Bankkártya, és mégis más: az érintés nélküli fizetés technológiáját használva gyorsan és kényelmesen rendezhetjük a számlát.
Hirdetés
 
Sorban állva a szupermarket kasszáinál, sokan bosszankodnak, amikor látják, hogy valaki bankkártyával egyenlítené ki a számlát. A plasztiklapot lehúzzák, PIN kódot kérnek, a tranzakciót pedig esetenként még mindig nyögvenyelős hálózati kommunikáció ellenőrzi. Így könnyen percekké adódnak össze a másodpercek, a sor pedig egyre növekszik. Mostantól azonban ne lepődjünk meg, ha valaki csak meglengeti a pénztáros előtt a kártyát, vagy épp odatartja speciális karóráját, a blokk máris gördül ki a nyomtatóból, s így pár másodpercbe telik csupán a fizetés.

Az érintés nélküli bankkártyák legelterjedtebb formája, kvázi szabványa a PayPass. Ezt a MasterCard még 2002-ben alkotta meg, de a tényleges használatban csak három évvel később jelent meg. Újfajta bankkártyákkal használható, de lényegében bármilyen más eszközbe integrálhatók speciális csipek, amelyek segítségével igen rövid hatótávolságú vezeték nélküli kapcsolat jön létre a kártyaelfogadó állomás és a fizetőeszköz között.

Fizetés "lengetéssel": a Mastercard és a Visa is önálló rendszert fejleszt

Most robban Az alkalmazásban élen jár Kanada, ahol ma már, öt évvel a bevezetés után, gyakorlatilag minden forgalomban lévő bankkártya PayPass-képes, s az elfogadóhelyek 70 százaléka tudja kezelni az újfajta eszközöket. A boltokban már a kártyás fizetések 30 százalékát teszi ki a „lengetés”. Az európai premier Törökországban volt, Lengyelországban pedig két éve vezették be a rendszert, s már 1 millió fölött jár a kibocsátott plasztikok száma.

A technológia robbanása friss trend: 2010 júniusára világszerte már közel 78 millió PayPass kártya, illetve egyéb, érintés nélküli fizetésre alkalmas eszköz volt forgalomban, a 36 országban megtalálható elfogadóhelyek száma pedig elérte a 245 ezret. A megoldást már a legnagyobb konkurens Visa is támogatja: 2010 elején a cég payWave rendszere Svájcban, Törökországban és Nagy-Britanniában működött, de más európai országokban is elkezdték a próbaüzemet. Reményeik szerint az öreg kontinensen a 2010 elejéig kiadott 6 millió érintés nélküli Visa kártya száma az év végéig megduplázódik.

Gauder Milán, a MasterCard üzleti igazgatója úgy látja, Magyarországon a PayPass terén kifejezetten jó az időzítés: a leghamarabb belépők után a második vonalban vagyunk, hat további európai országgal együtt. „Ez a fizetési módszer alapvetően kis összegű számlák gyors kiegyenlítésére alkalmas: jelenleg 5 ezer forint alatti vásárlások bonyolíthatóak le így” – mondja a szakember.

Itthon is beindult Itthon egyelőre két bank bocsát ki PayPass rendszerű kártyákat: a TakarékBank és az OTP. Mellettük azonban már több más pénzintézet is sorban áll. Sőt, a kereskedelmi óriások is nagy erőkkel dolgoznak azon, hogy megfelelő elfogadó terminálokkal szerelkezzenek fel. Jelenleg még nincs túl sok új típusú kártya forgalomban, ám ha a szolgáltatást már használó CBA vagy a Tesco mellé egyre többen sorakoznak fel, akkor Gauder szerint a PayPass-birtokosok száma is gyorsan nőhet. Itthon automatikusan történhet az átállás; jó esetben a lejárt kártyákat olyanokra cserélik majd, amelyek az új szisztéma szerint működnek.

Mint minden újdonság, e megoldás startja sem mentes a kételyektől. A legtöbb felhasználói kérdés a biztonsággal kapcsolatos, pedig éppen az érintkezés nélküli működési mód okán jóval kevesebb a lehetőség arra, hogy a kártya illetéktelen kezekbe kerüljön, azt mások használhassák, vagy lemásolják. Az adatbiztonsági és titkosítási eljárásoknak köszönhetően pedig az adatkommunikáció közben az eszközt erősen védik a „lehallgatás” ellen.

Előny viszont, hogy a bolti tranzakciók felgyorsulhatnak. A PayPass 5 ezer forintos kerete erejéig nem igényel azonnali ellenőrzést, mintegy „egynapos hitelre” történik a vásárlás. Ilyenkor még azt a 4–5 (elavultabb kapcsolatot használó terminálok esetén 15–20) másodpercet is meg lehet spórolni, amíg egy hagyományos bankkártyánál a terminál csatlakozik a bank információs rendszeréhez, ellenőrzi a kártyatulajdonos számláját, majd jóváhagyja a tranzakciót.

Paypal: távirányítóval fizethetünk az interneten
Bankfiók lesz az okostelefonokból


A mobilokba is bekerül A TakarékPont hazai akciója nyomán például találkozhatunk olyan vásárlóval, aki a PayPass karórája „meglengetésével” fizet. Az októberben lezajlott amszterdami Sibos 2010 banki konferencián is bemutattak számos új ötletet a PayPass felhasználására, például mobiltelefonok SIM kártyáiba, vagy táblagépekbe épített csipekkel demonstrálták a lehetőségeket. A következő generációs iPhone és az Android operációs rendszer friss változata is támogatja a PayPass-t, így az új telefonok is hamarosan alkalmassá válhatnak az érintés nélküli fizetésre.

A távolabbi jövőben akár bőr alá ültetett apró eszközök is szolgálhatnak ilyen célokat, így egy csuklómozdulattal fizethetünk majd. Bár a többség egy ideig alighanem megmarad még a plasztiklapnál, vagy legfeljebb a mobiltelefonos fizetésnél.

New Yorkban már a metrójegyet is meg lehet venni PayPass-szal

(A cikk a Figyelő 2010/49. számában jelent meg.)

Úgy tűnik, a Meta elkezdi beszántani a metaverzumot

Bár néhány évvel ezelőtt még az egész vállalatot átnevezték miatta, az újabb elbocsátásokkal egyre nyilvánvalóbb, hogy takarékra teszik a világmegváltó VR-projektet.
 
Hirdetés

Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?

A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.

Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.