

Ezúttal 5000 ezer dolgozójától válik meg az Intel

A csipszektor egykori királya többek között a gyártáshoz, fejlesztéshez szorosan nem kötődő munkatársak kirostálásával igyekszik életben maradni.
 
A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.