Az Ikea több száz áruházának nagy részét üzemeltető Ingka Group a múlt héten osztotta meg egy blogbejegyzésben, hogy jelenleg már 100 repülő robot dolgozik az üzletek raktáraiban a Verity dróngyártó céggel 2020 óta folytatott együttműködésének köszönhetően. Az első autonóm drónokat Svájcban telepítették, de mostanra Belgiumban, Horvátországban, Szlovéniában, Németországban, Olaszországban és Hollandiában is összesen 16 helyszínen működnek. A svéd bútoripari vállalat szerint a drónok alkalmazásával sikerül javítaniuk az árucikkek elérhetőségét, és hozzájárulnak az ergonomikusabb munkahelyek kialakításához is, megkímélve az alkalmazottakat a készletek manuális ellenőrzésétől.
A dolgot így kell elképzelni működés közben:
Az Ingka Group, az Inter IKEA Group ellátási láncok fejlesztéséért felelős csapata és a beltéri drónrendszereket szállító Verity közösen építik a teljesen autonóm megoldást, amelyben a drónok az áruházak zárása után, üzemidőn kívül szállnak fel a töltőállomásukról. Ezután a raktárban lévő egyes raklapokhoz repülnek, hogy képeket és videókat készítsenek, illetve 3D-s mélységi szkennelést végezzenek az egyes tételekről, a munka végeztével pedig visszatérnek a töltőállomásra, hogy feltöltsék az összegyűjtött adatokat. Ezen keresztül egyébként nem csak a készletek ellenőrzése lehetséges, hanem abban is segítenek az alkalmazottaknak, hogy megállapítsák, ha valamelyik cikk hiányzik, esetleg rossz helyre van lepakolva.
Mindenféle robot jöhet
A The Verge mindezzel kapcsolatban kiemeli, hogy az Ikea más csúcstechnológiás megoldásokat is bevetett a raktári munka egyszerűsítésére. Kaliforniában például automatizált állványrendszert alkalmaznak, kiváltva vele a targoncák nagy részét, miközben több áru elhelyezését biztosítják a raktárban. Horvátországban kis méretű, rádióvezérelt robotokkal kísérleteztek, amelyek a megrendeléseket összekészítő alkalmazottakhoz juttatják el az árut. Az ilyesmi az Ikea összes kiskereskedelmi értékesítésének nagyjából 90 százalékáért felelős Inka Group szerint nem csak a működési költségek csökkenéséhez vagy a munkatársak helyzetének javításához járul hozzá, hanem azt is lehetővé teszi a vállalat számára, hogy megfizethetőbb és kényelmesebb szolgáltatásokat nyújtson az ügyfeleinek.
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak