Egészen különlegesen viselkedik az a pár napja felfedezett "kártevő", amelyiknek egyelőre egyetlen felfedezett hatása az, hogy megtisztítja a számítógépet más nem kívánt elemektől.

Az internetes fenyegetések évről évre komoly gondokat okoznak a felhasználóknak világszerte. Nemrégiben a zsarolóvírusoknak volt egy nagy menete, legújabban pedig már nem is csak adatokat, hanem erőforrásokat is megcéloznak kódjaikkal a hekkerek. A dolgok internete miatt egyre több célpontra találó botneteket pedig nem győzik lekapcsolni a hatóságok és a biztonsági cégek szakemberei. Ilyen háttér mellett viszont egészen üdítő az a kártevő megjelenése, amelyik amolyan internetes Robin Hoodként funkcionál.

Betör, hogy kitakaríthasson

Egyelőre nem teljesen világos, hogy egy névtelen igazságosztó, vagy éppen kódolási hiba áll-e a háttérben, de az biztos, hogy a múlt héten furcsa aktivitásra bukkantak a 360Netlab szakértői. Az Fbot névre keresztelt botnet a hírhedt Satori leszármazottjának tűnik, amely egyébként a még hírhettebb Mirai variánsa. Utóbbi kettő az elmúlt években sok százezer, sőt milliós nagyságrendben fertőzött meg számítógépeket. Az Fbot viszont nem zsarolóvírusok elterjesztésében, vagy túlterheléses támadások megtervezésében érdekelt, hanem a takarításban.

Az Fbot meglehetősen egyszerűen működik. Miután megszerezte a kellő jogosultságot a gépen, elkezdi keresni egy másik botnet, a com.ufo.miner nyomait. Ha rábukkan a kriptovaluta titkos bányászását végző kollégára, akkor azt szépen kipurgálja a rendszerből. Hogy a történet még szürreállisabb legyen, az Fbot a fenti munka elvégzése után még magát is eltakarítja a számítógépről.

Fegyvere van, de nem használja

Ugyan a Miraitól származó arzenálja tartalmaz DDoS-támadások indítására használható modulokat, ennek bevetéséről egyelőre nem találtak semmiféle bizonyítékot a szakértők. Ettől még persze simán lehet, hogy nem fehérkalapos jótevő áll a háttérben, hiszen a konkurencia eltakarítása egyfajta bandaháborúnak is értelmezhető, ahol az Fbot csak előkészíti a gépet arra, hogy saját igényei szerint használhassa azt. Ennek a teóriának persze némileg ellentmond az, hogy magát is törli a rendszerből, de biztos, ami biztos, érdemes lesz odafigyelni rá.

Ez a cikk független szerkesztőségi tartalom, mely a T-Systems Magyarország támogatásával készült. Részletek »

 

Biztonság

A kisebb hazai gyártóvállalatok elengedhetetlennek tartják a digitalizációt

Egy friss kutatás szerint az üzleti siker és a technológiai fejlődés csereszabatos kifejezésként élnek a kisebb gyártó vállalkozásokat irányító vezetők fejében.
 
Hirdetés

Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata

Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.

A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.