A szoftveróriás csoportmunka-megoldásában jövő év elejétől egy sor új, különböző területeket lefedő, testre szabható MI-funkció élesedik. Az online meetingek alatt például valós idejű személyes fordítót is kaphatunk.

Mi másról is szólhatna a héten zajló Microsoft Ignite 2024 konferencia, mint a mesterséges intelligenciáról?! A redmondi informatikai óriás legjelentősebb rendezvényének nyitánya többek között a néhány hete már beharangozott AI-agentek körül forgott. A Copilot generatív modelljén alapuló "ügynökök" tulajdonképpen speciális funkciókat ellátó, egyedi igényekre szabható MI-alkalmazásoknak tekinthetők, melyekkel a cég reményei szerint a kereskedelemtől a pénzügyeken át a projektmenedzsmentig minden terület hatékonyabbá tehető.

Ezzel még Bábel tornya is felépült volna

A Microsoft 365 különböző megoldásaiba épülő, a tervek szerint már 2025 elején (esetenként publikus preview-ban) használható új ügynökök közül talán a legkönnyebben befogadható és legpraktikusabb az Interpreternek keresztelt fordító ígérkezik. Ennek köszönhetően a Teamsben indított videókonferenciák alatt valós idejű fordítást kaphatnak azok, akik nem vagy nem elég jól beszélik a megbeszélésen felszólaló másik személy nyelvét.

Az azonnali szóbeli fordítás előnyeit egyelőre magyarul nem élvezhetjük, mivel első körben az angol mellett a mandarin, a francia, a német, az olasz, a japán, a koreai, a brazil portugál és a spanyol nyelv került fel a portfólióba. Az algoritmus ugyanakkor képes lesz arra is, hogy a felhasználó hangját és beszédstílusát utánozva fordítsa le másoknak az általa elmondottakat.

A nyelvek jelentette akadályok lebontását célozza az is, hogy a találkozók mesterséges intelligencia által készített leiratai hamarosan már 31 nyelven kérhetők fordítás formájában. Jövőre érkezik az a lehetőség is, hogy egyetlen utasítással akár egy teljes PowerPoint prezentációt átalakítsunk a választható 40 nyelv valamelyikére, miközben az anyag szerkezete, felépítése változatlan marad.

És a többiek

Az Interpreter mellett egy sor másik ügynököt is bemutatott a Microsoft. A már most is elérhető Facilitator például valós idejű jegyzetek, összefoglalók készítésével támogatja a meetingek könnyebb követhetőségét. A Project Manager pedig nevéhez hűen a bonyolultabb feladatokat alakítja automatikusan projektekké: tervet készít, személyekhez rendeli az egyes teendőket, majd követi ezek végrehajtását.

Végül említést érdemel a HR-es és informatikai részlegek tehermentesítésére szánt Employee Self-Service Agent. Ez nem más, mint egy adott szervezet működésére, folyamataira, szabályzatára kihegyezett chatbot, amely a remények szerint kielégítő válaszokat tud adni a segítségre, információra szoruló kollégáknak.

Nem mindenki ájult el az ügynököktől

Marc Benioff, a Salesforce vezérigazgatója nemrégiben meglehetősen sarkos véleményt fogalmazott meg azt követően, hogy Redmond beharangozta ügynökei érkezését. A Microsoft közvetlen riválisának minősülő vállalat első számú embere X-en arról posztolt, hogy ez csak a Copilot pánikszerű átbrandelési kísérlete. Benioff szerint a Copilot üzleti környezetben túlságosan pontatlan és megbízhatatlan, miközben működése számos biztonsági aggályt vet fel.

Való igaz, a néhány év alatt a Microsoft-birodalom minden szegletébe beépülő, saját gombot is kiérdemlő Copilot kapcsán felmerültek már többek között biztonsági problémák, miközben a szoftveróriás a szerződési feltételek módosításával igyekezett megvédeni magát a generatív MI használatából fakadó esetleges negatívumok jogi következményeitől.

Cloud & big data

Nem tudsz technológiát importálni? Menj a forráshoz, és még többet nyersz

Ezt tették azok a kínai cégek is, melyek az USA egyre szigorúbb exportkorlátozásai miatt nem férnek hozzá új technológiákhoz.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.